O nás     Inzerce     KontaktVěrohodné informace z byznysu již od roku 2013
Hledat
Nepřehlédněte: Slovník ekonomických pojmů
Plánovací kalendář 2024
Zkušenosti podnikatelů v ČR
Nejlepší IT: Pozoruhodné IT produkty pro rok 2024 podruhé
Hlavní rubriky: Ekonomika, Podnikání, Investice, Reality, Lidé, Peníze, Technologie, Zkušenosti, Speciály

Slovník ekonomických pojmů
Praktické informace pro firmy

Zkrácení DPH: Podvodníci si přilepšili o 295 milionů korun

Kriminalisté Útvaru odhalování korupce a finanční kriminality služby kriminální policie a vyšetřování (ÚOKFK) informovali, že rozkryli v rámci operace s krycím názvem MAX rozsáhlý případ zkrácení DPH při obchodech s pohonnými hmotami. Škoda, která měla být způsobena České republice, byla předběžně vyčíslena na cca 295 milionů korun.

Na případu pracovali policisté ÚOKFK od ledna loňského roku, kdy vlastní operativní činností získali informace směřující k organizované skupině, která se měla zabývat obchody s pohonnými hmotami.

Prověřování tohoto případu přivedlo policisty ve spolupráci s Finanční správou ČR ke skupině sedmi osob ve věku od 37 do 56 let, z nichž dva v minulosti pracovali jako policisté, a jeden jako příslušník vězeňské služby. Podle závěru kriminalistů ÚOKFK měly tyto osoby dovézt na území ČR nejméně 52 milionů litrů pohonných hmot. K obchodování s pohonnými hmotami měly na území ČR účelově založit nejméně 8 obchodních společností. Statutární orgány těchto společností měly plnit pouze úlohu tzv. bílých koní.

Pohonné hmoty ze zahraničí

Pohonné hmoty byly podle zprávy FS ČR nakupovány ze Spolkové republiky Německo a Rakouska a následně měly být účelově přeprodávány. Kriminalisté ÚOKFK při operaci úzce spolupracovali s Generálním finančním ředitelstvím.

V daném případě bylo zjištěno zkrácení daňové povinnosti, ke kterému mělo docházet tím, že za nakupující společnosti byla obviněnými záměrně vyhotovována a podávána nepravdivá daňová přiznání s fiktivními údaji za příslušná zdaňovací období či daňová přiznání nebyla podána vůbec. Pracovníci finanční správy ve snaze snížit objem celkového daňového úniku průběžně prováděli úkony k zajištění nestanovené daně. Celkem bylo vydáno osm zajišťovacích příkazů.

Realizace případu

K samotné realizaci případu přistoupili policisté v ranních hodinách 1. dubna 2014 poté, co shromáždili dostatečné množství důkazů k podezřelým aktivitám osob. Kriminalisté provedli 8 domovních prohlídek a prohlídek jiných prostor, při nichž došlo k zajištění důkazního materiálu. Nasazeno bylo celkem 43 kriminalistů ÚOKFK. Při prováděných úkonech spolupracovali policisté ze Zásahové jednotky a Speciální pořádkové jednotky Krajského ředitelství policie hl. města Prahy.

Následně kriminalisté obvinili 6 mužů a jednu ženu z trestného činu zkrácení daně, poplatku a podobné povinné platby. Na dva hlavní organizátory byl podán návrh na vzetí do vazby, kterému Obvodní soud pro Prahu 5 vyhověl. V případě pravomocného rozsudku hrozí všem obviněným trest odnětí svobody až na 10 let. Případ dozoruje Městské státní zastupitelství v Praze.


(15. 4. 2014 | redakce2)

Facebook Twitter
Komentáře, názory a rady

Zatím sem nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<
©2013-2024 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(985)