Ať už si o změně zimního času na letní a zpět myslíme cokoli, ani v letošním roce se mu nevyhneme. Pravidla jsou přitom jasně daná a termín tak lze určit na léta dopředu. Jak je to tedy se změnou času v roce 2024?
Pravidla pro změnu standardního středoevropského času, tedy, jak mu také někdy říkáme, zimního času, na letní čas, znějí takto: Letní čas vždy začíná poslední neděli v březnu - tehdy se ve 2:00 posunou hodinové ručičky o jednu hodinu napřed, tedy na 3:00. Zimní čas pak začíná v poslední neděli v říjnu - tehdy se ve 3:00 posunou hodiny o jednu hodinu zpět, tedy na 2:00.
Řada lidí si to neuvědomuje, ale letní čas trvá tedy déle než zimní, konkrétně sedm měsíců. Zimní čas je tedy pochopitelně kratší, trvá zbývajících pět měsíců.
Původním důvodem pro změnu času byla úspora elektrické energie. Ideou bylo, aby pokud možno co nejvíce lidí vstávalo za světla a večer co nejkratší dobu svítilo. Podle dostupných informací se ale zdá, že v současnosti jsou jakékoli úspory minimální, pokud vůbec jsou.
Vedou se proto dlouhé diskuse, zda změnu času nezrušit. EU už byla blízko rozhodnutí, změny času měly tu měly skončit už v roce 2019, nicméně členské státy se nedohodly na jednotném čase. Své zastánce má jako přechod na trvale letní čas tak na trvale zimní čas. Aktuálně se tedy zdá, že změny času budou pokračovat nejméně do roku 2026.
Pravidla pro termín změny jsou tedy jasná a letos je datum přechodu na letní čas 31.3.2024. Datum přechodu na zimní čas je 27.10.2024. Vždy ve dvě hodiny ráno se hodiny posunou o jednu hodinu, na jaře vpřed, na podzim vzad.
A jak to bude v dalších letech? V roce 2025 se přechod na letní čas uskuteční 30. března a zpět 26. října, v roce 2026 se přechod na letní čas uskuteční 29. března a zpět 25. října. Nezapomeňte si tedy vždy přeřídit hodinky - pokud tedy nepoužíváte výhradně jen ty, které se přeřídí automaticky.