Ceny výrobců meziročně dále klesly. I když podle ČSÚ meziměsíčně vzrostly ceny zemědělských výrobců o 2,6 % a stavebních prací o 0,1 %, ceny průmyslových výrobců se snížily o 1,3 % a tržních služeb o 0,5 %. Meziročně pak byly nižší ceny zemědělských výrobců o 4,0 %, průmyslových výrobců o 0,7 %, stavebních prací o 0,5 % a tržních služeb o 1,8 %. Co to znamená? A co lze čekat dále v průběhu roku?
Drahomíra Dubská, analytička Oddělení svodných analýz ČSÚ, pak ve své analýze upozorňuje, že ceny zboží vyváženého z ČR v posledním měsíci loňského roku meziročně i meziměsíčně prudce stouply, o málo nižším tempem vzrostly i ceny jeho dovozů. Obojí podle ní významně ovlivnila oslabená koruna – při úplné eliminaci kurzového vlivu bylo totiž importované zboží levnější meziročně o čtyři procenta, to vyvážené pak o více než procento.
Vraťme se ale k cenám na tuzemském trhu. Proč meziměsíčně vzrostly ceny zemědělských výrobců? Vzrostly ceny brambor o 4,4 %, drůbeže o 4,2 %, obilovin a vajec - obojího o 2,6 % a mléka o 2,2 %. Naopak ceny ovoce klesly o 5,7 % a u čerstvé zeleniny o 2,5 %.
A ceny průmyslových výrobců? Jak už bylo zmíněno, meziměsíčně klesly o 1,3 %, což je podle ČSÚ první lednový pokles od vzniku ČR – a je způsobený zejména snížením cen v oddílu elektřiny, plynu a páry o 8,7 %. Ceny elektřiny klesly o 11,3 %. U koksu a rafinovaných ropných produktů se ceny snížily o 1,4 %. Podle ČSÚ se zvýšily ceny vody, její úpravy a rozvodu o 3,4 %, chemických látek a výrobků o 1,3 % a u potravinářských výrobků, nápojů a u tabáku o 1,0 %.
Pokud jde o ceny stavebních prací, ty se dle odhadů ČSÚ zvýšily o 0,1 %; ceny materiálů a výrobků spotřebovávaných ve stavebnictví pak vzrostly o 0,4 %.
Ceny tržních služeb v podnikatelské sféře se podle ČSÚ snížily o 0,5 %. Klesly ceny za reklamní služby a průzkum trhu o 8,1 % a za služby v oblasti pronájmu a operativního leasingu o 1,6 %. Ceny v pojišťovnictví pak vzrostly o 2,5 %.
Zajímavější je samozřejmě meziroční srovnání. Ceny zemědělských výrobců v něm klesly o 4,0 %: V rostlinné výrobě se dle ČSÚ snížily ceny o 13,8 %, poklesly ceny obilovin o 21,1 % a olejnin o 10,3 %. Vyšší ovšem byly ceny brambor, a to o 66,2 %, ovoce pak o 4,2 %. V živočišné výrobě byly ceny vyšší o 8,1 %, a to v důsledku růstu cen mléka o 21,1 % a také prasat – o 2,9 %. Ceny skotu ovšem byly nižší, a to o 4,8 %, a vajec o 15,5 %.
A ceny průmyslových výrobců? Ty se snížily o 0,7 %. Nejvýznamněji podle ČSÚ ovlivnil cenovou hladinu pokles cen elektřiny, plynu a páry o 8,8 %, z toho cen elektřiny o 11,5 %.
Pokud máme tento vývoj zasadit do globálního kontextu, citujme opět analytičku Dubskou: „Jsme svědky deflace, zasahující světové ceny mnoha komodit, především minerálních paliv.“
Ceny základních farmaceutických výrobků klesly v ČR o 5,2 %. Ceny dopravních prostředků vzrostly o 3,9 %, z toho ceny dílů a příslušenství pro motorová vozidla o 5,4 % - vlivem oslabení koruny proti euru o 7,0 %. Ceny motorových vozidel se naopak podle ČSÚ snížily o 0,5 %.
Ceny obecných kovů a kovodělných výrobků podle ČSÚ vzrostly o 1,6 %, dřeva, papíru a tisku o 2,4 % a vody, její úpravy a rozvodu o 3,4 %. Ceny potravinářských výrobků, nápojů a tabáku byly vyšší o 0,3 %, z toho ceny mléčných výrobků ovšem o 11,5 %. Nejvíce podle ČSÚ klesly ceny rostlinných a živočišných olejů a tuků o 17,5 % a průmyslových krmiv o 10,6 %.
Ceny stavebních prací byly dle odhadů ČSÚ meziročně nižší o 0,5 %, ceny materiálů a výrobků spotřebovávaných ve stavebnictví ale vzrostly o 0,9 %.
Klesly ceny za telekomunikační služby, a to o 21,0 %. Koneckonců - nástup výrazně levnějších neomezených mobilních tarifů i nabídky nových virtuálních mobilních operátorů zaznamenal snad každý. Pokles cen zaznamenalo i skladování, a to o 18,1 %. Zvýšily se naopak ceny za poštovní a kurýrní služby o 8,3 %, ceny za služby v oblasti zaměstnání o 5,0 % a za reklamní služby a průzkum trhu o 3,7 %.
ČSÚ také upozornil, že v zemích Evropské unie (EU28), podle údajů zveřejněných Eurostatem, se ceny průmyslových výrobců v prosinci meziměsíčně zvýšily o 0,2 %. Ze zemí, za které jsou data k dispozici, se nejvíce zvýšily ceny ve Španělsku o 1,1 %, v České republice a ve Švédsku shodně o 0,8 %. Pokud jde o Německo, tam ceny stouply o 0,1 %. V Polsku se nezměnily. Nejvíce se snížily ceny v Estonsku o 1,7 %, v Lotyšsku o 0,9 % a v Litvě o 0,6 %. Na Slovensku klesly ceny o 0,1 %.
V meziročním srovnání se ceny v EU28 v prosinci snížily o 0,6 %. Nejvíce na Kypru, a to o 5,2 %, v Belgii o 3,6 % a v Bulharsku o 2,8 %. Na Slovensku klesly ceny o 1,7 %, v Polsku o 1,2 %, v Rakousku o 1,1 % a v Německu o 0,4 %. ČSÚ upozorňuje, že nejvyšší růst cen byl zaznamenán v Estonsku o 7,2 %, v České republice o 1,7 %, v Irsku o 1,4 % a v Rumunsku o 1,0 %.
Všeobecně optimistické jsou prognózy ekonomického vývoje v příštích měsících. Ekonomika ČR i většiny zemí EU se už zřejmě odrazily ode...