Při výběru počítačové tiskárny si patrně jako první položíte otázky jako: Potřebuji tisknout barevně? Kolik výtisků měsíčně? Potřebuji i skenovat? Kolik lidí bude tiskárnu používat? Budou tištěny i citlivé dokumenty? Chci tisknout i z mobilního telefonu? A napadne vás pravděpodobně i několik dalších. Odpovědět si na ně samozřejmě musíte sami - výrobci pak naštěstí budou schopni většinu vašich požadavků plynoucích z těchto odpovědí splnit. Jak?
Ilustrační foto: CanonPrvní, co vás asi napadne, je, že tiskárnu je třeba k něčemu připojit. Tiskárny lze dnes ke svému okolí - k počítači, počítačové síti apod. - připojit nejen kabelem, ale mnohé modely také prostřednictvím ethernetového rozhraní, Wi-Fi nebo Bluetooth. To mimo jiné usnadňuje i tisk z mobilních zařízení, jako jsou chytré telefony nebo tablety.
Užitečná může být i podpora cloudových služeb, která dovoluje tisknout nebo skenovat dokumenty z nebo do on-line služeb, jako jsou například GoogleDrive, Evernote nebo Dropbox. Hodit se ovšem může i vestavěný slot pro paměťovou kartu SD, díky kterému lze tisknout nebo skenovat přímo z nebo na paměťovou kartu bez nutnosti připojovat k tiskárně další zařízení.
Typické běžné tiskárny nabízejí jednu ze dvou základních tiskových technologií: inkoust nebo laser (případně LED). Stále platí, že inkoust typicky zvládá lépe tisk fotografií a laser tisk textu. Obě technologie zvládají barevný tisk, ale pořízení barevných tonerů do laserové tiskárny znamená zpravidla výrazně větší počáteční investici než je tomu v případě inkoustových tiskáren.
Při výběru tiskárny je vhodné mít vždy na mysli typické měsíční zatížení stroje. S tím mohou souviset i nároky na rychlost tisku a také na velikost zásobníků na papír.
Po čem se dále dívat? Například díky automatickému podavači dokumentů je velmi snadné i skenování velkého počtu stran, například papírových spisů. Při skenování může být užitečná funkce připomenutí vyjmutí papíru, která po dokončení skenování upozorní na případné neodstranění skenovaného dokumentu. Uživatelé tak již nikdy ve skeneru nikdy nezapomenou důležitý podklad.
Na cestách, především při použití s mobilními zařízeními, zase oceníte kompaktní rozměry tiskárny, případně integrované kreativní funkce, díky nimž tištěné dokumenty před tiskem snadno upravíte. Pokud budete tisknout mimo dosah elektřiny, je vhodné mít k dispozici buď vysokokapacitní baterii nebo odpovídající nezávislý zdroj napájení.
Barevný dotykový displej ve stylu chytrých telefonů pak usnadní ovládání tiskárny. Důležité je, aby ovládání základních funkcí bylo dostatečně intuitivní.
Co zvážit dále? Pochopitelně i velikost papírů, na které chcete tisknout. Stačí jen A4 nebo, v případě přenosných kompaktních tiskáren, ještě menší? Nebo budete potřebovat tisknout i dokumenty o velikosti A3? A jak velké dokumenty potřebujete skenovat? Potřebujete bezokrajový tisk? Vše je možné, jen je třeba s tím při výběru tiskárny počítat.
Někteří výrobci nabízejí fototiskárny s inkoustovým systémem s pěti barvami, případně tisk nikoli z inkoustových kazet, ale z velkoobjemových nádržek. Více barev může znamenat lepší barevné podání výtisků, použití doplňovatelných nádržek místo kazet zase významnou úsporu za spotřební materiál.
Důležité ovšem je, aby byl systém doplňování inkoustu dostatečně pohodlný a aby tak mimo jiné minimalizoval riziko rozlití inkoustu. Toho lze dosáhnout mimo jiné použitím lahviček, které se lehce otevírají, snadno se z nich nalévá inkoust a mají mechanismus, který zaručuje doplňování nádržek správnou barvou.
Některé tiskárny si poradí nejen s tiskem na běžný papír, ale třeba i s potiskem bambusového papíru, ručního papíru, kartonu nebo akvarelového papíru. Pro profesionální tiskárny bývá rovněž k dispozici podpora sešívání dokumentů.
Významným parametrem tiskáren je pak pochopitelně také jejich bezpečnost a spolehlivost. Pokud se počítá s umístěním tiskárny na místo, kde k ní bude mít přístup více lidí, pak bude vhodné povolit tisk citlivých dokumentů jen v přítomnosti autorizované osoby.
Některé tiskárny se rovněž mohou pochlubit energetickou úsporností, a to jak za provozu, tak v režimu spánku. Běžná je certifikace Energy Star, některé se chlubí i certifikací Blue Angel.
Možná jste už také slyšeli předpovědi bezpapírových kanceláří - a možná se také divíte, jak to s nimi vlastně je....