O nás     Inzerce     KontaktVěrohodné informace z byznysu již od roku 2013
Hledat
Nepřehlédněte: Slovník ekonomických pojmů
Plánovací kalendář 2025
Zkušenosti podnikatelů v ČR
Nejlepší IT: Pozoruhodné IT produkty pro rok 2024 podruhé
Hlavní rubriky: Ekonomika, Podnikání, Investice, Reality, Lidé, Peníze, Technologie, Zkušenosti, Speciály

Slovník ekonomických pojmů
Praktické informace pro firmy

Znáte své klienty? I ty z venkova? Možná budete překvapeni!

Češi jsou prý vyhlášení tím, že si rádi stěžují. Podle průzkumu Poštovní spořitelny to ale není pravda. Se svým životem je spokojeno přes 80 % Čechů. Také se ukazuje, že řada předsudků o rozdílech mezi městem a venkovem dnes již neplatí. Třeba na internetu ve svém volném čase surfuje 77 % lidí žijících na venkově. A lidé ve městě si chodí pro peníze na poštu (24 %).

„O životě na vsi a ve městě koluje řada mýtů, ale ukazuje se, že mnoho z nich je jen v našich hlavách. Například není pravda, že autem jezdí zejména lidé z města. Téměř třetina lidí na vesnici a v malých městech používá auto denně, v Praze je to jen 17 % obyvatel," upřesňuje Vlasta Dolanská, výkonná ředitelka Poštovní spořitelny.

I když postupně dochází ke stírání rozdílů, v některých aspektech se podle zjištění Poštovní spořitelny život na vesnici a ve městě pořád liší. „Na vesnici a v malém městě utratí lidé nejčastěji průměrně 10 až 15 tisíc korun měsíčně. Ve větších městech a Praze je to 15 až 20 tisíc. V Praze najdeme i extrémní hodnoty – více než 75 tisíc korun měsíčně utratí 3 % lidí," říká Petr Hutla, člen představenstva ČSOB zodpovědný za řízení Poštovní spořitelny. Nejčastěji uspoří česká domácnost měsíčně zhruba dva až pět tisíc korun. Poměrně významné procento dotazovaných však neuspoří nic. Na vesnici jde o 12 %, ve městech dokonce 14 % obyvatel.

Dostupnost bankovních služeb je stále klíčovou součástí správy rodinných financí. „Pro peníze na poštu chodí každý třetí obyvatel vesnice a téměř čtvrtina lidí ve velkých městech. Většina Čechů si však vybírá v bankomatu. V Praze je to až 97 %, naopak na vesnici tento způsob nevyužívá celá pětina lidí," vysvětluje Petr Hutla.

Sport a další koníčky

Lidé z vesnice se oproti obyvatelům měst častěji věnují svým koníčkům a zálibám. Ale třeba sportu se věnujeme všichni stejně, ať žijeme na vesnici nebo ve městě. „Na vsi se k tomu přidávají procházky a práce kolem domu. Několikrát týdně se vydá do přírody přes 30 % lidí na vesnici a údržbě domu se na venkově pravidelně věnují tři čtvrtiny lidí (72 %)" upozorňuje Vlasta Dolanská. Ve velkých městech oproti tomu do přírody vyrazí několikrát do týdne jen 16 % dotázaných a do domácích oprav se pravidelně pouští necelá polovina z nich (48 %).

Průzkum také zjistil, že největší část lidí (31 %) vstává v pracovní dny mezi 6. a 7. hodinou bez ohledu na místo bydliště. O víkendu si česká populace přispí jen o hodinu více. Každý den jezdí na kole na vesnici cca 10 % lidí, několikrát měsíčně jej zde použije 26 % dotázaných; ve větších městech a Praze 82 % lidí kolo nevyužije vůbec nebo méně často. A téměř 60 % lidí má hypermarket dostupný do 15 minut cesty.


(22. 5. 2015 | redakce2)

Facebook Twitter
Komentáře, názory a rady

Zatím sem nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<
©2013-2024 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(1858)