O nás     Inzerce     KontaktVěrohodné informace z byznysu již od roku 2013
Hledat
Nepřehlédněte: Slovník ekonomických pojmů
Plánovací kalendář 2025
Zkušenosti podnikatelů v ČR
Nejlepší IT: Pozoruhodné IT produkty pro rok 2024 podruhé
Hlavní rubriky: Ekonomika, Podnikání, Investice, Reality, Lidé, Peníze, Technologie, Zkušenosti, Speciály

Slovník ekonomických pojmů
Praktické informace pro firmy

Zkušenosti s výběrem informačního systému

Většina firem nasazuje nový podnikový informační systém kvůli zvýšení výkonnosti svého byznysu, polovina z nich pak očekává návratnost investice během tří let. Většina organizací utratí za projekt takového systému méně než 1 % svého ročního obratu. To je jen několik údajů z průzkumu Panorama Consulting Solutions zaměřeném na ERP. Podívejme se na další.

foto: Pixabay
foto: Pixabay
Jak už bylo zmíněno, většina firem nasazující nový ERP (Enterprise Resource Planning, tedy  Plánování podnikových zdrojů - někdy též prostě Podnikový informační systémsystém) uvádí jako hlavní důvod zvýšení výkonnosti svého byznysu (64 %), následují umožnění a podporu růstu (57 %), snížení pracovního kapitálu (57 %), a lepší službu zákazníkům (54 %). K dalším významným důvodům patří zjednodušení práce pro zaměstnance (49 %) a lepší integrace systému napříč lokacemi (41 %).

Zajímavé poznatky plynou i z odpovědi na otázku ohledně míry přizpůsobení systému na míru. 11 % dotazovaných firem nepotřebovalo žádnou customizaci, naopak 1 % vyžadovalo naprosto zásadní změny, případně si nechaly vyvinout zcela nové řešení na míru.

Nasazení ERP s sebou zpravidla nese také proměnu byznys procesů. 49 % dotazovaných v citovaném průzkumu uvedlo, že nasazení systému zlepšilo všechny jejich byznys procesy, 46 % pak konstatovalo zlepšení klíčových byznys procesů. Jen 5 % dotazovaných nepozorovalo žádné zlepšení v této oblasti.

A kdy firmy očekávají návratnost nákladů na nový systém? Polovina z nich během tří let, necelá čtvrtina dokonce během dvou let, 16 do čtyř let. 4 % očekávají návratnost investice již během prvního roku, 3 % za pět a více let.

Nové formy provozování systému

Zatímco v loňském roce podle průzkumu vsadilo 67 % firem při implementaci ERP systému na klasické softwarové řešení, letos se jich 64 % rozhodlo pro řešení typu SaaS - využívají tedy software formou služby provozovaný na serverech dodavatele.

Zjištění o příklonu k SaaS je zřejmě nejpřekvapivějším závěrem výzkumu, nicméně analytici Panorama Consulting Solutions upozorňují, že důvodem bude nepochybně fakt, že softwaroví výrobci nyní tuto formu provozu softwaru velmi propagují a v uplynulých letech poklesla váha mnohých argumentů hovořících proti tomuto modelu.

Náklady na software

Z průzkumu rovněž plyne, že většina organizací utratí za projekt ERP systému méně než 1 % svého ročního obratu, přičemž 44 % firem zaplatí méně než 0,5 %. Jedna z padesáti firem ovšem vydá více než 5 % a jedna z 25 mezi 3 % a 5 %. Autoři průzkumu přitom upozorňují, že menší firmy typicky utratí větší procento svého obratu než ty větší.

Dodejme, že z průzkumu také plyne, že 64 % projektů překročilo plánovaný rozpočet. Jen 36 % projektů tedy v tomto ohledu skončilo podle plánu. K významným důvodům překročení rozpočtu patří nepředvídané technické nebo organizační problémy, podceněné personální vybavení projektu, dodatečné nároky na technologie, zvýšení rozsahu projektu nebo nerealistický původní rozpočet. Téměř 80 % firem pak projekt realizovalo déle, než původně plánovaly.

Dodejme také, že při nasazování nového systému dochází zpravidla i ke krátkodobým potížím plynoucím ze samotného procesu nasazování i z nabíhání do provozu. Téměř polovina firem zaznamenávala takovéto problémy po dobu jednoho až dvou měsíců, 9 % jen týden nebo méně, 9 % ale 3 - 6 měsíců.

Pokud jde o výrobce ERP, 33 % firem používá blíže neurčený „jiný“ ERP systém, z konkrétních výrobců pak vede Oracle s 16 % následovaný SAP s 15 %. S velkým odstupem následují Sage (8 %), Epicor (6 %) a Infor (6 %).

(Průzkumu Panorama Consulting Solutions zaměřeném na ERP se podle jeho autorů zúčastnilo cca 250 firem z USA, Evropy (7 %) a Asie (2 %), přičemž jejich největší skupina (43 %) působí v oblasti výroby. Následují retail a distribuce (11 %) a finance, pojišťovnictví a reality (rovněž 11 %). Největší skupina dotazovaných firem (40 %) vykazuje roční obrat 50 - 300 milionů amerických dolarů, nicméně 2 % z nich mají obrat 1-25 milionů a 2 % nad pět miliard USD.)


(3. 9. 2018 | redakce2)


Tento článek je součástí speciálu:

Posviťte si na svou firmu: Pomůže podnikový informační systém

Dobře zvolený a dobře nasazený podnikový informační systém může výrazně zefektivnit provoz vaší firmy. Při jeho výběru je mnohdy užitečné...


Facebook Twitter

Partneři speciálu:



Komentáře, názory a rady

Zatím sem nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<
©2013-2024 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(4182)