O nás     Inzerce     KontaktVěrohodné informace z byznysu již od roku 2013
Hledat
Nepřehlédněte: Podnikání a koronavirus: omezení, náhrady...
Plánovací kalendář 2021
Zkušenosti podnikatelů v ČR
Tip: Pozoruhodné IT produkty 2021 podruhé
Hlavní rubriky: Ekonomika, Podnikání, Investice, Reality, Lidé, Peníze, Technologie, Zkušenosti, Speciály

Slovník ekonomických pojmů

Praktické informace pro firmy

Zaměstnavatelé díky Covidu-19 nabírají do IT více juniorů a sázejí i na externisty

Zatímco donedávna firmy upřednostňovaly zkušené zaměstnance na hlavní pracovní poměr, dneska stále víc dávají šance juniorům a lidem pracujícím externě v rámci smluvního kontraktu. Tvrdí to zástupci firmy Integra Czech Republic.

„Na trhu práce už není kde brát, firmy si začínají uvědomovat, že je pro ně lepší vychovat si juniora,“ vysvětluje Jiří Harcuba, generální ředitel firmy Integra Czech Republic, která se na IT specializuje. „Firmy proto začínají o hodně víc nabírat juniorní spolupracovníky,“ potvrzuje šéf firmy, která takové pracovníky zprostředkovává.

Zaměstnavatelé to podle něho berou jako investici, která se jim brzy začne vyplácet. „Na juniorech oceňují, že jsou tvární, nemají špatné návyky odjinud, a firma si je může vychovat k obrazu svému ‒ ať už z pohledu používaných technologií, nebo přístupu k práci a firemní kultury,“ vysvětluje Harcuba.

Většímu zájmu o externí juniory hodně pomohla koronavirová pandemie, i když náznaky nového trendu byly znát už před ní. „V posledním půl roce změna trendu hodně sílí, zájem o juniornější specialisty je ve srovnání s dobou před pandemií o dvacet až čtyřicet procent vyšší,“ říká šéf Integry. Výjimkou podle něho nejsou ani firmy, kde se začali zajímat téměř výhradně o spolupráci s nováčky.

Rostoucí poptávka po externistech je velkou příležitostí pro studenty, kteří si již během školy zvykli přivydělávat jako freelanceři, tedy podnikat „na IČO“. „Ze zkušenosti totiž víme, že většina IT specialistů, kteří jednou začnou podnikat, se jen zřídka vrací k zaměstnání na hlavní pracovní poměr,“ říká Jiří Harcuba.

Nejčastěji o mladší kolegy projevují zájem firmy pracující pro segment e-shopů, konzervativnější přístup je stále znát v odvětví financí. „Na Slovensku dávají zaměstnavatelé pořád přednost zkušeným seniorním pracovníkům,“ uzavírá Harcuba.


(19. 8. 2021 | redakce2)

Facebook Twitter
Komentáře, názory a rady

Zatím sem nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<
©2013-2021 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(6051)