O nás     Inzerce     KontaktVěrohodné informace z byznysu již od roku 2013
Hledat
Nepřehlédněte: Podnikání a koronavirus: omezení, náhrady...
Plánovací kalendář 2021
Zkušenosti podnikatelů v ČR
Tip: Pozoruhodné IT produkty 2021 podruhé
Hlavní rubriky: Ekonomika, Podnikání, Investice, Reality, Lidé, Peníze, Technologie, Zkušenosti, Speciály

Slovník ekonomických pojmů

Praktické informace pro firmy

Zaměstnavatelé mají zájem především o několik vybraných profesí

Poptávka po pracovnících se stále výrazně zaměřuje na několik nejžádanějších specializací. Z průzkumu Gartner TalentNeuron, který mapoval miliony pracovních nabídek vyplývá, že bezmála polovina (49 %) všech nabídek u společností v žebříčku S&P 100 připadala na pouhých 39 rolí. Zbývajících 51 % pak odpovídalo 872 dalším rolím. Jak situace vypadá konkrétně?

„V USA a Británii jsme zaznamenali bezpočet podobných požadovaných dovedností včetně datové analytiky, pokročilého programování nebo prodeje řešení,“ uvádí viceprezidentka Gartner HR výzkumu Lauren Smithová. „39 nejžádanějších pozic v USA zahrnuje softwarové vývojáře, marketingové manažery a výpočetní architekty či techniky. V Británii patří mezi nejžádanější specialisté zákaznických služeb a finanční manažeři.“

Podobně tomu je u společností v žebříčku FTSE 100, kde 41 % pracovních nabídek pokrývalo 20 nejžádanějších rolí, zatímco na zbývajících 59 % připadalo 641 ostatních rolí. Těmi nejžádanějšími v USA a Velké Británii jsou klíčové funkce napříč IT, ve výzkumu a vývoji, marketingu, obchodě a zákaznických službách.

Firmy se o zájemce často přetahují

Situace je důsledkem konvergence poptávky související především s rostoucím významem digitalizace. Z výzkumů Gartner vyplývá, že 67 % členů vrcholného vedení podniků souhlasí s tím, že jejich podniky musí do roku 2020 zvýšit míru své digitalizace, chtějí-li zůstat konkurenceschopnými. S nástupem nových technologií a obchodních modelů se tak řada zaměstnavatelů musí ucházet o ty samé kandidáty.

Problémem je i pokračující vývoj požadavků na dovednosti a znalosti v technologické oblasti. Řada vedoucích pracovníků tak dnes neví, jaké specialisty budou shánět v budoucnu – většina ale očekává, že více než 40 % vedoucích rolí se v následujících pěti letech zásadně promění.

Náborové náklady stoupají s tím, jak se personalisté musí vyrovnávat se stále složitějšími náborovými požadavky, kterým často sami nerozumí. Tím se také prodlužuje náborový proces, zejména v situacích, kdy jsou najímáni specialisté ve zcela nových oblastech.


(5. 6. 2019 | redakce2)

Facebook Twitter
Komentáře, názory a rady

Zatím sem nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<
©2013-2021 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(4664)