O nás     Inzerce     KontaktVěrohodné informace z byznysu již od roku 2013
Hledat
Nepřehlédněte: Podnikání a koronavirus: omezení, náhrady...
Plánovací kalendář 2021
Zkušenosti podnikatelů v ČR
Tip: Pozoruhodné IT produkty 2021 podruhé
Hlavní rubriky: Ekonomika, Podnikání, Investice, Reality, Lidé, Peníze, Technologie, Zkušenosti, Speciály

Slovník ekonomických pojmů

Praktické informace pro firmy

Zájemci o pronájem bytu: Převážně mladí lidé

Největší zájem o pronájem bytu v současnosti převládá u mladých bezdětných lidí ve věku 21 až 26 let. Jedná se o každého druhého potenciálního nájemce. Vyplývá to z interních průzkumů společnosti UlovDomov.cz, provozující internetový portál zprostředkovávající pronájmy bytů a spolubydlení. Většina z potenciálních nájemců hledá především dlouhodobější pronájem v horizontu až pěti let. Pronajatý byt pak nejčastěji sdílí společně s další osobou, s níž se dělí o celkové náklady na bydlení.

Více než polovina (53 %) zájemců o pronájem bydlení je ve věku 21 až 26 let. Jedná se především o studenty vysokých škol či jejich čerstvé absolventy, kteří vstupují do svého prvního zaměstnání a chtějí se osamostatnit. S rostoucím věkem zájem o pronájem klesá - ve věku 27-32 let hledá pronájem každý pátý člověk (22,6 %), ve věku 33-38 let je to už jen každý čtrnáctý (7,1 %).

Sama žije třetina nájemců

Převážná většina zájemců o pronájem zatím nemá děti (85 %), hledají jej pouze pro sebe a svého partnera či známého (44 %). Další více než čtvrtina nájemníků je ochotna žít v pronajaté nemovitosti společně se dvěma (14 %), třemi (10 %) či více (3 %) osobami. Byt pouze pro sebe hledá necelá třetina lidí (29 %).

„Cena pronájmů nemovitostí meziročně trvale roste. Lidé, zejména pak ti mladší, kteří mají tendenci se osamostatnit, otálejí či vyhledávají pronájem, jenž následně sdílí s dalšími osobami, ať už s partnerem, kamarády či spolužáky. Měsíčně tak mohou průměrně ušetřit částku ve výši 4 950 až 7 000 Kč,“ uvádí Tomáš Brychta ze společnosti UlovDomov.cz.

Zájem lidí je především o dlouhodobější pronájem, čímž nájemci vycházejí vstříc samotným pronajímatelům. Zatímco třetina potenciálních nájemců si plánuje pronajmout nemovitost na jeden až dva roky (38%), další téměř třetina lidí tak činí na dva až pět let. O krátkodobý pronájem v délce do jednoho roku má zájem pouze každý sedmý člověk (13 %).

Ke zkrácení sjednané doby pronájmu nájemci přistupují nejčastěji kvůli špatnému stavu pronajatého bytu, problémům se sousedy či koupi vlastního bydlení.

Bezpečný pronájem bytu

Mnoho pronajímatelů i nájemců stále podle zprávy UlovDomov.cz obvykle neví, s kým sepisuje svou nájemní smlouvu. Přitom právě kompletní informace o nájemci i pronajímateli mohou člověku pomoci se v budoucnu vyvarovat řadě problémů v podobě zničeného majetku, nezaplaceného nájemného, exekucí a jiného nesolidního chování.

A třeba právě společnost UlovDomov.cz nabízí svým klientům kromě samotného zajištění pronájmu i možnost si svého budoucího nájemce či pronajímatele prověřit z veřejně dostupných zdrojů a předcházet tak možným rizikům s problémovým jednáním.


(9. 5. 2016 | redakce2)

Facebook Twitter
Komentáře, názory a rady

Zatím sem nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<
©2013-2021 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(2469)