Mohlo by se zdát, že využití cloudových služeb je hračkou. Prostě se stačí rozhodnout, která z nich se zaměstnancům nebo vedení firmy líbí, zaregistrovat se, zaplatit fakturu a připojit se. Ale tak jednoduché to - alespoň v drtivé většině případů - zase není. No samozřejmě...
Foto: Gerd Altmann, PixabayPokud neřešíte využití cloudu v miniaturní firmě, chce to trochu přemýšlení. Analytici Gartneru v jedné ze svých studií například radí: Nikdy nepředpokládejte, že každý chápe cloud stejně a že od něj má stejná očekávání. Ignorujte extrémní názory na cloud, které mohou být mnohdy výsledkem podlehnutí mýtům, které okolo cloud computingu panují. Nikdy nepodlehněte zjednodušujícím radám – cloud není jedna věc a rozhodně neplatí, že jedna velikost padne všem. Vždy mějte na paměti, jaké jsou vaše obchodní cíle – a potenciální výhody i nevýhody možných cloudových řešení s nimi porovnávejte.
Když se rozhodujete pro využití cloudu, mělo by to být ze správných pohnutek. Podle loňského průzkumu Gartneru mezi šéfy informatiky v USA bylo jen pro 14 % z nich hlavním důvodem pro využití veřejného cloudu úspory. A jedním dechem analytici dodávají, že i když některé ceny služeb cloudů obecně klesají, především v případě IaaS (infrastruktura jako služba), jiné nikoli – především pak SaaS (software jako služba).
Na druhou stranu někdy je nepodloženým mýtem i tvrzení, že si organizace dokáže služby zajistit výrazně levněji sama. Mnohdy to podle analytiků tvrdí ti, kteří mají vlastní zájem na tom, aby se některé služby využívaly interně, nikoli od externích poskytovatelů. Důvodem vzniku tohoto mýtu může být také neobjektivní propočet skutečných nákladů na poskytování nějaké IT služby z interních zdrojů.
Analytici Gartneru rovněž upozorňují na další mýtus – totiž že aby něco bylo možné považovat za dobré řešení, musí to být cloudové. A s tím ruku v ruce jde fakt, že je mnohdy za cloud označováno něco, co cloudem není. Není například pravda, že každá služba poskytovaná přes internet je nutně poskytovaná z infrastruktury, kterou lze považovat za cloudovou. Je-li totiž například poskytována z jediného fyzického serveru bez jakékoli možnosti škálování nebo okamžitého řešení výpadku, nejde o cloud.
S tím souvisí ještě jedna rada analytiků: Cloud nemusí být nutně použit pro vše. Pro některé IT služby je – i v závislosti na konkrétních požadavcích - stále lepší použít klasická řešení.
A kdy je cloud naopak jednoznačným vítězem? Typicky v případech, kde se výrazně a nepředvídatelně mění úroveň zatížení, tam, kde lze dosáhnout zjevných úspor nebo třeba tam, kde využití cloudu dovoluje řešit poskytování služeb samoobslužně, bez nutnosti zásahu IT personálu.
Víte už, že u vás bude cloud využíván? Pak je vhodné vytvořit cloudovou strategii. Ta musí mít návaznost na byznysové cíle organizace a musí vycházet z možných přínosů využití cloudu pro jednotlivé druhy IT služeb.
Platí přitom, že se není třeba omezit na jeden typ řešení nebo na jednoho výrobce. Naopak: Zásadní je volit taková cloudová řešení, která jsou otevřená, aby bylo možno dosáhnout interoperability různých (cloudových i necloudových) IT řešení v rámci organizace. To současně umožňuje v případě potřeby snáze změnit dodavatele služby.
Soustřeďte se na bezpečnost. Jaké bezpečnostní záruky je schopen poskytnout váš dodavatel? Ale na druhou stranu: Nepodlehněte mýtu, že klasické řešení uvnitř firmy je bezpečnější, než veřejný cloud. Vždy záleží na konkrétních okolnostech. Analytici Gartneru upozorňují, že až dosud došlo jen k velmi nízkému počtu případů, kdy byla kompromitována bezpečnost veřejných cloudů – a naopak, většina takových problémů byla zaznamenána ve vlastních datových centrech, ať už miniaturních, nebo rozsáhlejších. Důvodem může být fakt, že poskytovatelé cloudových služeb silně investují mimo jiné právě do bezpečnosti, protože bez důvěry zákazníků nelze tento typ služeb poskytovat.
Analytici Gartneru rovněž upozorňují, že přechodem ke cloudu nemusíte nutně vždy získat všechny jeho charakteristiky – škálovatelnost, pružnost, samoobslužnost, sdílené prostředí nebo platby podle spotřebovaných služeb. A – jak už bylo řečeno – ne každé hostované řešení je nutně cloudem. Vždy je třeba si uvědomit, jaké všechny požadavky na řešení klademe a podle toho se rozhodovat. Hlavně však s rozmyslem...
Jen málokteré téma je v oblasti takzvaných informačních technologií tak populární, jako cloud computing. Může to znít složitě, ale dá...