O nás     Inzerce     KontaktVěrohodné informace z byznysu již od roku 2013
Hledat
Nepřehlédněte: Slovník ekonomických pojmů
Plánovací kalendář 2024
Zkušenosti podnikatelů v ČR
Nejlepší IT: Pozoruhodné IT produkty pro rok 2024 podruhé
Hlavní rubriky: Ekonomika, Podnikání, Investice, Reality, Lidé, Peníze, Technologie, Zkušenosti, Speciály

Slovník ekonomických pojmů
Praktické informace pro firmy

Zahraniční investice v ČR: Může je podpořit vláda?

V rámci akce Týden investic agentury CzechInvest jednal předseda vlády ČR Bohuslav Sobotka v minulém týdnu s významnými investory v ČR. Na společném obědě premiér představil dosud realizované i plánované kroky vlády, kterými chce kabinet podporovat nové investiční akce a vytvářet nová pracovní místa. Jak to se zahraničními investicemi nyní v ČR vypadá?

Hlavní roli pro naplnění uvedené vládní priority má agentura CzechInvest řízená Ministerstvem průmyslu a obchodu, která od ledna letošního roku přijala rovných 100 žádostí o investiční pobídky. Za posledních deset let přitom pomohl CzechInvest zprostředkovat 1440 investičních projektů v celkové hodnotě necelých 800 miliard korun. Tyto projekty pomohly podle vlády vytvořit téměř čtvrt milionu nových pracovních míst.

Příchod nové vlády zvýšil podle premiéra atraktivitu České republiky a zájem o investice, které v posledních měsících vzrostly o desítky miliard korun. V pondělí 16. června 2014 vláda schválila investiční pobídku pro jihokorejskou společnost Nexen, jejíž mimořádná investice v průmyslové zóně Triangle přinese více než tisíc nových pracovních míst a pomůže strukturálně postiženému Ústeckému kraji. Za týden dojde k oficiálnímu podpisu této významné smlouvy. Dalšími úspěšnými příklady z poslední doby je vládou schválená investiční pobídka pro společnost Lego Production, dále investice americké společnosti Amazon v Dobrovízi u Prahy či rozšíření závodu Škoda Auto v Kvasinách.

Nová investice v ČR na dosah

Aktuálně má zřejmě ČR na dosah další významnou investici. V minulých dnech jednal premiér Sobotka s asijským investorem, který zvažuje investici ve strukturálně postiženém Moravskoslezském kraji.

„Vláda pokračuje v rychlém tempu v plnění jedné ze svých hlavních priorit – získávání nových investic a tvorbě nových pracovních míst. Společně s ředitelem CzechInvestu panem Ondřejem Votrubou jsem se sešel se zástupci asijského investora a jednali jsme o možnosti vládní podpory pro další významný investiční záměr v naší zemi. Je velmi důležité, že tato investice by směřovala do Moravskoslezského kraje, tedy do hospodářsky postiženého regionu s vysokou mírou nezaměstnanosti. Investice by pro region přinesla několik set nových pracovních míst. Pevně věřím, že se nám podaří tuto významnou investici pro ČR získat,“ uvedl předseda vlády Bohuslav Sobotka.

Zástupci vlády tvrdí, že velký zájem o investice v České republice je způsoben především politickou stabilitu, kterou přinesla nová vláda, její veřejný závazek podpory nových investorů a konkrétní kroky, kterými investice podporuje.

Vláda připravuje nový zákon o veřejných zakázkách, zákon o liniových stavbách a dílčí úpravy několika zákonů, které se vztahují k výstavbě dopravní infrastruktury, nová pravidla Evropské komise pro regionální podporu si rovněž vyžádají novelu zákona o investičních pobídkách. Novela podpoří především projekty s vysokou přidanou hodnotou a podílem vědy a výzkumu.

Agentura CzechInvest, řízená Ministerstvem průmyslu a obchodu, vypracovala Akční plán ČR k podpoře investic 2014–2017, který chce řešit aktuální slabá místa např. v oblastech české legislativy, lidských zdrojů či infrastruktury a zejména koordinaci aktivit zainteresovaných subjektů státní správy.

Vláda se ve svém programovém prohlášení zavázala k podpoře hospodářského růstu ČR, vytváření nových pracovních míst a podpoře investic s klíčovou rolí CzechInvestu při jejich organizaci. Úspěšnými investicemi, které se již podařilo získat, je například rozšíření výroby ve Škodě Auto v Kvasinách či investice americké společnosti Amazon v Dobrovízi.

Výše zmíněný týden investic probíhal od 16. do 20. června 2014. Jeho cílem bylo podle vlády nastartovat zlepšování investičního prostředí v České republice. V rámci Týdne investic se konaly dny otevřených dveří u investorů pro školy, semináře, workshopy a snídaně s podnikateli v regionech. Dále konference Podpora investic v ČR – Zlomový rok 2014 a vyhlášení vítězů soutěže Investor a podnikatelská nemovitost roku v Praze.


(26. 6. 2014 | redakce2)

Facebook Twitter
Komentáře, názory a rady

Zatím sem nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<
©2013-2024 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(1252)