Kriminalisté Útvaru odhalování korupce a finanční kriminality služby kriminální policie a vyšetřování (ÚOKFK) ve spolupráci s Vrchním státním zastupitelstvím v Olomouci od minulé středy prováděli na celém území České republiky úkony trestního řízení, které souvisely s rozsáhlým zkrácením DPH při obchodováním s pohonnými hmotami. Škoda způsobená České republice byla předběžně vyčíslena na cca 2,3 miliardy korun. Jaké jsou detaily případu?
V rámci úkonů trestního řízení kriminalisté ÚOKFK podle Policie ČR provedli 16 domovních prohlídek a 9 prohlídek jiných prostor a pozemků. Další prohlídka jiných prostor byla provedena v zahraničí (na základě tzv. právní pomoci).
Kriminalisté zadrželi 15 osob, které byly následně obviněny z trestného činu zkrácení daně, poplatku a podobné povinné platby spáchaného ve prospěch organizované zločinecké skupiny a z trestného činu účast na organizované zločinecké skupině.
Státní zástupce Vrchního státního zastupitelství v Olomouci ve čtvrtek 20. března 2014 podal na všechny obviněné osoby návrh na vzetí do vazby. Soudce následně rozhodl o vzetí do vazby 13 obviněných.
Podle závěrů kriminalistů měly obviněné osoby, mezi kterými je i jeden advokát a jeden cizinec, od března 2012 do června 2013 úmyslně krátit daňovou povinnost. K tomuto účelu měly využívat účelově vytvořeného řetězce nejméně 66 obchodních společností. Do pozic jejich vlastníků a statutárních zástupců měly být předem instalovány osoby převážně plnící úlohu tzv. bílých koní, které však tyto společnosti nikdy neovládaly, neřídily, ani za ně nijak nejednaly.
Pohonné hmoty byly podle policie dodávány ze Spolkové republiky Německo a Slovinska. Následně měly být účelově přeprodávány, kdy obchodní společnosti měly být do účelového řetězce zařazovány s cílem zastřít skutečný stav finančních transakcí. Ke zkrácení daňové povinnosti mělo docházet tím způsobem, že za nakupující společnosti byla obviněnými záměrně vyhotovována a podávána nepravdivá daňová přiznání s fiktivními údaji za příslušná zdaňovací období či daňová přiznání nebyla podána vůbec.
Podle závěrů kriminalistů ÚOKFK bylo tímto způsobem do České republiky dovezeno nejméně 409 milionů litrů PHM, čímž subjektům měla vzniknout povinnost úhrady DPH ve výši cca 2,302 miliardy korun. Na DPH však mělo být fakticky uhrazeno jen cca 2,6 milionu korun.
Na případu s kriminalisty ÚOKFK spolupracovali pracovníci Generálního ředitelství cel, Celního úřadu pro Jihomoravský kraj, Finančního analytického útvaru Ministerstva financí a Generálního finančního ředitelství.