O nás     Inzerce     KontaktVěrohodné informace z byznysu již od roku 2013
Hledat
Nepřehlédněte: Slovník ekonomických pojmů
Plánovací kalendář 2024
Zkušenosti podnikatelů v ČR
Nejlepší IT: Pozoruhodné IT produkty pro rok 2024 podruhé
Hlavní rubriky: Ekonomika, Podnikání, Investice, Reality, Lidé, Peníze, Technologie, Zkušenosti, Speciály

Slovník ekonomických pojmů
Praktické informace pro firmy

Zaměstnávání OZP: Státní příspěvky loni dosáhly 3 miliard Kč

Řadu různých příspěvků dává stát zaměstnavatelům, kteří poskytují práci osobám se zdravotním postižením, zkráceně OZP. Jde třeba o příspěvek na vytvoření chráněného pracovního místa a následně také na úhradu nákladů spojených s jeho provozem. Loni takto stát investoval do zaměstnávání OZP 3 miliardy Kč. Na jaké příspěvky mají zaměstnavatelé nárok?

V České republice žije podle ÚP ČR zhruba jeden milion lidí se zdravotním postižením. Na konci prosince loňského roku jich hledalo práci 62 789, tedy 10,5 % z celkového počtu uchazečů o zaměstnání.

Podle zástupců ÚP ČR existují stále v zaměstnávání OZP v ČR značné rezervy. „I když už naše společnost udělala ve srovnání s dobou minulou jisté pokroky, někteří zaměstnavatelé si bohužel stále myslí, že lidé se zdravotním postižením nepotřebují a nedokáží pracovat. Že by byli pro firmu přítěží. Přitom často stačí jen vhodně upravit pracovní prostředí, zařazení nebo pracovní dobu a mohou tak získat spolehlivého zaměstnance, jehož pracovní výkon bude srovnatelný s tím, jaký odvádí jeho „zdravý“ kolega,“ upozorňuje generální ředitelka Úřadu práce ČR Marie Bílková.

Při rozhodování o přiznání příspěvků na vytvoření chráněných pracovních míst (CHPM) bere ÚP ČR podle svých zástupců v potaz celkovou situaci na trhu práce v daném regionu. K 31. 12. 2013 podpořil touto cestou celkem 1 140 CHPM pro OZP (z toho 46 jich vykonávalo samostatnou výdělečnou činnost). Na dalších 119 chráněných pracovních míst poskytl příspěvek na provoz. Celková částka, kterou ÚP ČR vyplatil od ledna do prosince loňského roku v rámci této agendy, dosáhla 52 854 000 Kč.

Příspěvek na zřízení chráněného pracovního místa/CHPM

Tento příspěvek je určen na pořízení potřebného vybavení. Podmínkou je, že takto vytvořené místo musí firma obsadit minimálně na tři roky. Pokud přijme člověka se zdravotním postižením, může dostat částku odpovídající maximálně osminásobku (196 976 Kč), a v případě osoby s těžším zdravotním postižením pak dvanáctinásobku (295 464 Kč), průměrné mzdy v národním hospodářství za 1. až 3. čtvrtletí předchozího roku (24 622 Kč).

Jestliže zaměstnavatel zřizuje 10 a více chráněných pracovních míst, pak činí maximální výše poskytnutého příspěvku desetinásobek uvedené průměrné mzdy (246 220 Kč) a čtrnáctinásobek pro osoby s těžším zdravotním postižením (344 708 Kč).

Příspěvek na částečnou úhradu provozních nákladů CHPM

ÚP ČR může na chráněné pracovní místo poskytnout zaměstnavateli nebo živnostníkovi se zdravotním postižením i příspěvek na částečnou úhradu provozních nákladů. Žádost mohou firma nebo OSVČ podat nejdříve po uplynutí 12 měsíců ode dne, kdy takové místo zřídili a obsadili. Roční výše příspěvku činí nejvýše 48 tisíc Kč.

Refundace mzdy OZP

Jestliže ve firmě pracuje na chráněných pracovních místech více než 50 % OZP z celkového počtu zaměstnanců, může si zaměstnavatel zažádat i o příspěvek na refundaci 75 % skutečně vynaložených nákladů na mzdy pracovníků se zdravotním postižením. Maximálně může na každého takového zaměstnance dostat 8 tis. Kč měsíčně. Pokud bude CHPM obsazeno nejméně po dobu 12 měsíců, může si požádat o další dva tisíce na částečné krytí provozních nákladů. Celkem tak může získat na jednoho zaměstnance se zdravotním postižením až 10 tisíc Kč měsíčně. Když zaměstnavatel splní veškeré zákonem stanovené podmínky, je tento příspěvek nárokový. Během ledna až listopadu 2013 takto stát vyplatil zaměstnavatelům 3, 022 mld. Kč.

Sleva na dani za zaměstnávání OZP

Pokud firma zaměstnává osoby se zdravotním postižením, může také uplatnit slevu na dani. V případě každého pracovníka s 1. nebo 2. stupněm invalidity činí sleva na dani 18 tisíc Kč, v případě zaměstnance ve 3. stupni invalidity pak 60 tisíc Kč ročně.

Vzdělávání OZP

V rámci projektu Vzdělávání zaměstnanců se zdravotním postižením, který je v gesci Fondu dalšího vzdělávání (FDV), příspěvkové organizace Ministerstva práce a sociálních věcí (MPSV), pak mohou zaměstnavatelé pro zaměstnance se ZP připravit komplexní vzdělávací program. Ten musí být složen minimálně ze dvou vzdělávacích aktivit.

Náklady jsou zaměstnavateli uhrazeny při splnění předem stanovených podmínek až do výše 52 500 Kč včetně DPH na jednoho zaměstnance se ZP. Program má být zaměřen podle konkrétních potřeb pracovníka s tím, že větší část musí zaujímat odborné vzdělávání, které zvýší či prohloubí jeho stávající kvalifikaci. Projekt je spolufinancován z Evropského sociálního fondu (ESF) a státního rozpočtu ČR prostřednictvím Operačního programu Lidské zdroje a zaměstnanost (OP LZZ).


(28. 1. 2014 | redakce2)

Facebook Twitter
Komentáře, názory a rady

Zatím sem nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<
©2013-2024 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(651)