O nás     Inzerce     KontaktVěrohodné informace z byznysu již od roku 2013
Hledat
Nepřehlédněte: Slovník ekonomických pojmů
Plánovací kalendář 2024
Zkušenosti podnikatelů v ČR
Usnadní vám práci: Pozoruhodné IT produkty pro rok 2024
Hlavní rubriky: Ekonomika, Podnikání, Investice, Reality, Lidé, Peníze, Technologie, Zkušenosti, Speciály

Slovník ekonomických pojmů
Praktické informace pro firmy

Zdaňování zaměstnanců od roku 2014: Přehled novinek

Při zdaňování zaměstnanců se firmy budou muset od nového roku připravit na řadu novinek. Například u dohod o provedení práce se zvyšuje limit pro uplatnění konečné srážkové daně z pěti na deset tisíc korun. Dochází i k osvobození od daně u příjmů za práci učňů a studentů v rámci praxe. A mění se rovněž maximální roční vyměřovací základ pro pojistné na sociální pojištění. Upozorňuje na to společnost KPMG.


„V roce 2014 zůstává i nadále v platnosti superhrubá mzda, 15procentní sazba daně z příjmů fyzických osob i sedmiprocentní solidární zvýšení daně u vysokopříjmových zaměstnanců. Zaměstnavatelé by však měli pamatovat na to, že u zaměstnanců, kteří solidárnímu sedmiprocentnímu zvýšení daně podléhali v roce 2013 (byť i jen v jednom měsíci), nelze provést roční zúčtování. Tito zaměstnanci jsou povinni podat za rok 2013 daňové přiznáni. Řádově se jedná o desetitisíce občanů a mnozí z nich budou daňové přiznání podávat poprvé v životě. Pokud by na to zapomněli, hrozí jim sankce,“ upozorňuje Jana Bartyzalová, Partner, Daňové poradenství, KPMG Česká republika.

Přehled podstatných změn ve zdanění zaměstnanců

Zákonné opatření Senátu o změně daňových zákonů v souvislosti s rekodifikací soukromého práva (344/213 Sb.) přináší podle zástupců KPMG pro rok 2014 především tyto změny ve zdaňování zaměstnanců:

Zvyšuje se limit pro uplatnění konečné srážkové daně u poplatníků, kteří nepodepsali u zaměstnavatele prohlášení k dani, a to z pěti na deset tisíc korun měsíčně. Tuto srážkovou daň bude možné aplikovat pouze na příjmy plynoucí na základě dohody o provedení práce. Tím dojde ke sjednocení s podmínkami pro osvobození od pojistného na sociální a zdravotní pojištění.

Příjmy za práci učňů a studentů z praktického vyučování a praktické přípravy budou osvobozeny od daně (i sociálního a zdravotního pojištění).

Částka mzdy, ze které se již bude odvádět sedmiprocentní solidární zvýšení daně, se mírně zvyšuje na 103 768 korun v daném měsíci.

Sociální a zdravotní pojištění

Maximální roční vyměřovací základ pro pojistné na sociální pojištění se v roce 2014 oproti letošku mírně zvyšuje a bude činit 1 245 216 korun (v roce 2013 to bylo 1 242 432 korun). Minimální měsíční příjem zaměstnanců zakládající účast na nemocenském, a tím i na důchodovém pojištění se měnit nebude a bude nadále činit 2 500 korun měsíčně.

Maximální vyměřovací základ pro pojistné na zdravotní pojištění se v roce 2014 nebude uplatňovat a toto omezení zůstane v platnosti i v roce 2015. Minimální měsíční pojistné na zdravotní pojištění počítané z minimálního vyměřovacího základu, respektive minimální mzdy 8 500 korun, bude i nadále činit 1 148 korun.

Od 1. ledna 2014 měla být také pro všechny zaměstnavatele povinná elektronická komunikace s orgány správy sociálního zabezpečení. Zaměstnavatelé tak měli podávat předepsané tiskopisy (například přehled o výši pojistného či oznámení o nástupu do zaměstnání) pouze v elektronické podobě (tzv. e-podání), a to buď podepsané uznávaným elektronickým podpisem a zaslané na určenou elektronickou adresu podatelny orgánu sociálního zabezpečení, nebo do určené datové schránky orgánu sociálního zabezpečení.

„Vzhledem k tomu, že velká část zaměstnavatelů se však ještě nestihla na elektronickou komunikaci připravit, udělila Česká správa sociálního zabezpečení z této povinnosti aktuálně roční výjimku, která umožní zaměstnavatelům v příštím roce podávat veškeré tiskopisy ještě v klasické papírové podobě,“ říká k tématu Bartyzalová.

KPMG upozorňuje, že zamýšlená povinnost podávat předepsané tiskopisy pouze elektronicky se netýká komunikace s příslušnými zdravotními pojišťovnami. U nich mohou zaměstnavatelé postupovat dosavadním způsobem a předepsané písemnosti podávat i nadále písemně nebo elektronicky.


(23. 12. 2013 | redakce2)


Tento článek je součástí těchto speciálů:

Byznys v roce 2014: Růst ekonomiky i technologické inovace

Růst ekonomiky, realizace dalších a dalších ekonomických opatření navržených představiteli Evropské unie, ale i výrazný vývoj na poli technologických inovací...


Daně a daňové zákony: Zaostřeno na ČR od roku 2014

Zákony ČR jsou bohužel pro mnohé podnikatele i běžné občany nepřehlednou spletí pravidel, ve které je obtížné se vyznat. Řadu novinek přitom...


Facebook Twitter
Komentáře, názory a rady

Zatím sem nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<
©2013-2024 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(477)