O nás     Inzerce     KontaktVěrohodné informace z byznysu již od roku 2013
Hledat
Nepřehlédněte: Slovník ekonomických pojmů
Plánovací kalendář 2024
Zkušenosti podnikatelů v ČR
Nejlepší IT: Pozoruhodné IT produkty pro rok 2024 podruhé
Hlavní rubriky: Ekonomika, Podnikání, Investice, Reality, Lidé, Peníze, Technologie, Zkušenosti, Speciály

Slovník ekonomických pojmů
Praktické informace pro firmy

Žlutá nálepka na balíčku: ... articles 28 and 29 of the Treaty...

Víte, co to znamená, když vám přijde balíček, na němž je žlutá nálepka s nápisem: "Goods not fulfilling the conditions laid down in Articles 28 and 29 of the Treaty on the functioning of the European Union"? A víte, kdy je takovou nálepku potřeba na balíček nalepit?

Kde začít? Asi u té slavné "Treaty on the functioning of the European Union", tedy dohody o fungování EU. Články 28 a 29, o kterých je tady řeč, se týkají volného pohybu zboží v Evropské Unii. Pokud se v EU objeví balíček ze země mimo EU a ve vstupní zemi neprojde celními formalitami, volný pohyb po EU se na něj nevztahuje, takže klidně může být dodatečně doclen, dodaněn apod.

Samozřejmě clo a DPH se platí, pouze pokud se na daný balíček vztahuje. Takže pokud je v něm levnější zboží, které je pod zákonnou hranicí pro tyto platby, žlutá nálepka je tam vlastně zbytečně. Ale upozorňuje, že prostě tohle je zboží ze země mimo EU, že se clem ani dalšími záležitostmi zatím nikdo nezabýval a i když je tedy už v prostoru EU, nevztahuje se na něj dohoda o volném pohybu zboží.

Pokud zboží pochází z EU, články 28 a 29 dohody se na něj vztahují a tudíž se toto zboží může volně pohybovat po EU. Od toho také - mimo jiné - tu Evropskou unii máme, že ano.

Takže až vám příště přijde balíček se žlutou nálepkou a nápisem začínajícím "Goods not fulfilling the conditions laid down in Articles 28 and 29 of the Treaty...", buď jste museli zaplatit clo/DPH, hodnota byla pod limity/limitem pro platbu nebo si ten, kdo měl vybrání poplatků zařídit, nálepky nevšiml (což je vzhledem k její barvě dost obtížné). Dobrá zpráva je, že nalepení nálepky se zjevně týká úřadů, případně možná logistických firem, takže se mu většina smrtelníků vyhne.


(11. 10. 2016 | Jannen)


Autorem tohoto textu není redakce těchto webových stránek, ale jeden ze čtenářů/ek: Jannen

Facebook Twitter
Komentáře, názory a rady

Zatím sem nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<
©2013-2024 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(2802)