O nás     Inzerce     KontaktVěrohodné informace z byznysu již od roku 2013
Hledat
Nepřehlédněte: Slovník ekonomických pojmů
Plánovací kalendář 2024
Zkušenosti podnikatelů v ČR
Usnadní vám práci: Pozoruhodné IT produkty pro rok 2024
Hlavní rubriky: Ekonomika, Podnikání, Investice, Reality, Lidé, Peníze, Technologie, Zkušenosti, Speciály

Slovník ekonomických pojmů
Praktické informace pro firmy

Změny v důchodech a dopad na zaměstnání i podnikání

Zákonné důchodové změny značně znevýhodnily předčasné důchody přiznané od října. Rozdíl mezi řádným a předčasným důchodem se ještě více prohloubil. Jaký dopad bude toto opatření mít na pracovní trh a spoření na důchod?

Přiznání předčasného důchodu od října je mnohem méně výhodné než tomu bylo ještě v září. Nově je možné odejít do předčasného důchodu nejdříve tři roky před dosažením řádného důchodového věku, krácení za předčasnost je vyšší a až do dosažení řádného důchodového věku je omezena valorizace. „Mnoho občanů v předdůchodovém věku si z finančních důvodů nebude moci dovolit odejít do předčasného důchodu a bude muset pracovat nebo podnikat déle než původně zamýšleli,“ upozorňuje Gabriela Ivanco daňová poradkyně společnosti Mazars.

Raději zkrácený úvazek nebo nižší mzdu

Někteří zaměstnanci v předdůchodovém věku budou muset raději souhlasit s nižší hrubou mzdou nebo si budou muset nechat snížit pracovní úvazek, i za cenu těchto tvrdých pracovních ústupků bude totiž řádný starobní důchod vyšší než případný předčasný důchod. „Postupné prodlužování řádného důchodového věku a znevýhodnění předčasných důchodů ztěžuje pozici lidí v předdůchodovém věku na trhu práce,“ sděluje Gabriela Ivanco.

Předčasný důchod je trvale krácený

Při volbě předčasného důchodu je nutné počítat s trvalým krácením penze, které je aktuálně poměrně vysoké. Kdo odejde do předčasného důchodu dříve o tři roky, ten bude mít měsíční důchod nižší o 26 % až 32 %, než při případné práci až do řádného starobního důchodu. „Bez vlastního finančního zajištění bude znamenat předčasný důchod výrazné snížení životní úrovně, legislativní změny zvyšují tlak na vlastní finanční zabezpečení na penzi,“ dodává Gabriela Ivanco ze společnosti Mazars.

Doplňkové penzijní spoření je ještě více „in“

Vzhledem k větší nevýhodnosti předčasného důchodu stoupá význam předdůchodu. Spoření v doplňkovém penzijním spoření, ze kterého lze čerpat předdůchod, narůstá na významu. Právě předdůchod je alternativou pro lidi, kteří již nemohou nebo nechtějí pracovat až do řádného důchodového věku a přitom nechtějí čerpat předčasný důchod. „Předdůchod je finančně zajímavou možností, jak se vyhnout krácení státního důchodu a přitom moci přestat dříve pracovat, nutné je však mít dostatečně vysoké vlastní úspory na smlouvě,“ doplňuje Gabriela Ivanco.

Výhody čerpání předdůchodu

Spoření v doplňkovém penzijním spoření je státem podporováno formou státního příspěvku, daňového odpočtu a daňovým osvobozením pro příspěvky zaměstnavatele, vše při dodržení zákonných podmínek a limitů. „Navíc za předdůchodce platí zdravotní pojištění stát a pro výpočet starobního důchodu se toto období považuje za vyloučenou dobu pojištění, což znamená, že nesnižuje rozhodné příjmy, ze kterých se následně vypočítává řádný starobní důchod,“ vysvětluje Gabriela Ivanco ze společnosti Mazars. Na druhou stranu pobyt v předdůchodu nespadá do pojištěné ani náhradní doby pojištění a jeho čerpání se tak nezapočítává do lhůty potřebné ke vzniku nároku na starobní důchod.


(8. 11. 2023 | redakce2)

Facebook Twitter
Komentáře, názory a rady

Zatím sem nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<
©2013-2024 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(7019)