Zemědělství vedle ekonomického rozměru plní i další funkce - krajinotvorné, ekologické, osidlovací apod., jeho význam však není v rámci tuzemské ekonomiky zásadní. V České republice se pěstují veškeré hlavní druhy obilovin (pšenice, ječmen, žito, oves a kukuřice), cukrová řepa na výrobu cukru, brambory, olejniny (řepka), len, chmel, ovoce, zelenina a vinná réva. Jak si zemědělství nyní vede?
V ČR trvale klesají plochy takzvaných speciálních plodin, mezi něž patří ovoce a zelenina, chmel, vinná réva a květiny. Tuzemská rostlinná výroba tak ztrácí svou různorodost a soustředí se především na hlavní suroviny, jako jsou obiloviny a řepka. V živočišné výrobě se chová hlavně skot (pro mléko a maso), prasata a drůbež. Podstatný vliv na odvětví mají legislativní a hygienické předpisy, sektor je rovněž přímo závislý na přírodních podmínkách. Upozorňuje na to analýza společnosti Bisnode.
Od počátku 90. let minulého století docházelo podle Bisnode ke snižování podílu zemědělství na národním hospodářství. Příčiny lze spatřovat zejména v sílících konkurenčních tlacích a dodatečných investicích nutných pro dodržení platných norem kladených na technologii chovatelských zařízení, zachování životního prostředí a dalších hygienických předpisů.
Po vstupu do EU a otevření trhu se české zemědělství potýká také s přílivem levnějších potravin ze zahraničí. Nedostatečný odbyt na domácím trhu a nízké, popř. nestabilní výkupní ceny řeší někteří z prvovýrobců útlumem nebo úplným ukončením produkce nerentabilních komodit. Pokles objemu zemědělských komodit se týká především živočišné výroby (především chovu prasat a skotu).
Rok 2013 byl pro zemědělce příznivý. Podle odhadů ČSÚ stoupla meziročně zemědělská produkce nejvíce za posledních deset let, tedy od vstupu ČR do Evropské unie. Rostlinná produkce vzrostla především díky vyšší sklizni pšenice, řepky či ovoce. Roli hrál také růst cen některých technických plodin, veškerých pícnin a brambor.
Růst výroby prasat, mléka a vajec a výkupních cen skotu, drůbeže a mléka zapříčinil navýšení živočišné produkce. V roce 2013 došlo také ke zvýšení počtu chovaných hospodářských zvířat, či nezhoršení salda agrárního zahraničního obchodu, celkové tržby v odvětví však v roce 2013 meziročně poklesly. Situace v českém zemědělství se pomalu začíná zlepšovat. Mnoho problémů však zůstává a budoucí vývoj ovlivní budoucí podoba Společné zemědělské politiky EU (SZP).