Cizince, kteří mají povolení k zaměstnání na území České republiky nebo jsou držiteli zelené či modré karty, může jejich zaměstnavatel vysílat na služební cesty i mimo místo výkonu jejich práce, které má dotyčný uvedené v rozhodnutí o povolení k zaměstnání. Vyplývá to z metodického pokynu Generálního ředitelství Úřadu práce ČR, který rozeslalo jednotlivým pracovištím v regionech.
Pracovní cesta cizince musí podle pokynu Generálního ředitelství Úřadu práce ČR nést atributy pracovní cesty ve smyslu ustanovení § 42 zákoníku práce. V praxi to mimo jiné znamená, že zaměstnavatel musí zahraničnímu zaměstnanci vystavit cestovní příkaz. A to ještě před tím, než dotyčný na služební cestu vyrazí.
„Firma může pracovníka vyslat pouze na nezbytně dlouhou dobu a nesmí se jednat o faktickou změnu místa výkonu práce. Jednoduše řečeno – je nepřípustné, aby cizinci pracovali pod rouškou služebních cest na místech a v oblastech, kde máme dostatek vlastních uchazečů o zaměstnání, kteří mohou tyto pozice obsadit,“ vysvětluje generální ředitelka ÚP ČR Marie Bílková.
Stanovisko Generálního ředitelství ÚP ČR je v souladu s rozsudky Nejvyššího správního soudu, podle kterých může zaměstnavatel vysílat cizince na služební cestu i mimo místo uvedeného výkonu práce. Cílem pracovní cesty přitom může být jiná organizační složka zaměstnavatele i jiná právnická nebo fyzická osoba.
Ke konci listopadu 2013 mělo povolení k zaměstnání v ČR nejvíce občanů Ukrajiny. Cizinci pracují nejčastěji na území hlavního města Prahy.
Zelená karta usnadňuje přístup na český trh práce cizincům s kvalifikací, po které je v ČR poptávka. Opravňuje občany nečlenských států EU dlouhodobě pobývat na území České republiky a pracovat na pozici, na kterou byla vydána.
Modrá karta umožňuje cizincům dlouhodobě pobývat na území ČR a vykonávat práci vyžadující vysokou kvalifikaci. Podmínkou k jejímu vydání je minimálně vysokoškolské vzdělání nebo vyšší odborné vzdělání v délce alespoň 3 roky. Modrou kartu dostávají občané třetích zemí.