O nás     Inzerce     KontaktVěrohodné informace z byznysu již od roku 2013
Hledat
Nepřehlédněte: Slovník ekonomických pojmů
Plánovací kalendář 2023
Zkušenosti podnikatelů v ČR
Tip: Pozoruhodné IT produkty pro rok 2023
Hlavní rubriky: Ekonomika, Podnikání, Investice, Reality, Lidé, Peníze, Technologie, Zkušenosti, Speciály

Slovník ekonomických pojmů

Záznam v rejstříku trestů právnických osob má 866 firem, o pětinu více než loni

Zákon o trestní odpovědnosti právnických osob (418/2011 Sb.) umožňuje stíhat, odsoudit a potrestat právnickou osobu, která spáchala trestní čin. Evidovaný záznam v Rejstříku trestů vedeným Ministerstvem spravedlnosti ČR má podle databází poradenské společnosti Dun & Bradstreet 866 firem, z toho 589 aktivních a 277, které byly již vymazány z obchodního rejstříku.

„Právnické osobě mohou být uloženy různé tresty. Od zrušení subjektu, propadnutí majetku, peněžitého trestu, po zákaz činnosti nebo zákaz plnění veřejných zakázek, účasti ve veřejné soutěži či zákaz přijímání dotací. Loni bylo odsouzeno 177 společností, což je doposud historicky nejvyšší počet. Letos přibylo prozatím dalších 76 firem se záznamem v rejstříku trestů,“ říká analytička Dun & Bradstreet Petra Štěpánová s tím, že celkový počet podnikatelských subjektů se záznamem v rejstříku trestů stoupl na 866, což meziročně představuje nárůst téměř o pětinu.

Detailnější analýza Dun & Bradstreet ukázala, že mezi aktivními subjekty se v 90 % případů jedná o společnosti s ručením omezeným, 4,4 % připadají na akciové společnosti a 3,2 % spolky, zbytek další právní formy. Firmy, které spáchaly trestní čin nejčastěji podnikají v pronájmu a správě nemovitostí (19 %), zprostředkování velkoobchodu (14 %), výstavby budov (10 %), nespecializovaného velkoobchodu (8 %). Z hlediska obratu bylo odsouzeno 63 % firem, které dle klasifikace ČSÚ tržby neuvádějí, následují shodně subjekty s ročním obratem mezi jedním a třemi miliony (6 %) a společnosti s tržbami do 200 tisíc korun.

Nejvíc odsouzených firem má sídlo v Praze (48 %) a Jihomoravském kraji (32 %).

„Nástroj trestní odpovědnosti právnických osob je na vzestupu a každoročně se zvyšuje počet udělených trestů, nicméně se nejedná o nástroj, který by byl masivně využíván, uzavřela analytička Dun & Bradstreet.


(22. 12. 2022 | redakce2)

Facebook Twitter
Komentáře, názory a rady

Zatím sem nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<
©2013-2023 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(6789)