O nás     Inzerce     KontaktVěrohodné informace z byznysu již od roku 2013
Hledat
Nepřehlédněte: Slovník ekonomických pojmů
Plánovací kalendář 2024
Zkušenosti podnikatelů v ČR
Nejlepší IT: Pozoruhodné IT produkty pro rok 2024 podruhé
Hlavní rubriky: Ekonomika, Podnikání, Investice, Reality, Lidé, Peníze, Technologie, Zkušenosti, Speciály

Slovník ekonomických pojmů
Praktické informace pro firmy

Zaměstnání v odvětví cestovního ruchu v ČR

Odvětví cestovního ruchu v ČR zaměstnává 231,1 tisíce osob, tj. 4,6 % z celkové zaměstnanosti země. Z toho téměř 80 % tvoří zaměstnanci, zbývající pětinu sebezaměstnané osoby. To jsou základní výsledky Modulu zaměstnanosti cestovního ruchu, který aktuálně zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Údaje pocházejí z roku 2012.

V odvětví cestovního ruchu bylo v roce 2012 podle ČSÚ zaměstnáno 184,4 tisíc zaměstnanců a 46,6 tisíc sebezaměstnaných osob (podíl na zaměstnanosti ČR 4,4 % a 5,1 %). V oborech charakteristických pro cestovní ruch pracovalo 72,2 % osob. Jednalo se především o služby ubytovacích zařízení, pohostinství, odvětví osobní dopravy, cestovní kanceláře, kulturní, sportovní a jiné rekreační služby.

„Ve stravovacích a pohostinských zařízeních našlo v roce 2012 díky cestovnímu ruchu uplatnění 69,2 tisíce osob, v ubytovacích službách 41,5 tisíc a v cestovních kancelářích 12,3 tisíc,“ přiblížil výsledky Zdeněk Lejsek z oddělení statistiky cestovního ruchu ČSÚ. Dalších téměř 61 tisíc osob bylo zaměstnáno v odvětvích souvisejících s cestovním ruchem. Patří mezi ně například výroba map, suvenýrů nebo upomínkových předmětů, obchodní činnosti, spoje a telekomunikace a činnosti v oblasti nemovitostí.

Modul zaměstnanosti cestovního ruchu sleduje také pracovní místa v cestovním ruchu. Tento údaj zahrnuje i druhá a další zaměstnání a zároveň je přepočítán na ekvivalent plné pracovní doby (plný úvazek). V roce 2012 disponoval cestovní ruch 227,7 tisíci pracovních míst. Čtyři pětiny z tohoto počtu připadaly na zaměstnance (180,3 tis.) a jednu pětinu tvořila pracovní místa sebezaměstnaných (47,4 tis.).

Odvětví cestovního ruchu v zahraničí

Český podíl cestovního ruchu na celkové zaměstnanosti je velmi podobný situaci v Německu (4,6 %), Nizozemí (4,4 %) nebo Finsku (4,5 %). Jen o málo vyšší podíl má Francie (4,9 %) nebo sousední Slovensko (5,3 %). Nejvyšší hodnoty vykazují turistické velmoci Španělsko (11,5 %) a Portugalsko (8,2 %).

Modul zaměstnanosti cestovního ruchu ČSÚ obsahující podrobné statistiky najdete zde.

 

 


(22. 2. 2014 | redakce2)

Facebook Twitter
Komentáře, názory a rady

Zatím sem nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<
©2013-2024 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(731)