Od letošního roku je možné nově žádat o řidičský průkaz i na úřadě mimo své trvalé bydliště. V červenci využilo možnosti požádat si o řidičák na jiném úřadě 13 % řidičů, což je skutečně nemalé číslo. Jak to funguje a jaké jsou zkušenosti?
Dodejme ještě, že nejvíce žádostí přijali úředníci na registru řidičů v Praze, kam během prvního prázdninového měsíce přišlo celkem 9677 motoristů. Z toho 1751 lidí (18%) mělo trvalé bydliště v jiném správním obvodu. Druhým nejvytíženějším pracovištěm byl registr řidičů v Brně. V průběhu července tam přišlo 2491 žadatelů, z toho 393 (16%) motoristů místně nepříslušných. Registr řidičů v Ostravě přijal 2003 žádostí, přičemž 143 lidí (7%) bydlí mimo krajské město.
Největší nárůst místně nepříslušných žadatelů zaznamenal registr řidičů v Kralupech nad Vltavou. Úředníci přijali celkem 571 žádostí, z toho bylo 259 (45%) žadatelů spadalo trvalým bydlištěm jinam. Naopak nejmenší zájem o novinku byl ve Vsetíně (3,1%).
Od července je možné na jakémkoli úřadě s rozšířenou působností vyřídit řidičské průkazy, ale také průkazy profesní způsobilosti či paměťové karty digitálního tachografu bez papírové fotografie. Úředníci stahují fotografie řidičů z dostupných registrů nebo žadatele na místě vyfotí. Seznam všech úřadů je k dispozici v interaktivní mapě Ministerstva dopravy.
Co se týká fungování aktualizovaného centrálního registru řidičů, tak v červenci podle Ministerstva dopravy fungoval zcela bez problémů. Podle našich informací je tedy vydávání řidičských průkazů mimo trvalé bydliště bez problémů.