I když se o elektronické evidenci tržeb hodně mluví, ne všichni mají stále jasno v tom, koho přesně se od 1. 3. 2017 dotkne a jak má postupovat. Také v technickém řešení stále ještě mnozí tápou. Pojďme se tedy na všechny podstatné otázky ohledně EET podrobně podívat.
EET Fórum Olomouc 18. 1. 2017, foto: Finanční správa ČRPředně - do druhé vlny EET, která startuje 1. 3. 2017, spadající podle Finanční správy ČR obchodní činnosti, které jsou uvedeny v Klasifikaci ekonomických činností (NACE) v kódu 45.1, 45.3, 45.4, 46 a 47. Převedeno do srozumitelné Češtiny jde o velkoobchod (46), maloobchod (47) a zvlášť pak o oblast motorových vozidel (45.1, 45.3, 45.4), která není zahrnuta pod ekonomickými činnostmi 46 a 47. Nové obory se tak přidávají k těm z první vlny, kam spadaly ubytovací a stravovací služby.
Osobou povinnou evidovat tržby je poplatník daně z příjmů fyzických nebo právnických osob, pokud mu plynou evidované tržby. Formální náležitosti pro EET splňuje platba, která je uskutečněna v hotovosti, platební kartou, šekem, směnkou, ale i v jiných formách, které mají charakter obdobný předchozím formám (např. dárkové karty, ale i platby prostřednictvím žetonů, včetně bitcoinů), nebo započtením kauce nebo obdobné jistoty složené ze způsobů podle předchozích bodů. EET se netýká plateb, kdy jde čistě o převod z účtu na účet nebo v případě inkasa.
Současně musí jít o takzvaný rozhodný příjem. Tím se rozumí příjem z činnosti, která je podnikáním, a to s výjimkou příjmu, který není předmětem daně z příjmů, je ojedinělý, podléhá dani vybírané srážkou podle zvláštní sazby daně nebo podléhá dani ze samostatného základu daně u právnických osob. Rozhodným příjmem je též příjem veřejné obchodní společnosti a komanditní společnosti, který je předmětem daně z příjmů u jejího společníka.
Finanční správa ČR především upozorňuje, že by podnikatelé neměli odkládat na poslední chvíli podání žádosti o autentizační údaje. „Zatím si vyzvedlo autentizační údaje pouze 14 tisíc podnikatelů z druhé vlny. Vzhledem k tomu, že celý proces nastavení pokladního zařízení vyžaduje jistou časovou rezervu, apeluji na podnikatele, aby si autentizační údaje vyzvedli co nejdříve,“ upozorňuje Martin Janeček, generální ředitel Generálního finančního ředitelství.
Prvním krokem přípravy ke správnému evidování tržeb je právě podání žádosti o autentizační údaje. O autentizační údaje k evidenci tržeb lze žádat buď elektronicky, a to výhradně na stránkách Daňového portálu, prostřednictvím EPO formuláře žádosti, který je nutné podepsat pomocí přihlašovacích údajů do datové schránky, nebo osobně na kterémkoliv územním pracovišti finančního úřadu. Jiným způsobem podanou žádost o autentizační údaje (například datovou schránkou nebo v listinné podobě) nelze podle FS ČR vyřídit.
Pomocí autentizačních údajů se lze přihlásit do webové aplikace Elektronická evidence tržeb. Zde si podnikatel po přihlášení zaeviduje své provozovny a následně vygeneruje certifikát pro evidenci tržeb, který je nutno nainstalovat do pokladního zařízení.
Podnikatelé si mohou správné nastavení a funkčnost spojení pokladního zařízení se systémem evidence tržeb ověřit buď v ostrém nebo ověřovacím módu produkčního prostředí. Pokud zvolí ověřovací mód, tyto zprávy se kontrolují při příjmu, odesílá se odpověď, ale neukládají se v databázi Finanční správy, proto jsou vhodné pro testovací účely.
Na trhu je k dispozici řada zařízení, prostřednictvím kterých je možné tržby evidovat (tedy odesílat do systémů Finanční správy ČR). Než je začnete - nejspíše prostřednictvím některého z internetových vyhledávačů - hledat, je dobré vědět, že nabízená řešení se mohou velmi výrazně lišit.
Můžete si pořídit jak kompletní novou pokladnu (ať už ve formě klasické pokladny, nebo třeba tabletu s příslušným softwarem), tak i jen software - a ten pak nainstalovat třeba do svého mobilního telefonu nebo tabletu. Existuje dokonce i řešení, které se chlubí, že umožňuje realizovat EET prostřednictvím SMS - bez internetového připojení a bez tiskárny.
S tím souvisí i další odlišnost - totiž poplatky. Na trhu jsou řešení EET, kde platíte za pořízení, za provoz (nejčastěji měsíčním paušálem) a za připojení k internetu, ale i taková, kde jsou náklady minimální. Vždy záleží na vašich konkrétních potřebách, na současném vybavení a podobně.
Druhá vlna elektronické evidence tržeb startuje již za necelý měsíc, prvního března 2017. Dotkne se odhadem 250 tisíc podnikatelských subjektů...