O nás     Inzerce     KontaktVěrohodné informace z byznysu již od roku 2013
Hledat
Nepřehlédněte: Podnikání a koronavirus: omezení, náhrady...
Plánovací kalendář 2021
Zkušenosti podnikatelů v ČR
Tip: Pozoruhodné IT produkty 2021 podruhé

Hlavní rubriky: Ekonomika, Podnikání, Investice, Reality, Lidé, Peníze, Technologie, Zkušenosti, Speciály

Slovník ekonomických pojmů

Praktické informace pro firmy

Zájem živnostníků a malých firem o vozy na operativní leasing výrazně roste

Zájem živnostníků, malých firem a soukromých osob o vozy na operativní leasing loni rekordně vzrostl. Vyplývá to z údajů významného poskytovatele operativního leasingu společnosti Arval, které podle jejích údajů v loňském roce narostla poptávka od těchto zákazníků o 80 %. Preference zájemců o tento způsob financování vozů se ale podstatně liší od celkových čísel prodaných aut loni v Česku.

Zatímco dlouhodobě nejprodávanějším modelem je Škoda Octavia, které se prodalo 19 091 kusů, následovaná modelem Škoda Fabia (15 986) a Škoda Scala (8736), zákazníci si na operativní leasing pořizují nejčastěji levnější městské vozy jako je Škoda Kamiq nebo Hyundai i30, případně neváhají si připlatit za dražší modely SUV, jako je Volvo XC40 nebo Škoda Kodiaq.

Dvě třetiny Čechů si podle dat ze Svazu dovozců automobilů pořídili auta na benzín, 30 % na naftu. Zbytek tvořila auta na alternativní pohony, tedy hybridy a elektromobily i vozy na CNG. Rozdílný trend panuje ve firmách, ve kterých jezdí více než polovina vozů na naftu a dvě pětiny na benzín, jak uvádí průzkum Arval Mobility Observatory.

„V českých firmách jezdilo loni 54 % vozů s naftovými a 42 % s benzínovými motory. Zbylá čtyři procenty připadaly na alternativní pohony. I přesto, že jsou firmy ve výběru vozů do flotil konzervativním, pozorovali jsme v závěru roku díky zvyšující se nabídce dostupných modelů růst poptávky po vozech s alternativními pohony. Například počet uzavřených smluv na provozování elektromobilů bychom chtěli v příštích letech dvojnásobně navýšit,“ říká Jiří Solucev, ředitel divize Retail společnosti Arval, předního poskytovatele operativního leasingu vozů.

Rostoucí zájem o elektromobily dokládají i data Svazu dovozců automobilů, podle nichž se za poslední čtvrtletí loňského roku zvýšil počet prodaných elektromobilů více než trojnásobně.

Skokany roku jsou soukromníci a živnostníci

Ačkoli většinu zákazníků leasingových společností i nadále tvoří hlavně firmy s většími vozovými parky, skokany roku byli loni živnostníci a soukromé osoby, jak potvrzují data společnosti Arval. „Loni jsme zaznamenali nárůst poptávky u soukromníků, malých firem a živnostníků o financování vozů operativním leasingem o více než 80% v porovnání s rokem 2019. Lidé v době krize nechtějí vydat jednorázově úspory za nový vůz a možnost jeho pořízení za jasně stanovenou splátku vítají. V její ceně jsou kompletní servisní služby včetně výměny pneumatik nebo havarijní pojištění v rozsahu, který mají k dispozici velké firmy s vozovými parky. Oproti nim chtějí živnostníci a soukromé osoby buď levnější městská auta s nižší splátkou, například Hyundai I20 za 3.960 Kč bez DPH nebo si připlácejí za plně vybavená SUV, velmi oblíbené jsou například vozy Volvo,“ vysvětluje Solucev.


(9. 2. 2021 | redakce2)

Facebook Twitter
Komentáře, názory a rady

Zatím sem nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<
©2013-2021 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(5775)