Účetnictví v České republice i v okolních zemích se v příštích letech výrazně změní. Budou za to odpovědné především nové technologie. Na jaké konkrétní změny je třeba se připravit? To zjišťovaly příslušné organizace z rozhovorů s akademiky a odborníky na účetnictví i technologie.
Podle zprávy, kterou vypracovaly ACCA (Asociace profesních účetních) a IMA (Institute of Management Accountants), změní situaci mimo jiné mobilní technologie nebo takzvaná velká data (big data).
Šestasedmdesát procent respondentů průzkumu ze střední a východní Evropy tvrdí, že mobilní technologie, např. dostupnost finančních informací v reálném čase prostřednictvím mobilních zařízení, budou mít v následujících letech významný dopad na finanční oddělení. Je to výrazně více, než v západoevropských zemích, kde v mobilních technologiích spatřuje významný vliv na proměnu financí 67 procent respondentů. Podobně vysoko hodnotily význam mobilních technologií ve financích již jen africké země (82 %).
Na otázku po vlivu tzv. velkých dat (big data), tedy velmi rozsáhlých a komplexních datových souborů bez možnosti manuálních analýz a třídění, 63 procent respondentů ve střední a východní Evropě uvádí, že budou extrémně vlivná, v porovnání s například 91 procenty Australanů a pouhými 47 procenty Irů.
Respondenti ze střední a východní Evropy včetně Česka mají v mezinárodním srovnání nejmenší obavy z potřeby osvojit si nové schopnosti, aby se vyrovnali s nároky tzv. velkých dat. Pouze 63 procent jich uvedlo, že jejich profese bude muset používat nástroje k podpoře modelování dat a analýz, a 59 procent jich tvrdí, že se bude potřeba naučit používat sofistikované nástroje k analýze dat (data mining). Největší potřebu nových dovedností pociťují naopak Australané s 90 procenty pro modelování dat i jejich analýzu.
Zatímco bezpečnost na síti je nyní vnímána odborníky jako důležitý problém, pouze 27 procent respondentů ze střední a východní Evropy má obavy z rizik spojených s kyberzločinem. Je to nejnižší skóre na světě, v porovnání se 74 procenty v Africe, kde panují vůbec největší obavy, a napřílad 59 procenty respondentů ve Spojených státech.
Chris Gentle, partner a šéf výzkumu v Deloitte a člen Accountancy Futures Academy od ACCA to komentuje: „Účetní a finanční profesionálové musí být otevření změnám, které vznikají díky velkým datům, technologiím cloudu, mobilním a sociálním platformám, musejí se postavit kyberzločinu a vypořádat se s digitálním poskytováním služeb a umělou inteligencí. Budoucnost se nebude podobat minulosti a my se všichni budeme muset přizpůsobit.”
Kateřina Benešová, ředitelka ACCA pro Českou republiku, Slovensko a Maďarsko, pak dodává: „Účetní a finanční profesionálové ve střední a východní Evropě umějí zacházet s technologiemi, čím napomáhají nejen svým kariérám, ale i vyhlídkám svých klientů a i svých mateřských firem. Tento vliv se uplatňuje jak v rámci těchto organizací i mimo ně – 61 procent účetních tvrdí, že externě ovlivňují využívání technologií se svými klienty, a 69 procent uvedlo, že je tomu tak tam, kde pracují.”
Podle uvedeného průzkumu se účetnická profese bude muset vypořádat s řadou výzev. „Finanční profese potřebuje utvářet svou technologickou budoucnost, ne se jí nechat pasivně vláčet,” tvrdí Kateřina Benešová. „Potřebuje vystupovat proaktivně; nastávající změny jsou příležitostí k redefinování rolí i míry, do níž se tato profese angažuje v krátkodobých a dlouhodobých technologických rozhodnutích. Aby přežili, musí se přizpůsobit.”
A dodává: „Naše zpráva předkládá mnoho kroků, které tato profese potřebuje podniknout, aby se vyrovnala s výzvami deseti technologických trendů. Lidé v branži se musí vyvíjet a změnit styl řízení, hodnotit rizika a věnovat se otázkám bezpečnosti; budou muset dále zkoumat dopad automatizace a připravit se změnit své pracovní návyky. Nakonec ale budou muset využívat technologii, aby jejich práce měla vyšší přidanou hodnotu. Zde spočívá skutečný potenciál technologie.”