Bankovní rada ČNB na svém dnešním jednání rozhodla zvýšit úrokové sazby. Její rozhodnutí je v souladu s předpoklady analytiků, kteří tento krok očekávali jako logickou reakci na vývoj české ekonomiky. Zvýšení úrokových sazeb ČNB by mělo vést ke zvýšení úrokových sazeb hypoték a tím ke zpomalení růstu cen nemovitostí, omezit by se měl například také objem rizikových úvěrů.
A teď už ke konkrétním novým hodnotám úrokových sazeb: Dvoutýdenní repo sazbu (2T repo sazbu) zvyšuje ČNB o 20 bazických bodů na 0,25 %. Současně rozhodla o zvýšení lombardní sazby o 25 bazických bodů na 0,50 %.
Dodejme, že repo sazba je využívána při takzvaných repo operacích, kdy ČNB od bank stahuje přebytečnou likviditu oproti cenným papírům s příslušným úrokem, za lombardní sazbu ČNB poskytuje peníze komerčním bankám. Vyhlášená dvoutýdenní repo sazba slouží jako maximální limitní sazba, za kterou mohou být banky v repo tendru uspokojovány. 2T repo sazba je stanovena jako maximální možná sazba úroku při operacích se splatností dva týdny.
Diskontní sazba, za kterou ukládají komerční banky peníze u ČNB, byla ponechána na úrovni 0,05 %.
Jedná se o první změnu úrokových sazeb od listopadu 2012 (tehdy repo sazba činila 0,25 %, na 0,5 % byla naposledy v červnu 2012), kdy došlo ke snížení repo sazby na tzv. technickou nulu. Dnešní rozhodnutí současně představuje první zvýšení domácích úrokových sazeb od února 2008. Tehdy se repo sazba zvýšila z 3,5 % na 3,75 %, o půl roku později pak byla opět snížena na 3,5 %.
Obecně se předpokládá, že zvýšení úrokových sazeb povede ke zchlazení přehřívající se tuzemské ekonomiky a ke snížení inflace, která už překročila 2% cíl ČNB. Rovněž by mělo vést k dalšímu posílení kurzu koruny, jenž se už nyní v reakci na zvýšení sazeb posunul na jevyšší úroveň od konce intervencí - až k 25,90 Kč za euro.
Podle analytiků sice první zvýšení úrokových sazeb nebude mít na ekonomiku větší reálný dopad, jde ale o důležitý signál o změně trendu. Další zvýšení sazeb se očekává ještě během tohoto roku.