Rychlé zdražování, s inflací související ztráta hodnoty peněz a zároveň opakovaně rostoucí úrokové sazby na straně ČNB a některých bank se projevují na zájmu klientů o spořicí účty. Alespoň jeden má vedle běžného účtu 61 procent Čechů starších 26 let. Téměř polovina z nich (49 %) si na něj uložila desítky tisíc korun, mezi sto až pěti sty tisíci korun to bylo 43 procent dotázaných.
Tři ze čtyř respondentů upřednostní spořicí účet s atraktivní úrokovou sazbou bez podmínek před tím sice s ještě lepší sazbou, zato s podmínkami. Roční úrokovou sazbu nad dvě procenta ročně by chtělo u svého spořicího účtu 31 procent respondentů, 45 procent klientů žádá dokonce více než tři procenta. Vyplývá to z průzkumů, které si na přelomu října a listopadu 2021 nechala zpracovat Expobank CZ v aplikaci Instant Research. Expobank CZ je českou bankou s 30letou tradicí na zdejším trhu.
Bankovní účty s atraktivním zhodnocením vkladů, typicky spořicí účty či některé běžné účty, přináší klientům řadu výhod, vypočítává Radek Lišák, Head of Private & Individual Banking Expobank CZ: „Zaprvé, na rozdíl od investic a spekulací jsou finanční prostředky na bankovních účtech ze zákona pojištěné, a to do výše ekvivalentu sto tisíc eur, tedy dle současného kurzu přibližně dvou a půl milionu korun. Zadruhé, své peníze mají lidé vždy okamžitě k dispozici. A zatřetí, úroková sazba na nejlepších spořicích účtech na trhu se v současnosti pohybuje nad dvěma procenty ročně a v návaznosti na kroky ČNB nejspíše dále poroste, což klientům pomáhá v boji s inflací.“
Jak zjistil průzkum pro Expobank CZ mezi dvěma tisíci respondentů nad 26 let, více než 60 procent dotázaných z řad majitelů spořicích účtů má jeden takový účet, 25 procent dva a skoro 14 procent klientů dokonce tři nebo více. Lidé na ně především převádějí volné prostředky z běžného účtu bez konkrétního účelu, takových je téměř 38 procent. „Zjistili jsme, že zhruba čtvrtina Čechů využívá účet s úročením vkladu hlavně ke spoření na plánované větší výdaje, třeba výměny domácích spotřebičů nebo dovolenou. Podobně vysoký počet klientů má spořicí účet jako finanční rezervu. Oba případy svědčí o zvyšujícím se zodpovědném přístupu k osobním financím,“ komentuje výsledky Lišák.
Jak uvádí Česká bankovní asociace, vklady obyvatel v bankách, počítáno v korunách i cizí měně, překonaly za srpen i září 2021 hranici tří bilionů korun. V září podle bankovní statistiky sestavované Českou národní bankou vklady dále stouply oproti srpnu o téměř 10,6 miliardy korun.