O nás     Inzerce     KontaktVěrohodné informace z byznysu již od roku 2013
Hledat
Nepřehlédněte: Podnikání a koronavirus: omezení, náhrady...
Plánovací kalendář 2021
Zkušenosti podnikatelů v ČR
Vykročte vpřed: Pozoruhodné IT produkty 2021
Hlavní rubriky: Ekonomika, Podnikání, Investice, Reality, Lidé, Peníze, Technologie, Zkušenosti, Speciály

Slovník ekonomických pojmů

Praktické informace pro firmy

Zaměstnanci chtějí hlavně placené volno navíc

Čas jsou peníze, a to platí dvojnásob pro společnosti, které zaměstnancům poskytují placenou dovolenou nad rámec zákonem dané doby. Průzkum platových portálů Paylab.com (v ČR zastoupený Platy.cz) zjistil, že atraktivita tohoto bonusu, stejně jako flexibilních pracovních úvazků, roste. Jak jsou firmy v ČR v tomto ohledu štědré?

Podle zákoníku práce mají zaměstnanci v České republice nárok na čtyři týdny řádné dovolené, některé profese vymezené zákonem dokonce na pět týdnů. Odpočinek ve formě placené dovolené ale není všude samozřejmostí: Zaměstnavatelé v USA například nemají ze zákona povinnost proplácet ani jeden den volna a mnozí tam to, co je v Evropě běžné, nabízejí jako nadstandardní firemní benefit.

V celé Evropě platí obecné pravidlo, že zaměstnanci mají nárok na zhruba 20 dní placené dovolené – většinou jde o ty, kteří pracují pro svého současného zaměstnavatele více než jeden rok, 5 dní v týdnu. Délka dovolené je v některých zemích řešena v rámci kolektivního vyjednávání a určité profese tak mají volna více. U nás mají 5 týdnů ze zákona také organizace se zastoupením státu – zaměstnanci státních podniků, obcí, krajů, rozpočtových a příspěvkových organizací, a samozřejmě pedagogičtí pracovníci. V zemích jako je Maďarsko a Slovensko platí, že čím starší je zaměstnanec, tím více dovolené má. Nadstandardní doba dovolené je také obvykle poskytována státním zaměstnancům v rámci jejich balíčku sociálních výhod.

Největšího luxusu si v tomto směru užívají ve Velké Británii, kde je minimální zákonná lhůta pro placenou dovolenou nejvyšší (28 dní). Za nimi následuje Rakousko, Dánsko, Finsko, Francie, Lucembursko a Švédsko, kde je zákonné minimum 25 dní volna. Naopak země jako Turecko, Izrael, Mexiko, Japonsko a Kanada nabízejí v porovnání s Evropou jen zlomek zákonné placené dovolené.

Mnoho evropských zemí poskytuje více volných dní mimo zákonem stanovenou dobu v podobě státních svátků. Nejvíce národních svátků v Evropě mají na Slovensku (15), na Maltě (14), ve Španělsku (14), v Rakousku (13) a v Chorvatsku (13); posledním jmenovaným se vyrovnáme i v ČR se 13 svátky.

Dovolená navíc

Objem dovolené navíc, kterou firmy poskytují, se výrazně liší. Pokud se na zastoupení tohoto benefitu podíváme z pohledu jednotlivých zemí zařazených do průzkumu platových portálů Paylab, Česká republika jednoznačně vede. Na tuto výhodu u nás „dosáhne“ 33 % zaměstnanců. S propastným rozdílem následují Bulharsko (14 %) a Slovensko (10 %). Nejméně si tohoto benefitu užijí zaměstnanci v Polsku (3,6 %) a v Maďarsku (1,2 %).

Neomezená dovolená je i u nás zatím spíše výjimkou. Principem je možnost vzít si dovolenou kdykoli po dohodě s nadřízeným, jen se nesmí stát, aby absence zaměstnance způsobila problémy při práci na projektech. Jde o zajímavou nabídku, která může pomoci upoutat pozornost při náboru zaměstnanců, v praxi se navíc ukázalo, že lidé tuto možnost nezneužívají a dostojí svým pracovním povinnostem. Mezi první vlaštovky, které neomezenou dovolenou zavádějí, patří především start-upy a technologické firmy; tou nejznámější je americký Netflix.

Jaké jsou další závěry průzkumu Paylab? Zaměstnanci si dovolené navíc více považují v zemích, kde je méně dnů volna nebo v zemích, kde je méně národních svátků v pracovní dny. Některé společnosti nabízejí i příležitostné volno – například na narozeniny zaměstnanců. Velmi atraktivní formou motivace je poskytnutí tohoto benefitu věrným zaměstnancům, kteří pracují pro danou společnost více let.


(29. 8. 2018 | redakce2)

Facebook Twitter
Komentáře, názory a rady

Zatím sem nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<
©2013-2021 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(4172)