O nás     Inzerce     KontaktVěrohodné informace z byznysu již od roku 2013
Hledat
Nepřehlédněte: Podnikání a koronavirus: omezení, náhrady...
Plánovací kalendář 2021
Zkušenosti podnikatelů v ČR
Tip: Pozoruhodné IT produkty 2021 podruhé
Hlavní rubriky: Ekonomika, Podnikání, Investice, Reality, Lidé, Peníze, Technologie, Zkušenosti, Speciály

Slovník ekonomických pojmů

Praktické informace pro firmy

Zahraniční obchod ČR pokračuje v růstu

Zahraniční obchod letos v září pokračoval v růstu, tentokrát opět s vyšší dynamikou růstu vývozu než dovozu a rekordním přebytkem obchodní bilance. Ministerstvo průmyslu a obchodu k tomuto vývoji poskytlo svůj komentář.

"Zahraniční obchod v září pokračoval v růstu, tentokrát opět s vyšší dynamikou růstu vývozu než dovozu a rekordním přebytkem obchodní bilance. Dobré výsledky dosahuje především díky příznivé situaci na evropských automobilových trzích a nízkým cenám energetických komodit. Slabší koruna udržuje na straně exportů vyšší konkurenceschopnost domácích výrobců, stranu importů naopak kurz koruny vůči oběma referenčním měnám zatěžuje, stejně tak i rostoucí spotřeba domácností a průmyslová aktivita, generující poptávku po dovozech. Předstihové indikátory podnikatelské nálady zatím stále naznačují růstový potenciál ekonomik našich hlavních evropských obchodních partnerů, a to navzdory pesimistickým očekáváním investorů u našeho hlavního partnera Německa," uvedl náměstek ministra průmyslu a obchodu pro Evropskou unii a zahraniční obchod Vladimír Bärtl.

A detaily? "Bilance zahraničního obchodu v národním pojetí (v b. c.) v září skončila přebytkem 19,0 mld. Kč, meziročně o 0,1 mld. Kč nižším. Vývoz se meziročně zvýšil o 1,6 % na 294,0 mld. Kč, dovoz o 1,8 % na 275,0 mld. Kč. Bilance zahraničního obchodu se státy EU vykázala přebytek 57,7 mld. Kč, meziročně o 3,2 mld. Kč vyšší. Schodek obchodu se zeměmi mimo EU se meziročně zvětšil o 3,1 mld. Kč na 37,2 mld. Kč. Pozitivní vliv na celkovou bilanci v národním pojetí mělo zejména meziroční snížení deficitu bilance minerálních paliv o 4,1 mld. Kč a zvýšení přebytku bilance obchodu se stroji a dopravními prostředky o 0,9 mld. Kč.

Podle přeshraniční statistiky (v b. c.) v září meziročně rostl vývoz i dovoz. Celkový vývoz se zvýšil o 2,7 % na 345,6 mld. Kč a dovoz vzrostl o 1,6 % na 292,8 mld. Kč. Vyšší dynamika růstu vývozu přidala obchodní bilanci, která skončila přebytkem 52,8 mld. Kč, proti loňskému srpnu vyšším o 4,5 mld. Kč, a zároveň nejvyšším v historii sledování.

Z teritoriálního pohledu se v září zvýšil vývoz především na Slovensko (o 12,7 %), do Německa (o 3,3 %) a do Rakouska (o 2,2 %). Naopak klesl vývoz do Polska (o 1,2 %), Francie (o 1,0 %) a Spojeného království (o 0,9 %). Do EU jako celku vzrostl vývoz meziročně o 4,0 %, do eurozóny o 4,6 %. Z mimoevropských zemí se nejvíce snížil vývoz do Číny (o 15,8 %), v poklesu pokračoval druhý měsíc.

Z komoditního hlediska stoupl nejvíce vývoz strojů a dopravních prostředků, meziročně o 5,7 % (o 10,6 mld. Kč). Vzrostl zejména vývoz silničních vozidel (o 7,0 mld. Kč), telekomunikačních zařízení (o 5,1 mld. Kč). Za leden až září dosáhl celkový přebytek obchodní bilance 343,2 mld. Kč a je o 86,0 mld. Kč nižší než za stejné období loňského roku. Letošní vývoz měl zatím nižší dynamiku růstu (o 6,5 %) než dovoz (o 7,0 %)," uvedl náměstek ministra průmyslu a obchodu pro Evropskou unii a zahraniční obchod Vladimír Bärtl.


(26. 11. 2015 | redakce2)

Facebook Twitter
Komentáře, názory a rady

Zatím sem nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<
©2013-2021 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(2185)