O nás     Inzerce     KontaktVěrohodné informace z byznysu již od roku 2013
Hledat
Nepřehlédněte: Slovník ekonomických pojmů
Plánovací kalendář 2024
Zkušenosti podnikatelů v ČR
Nejlepší IT: Pozoruhodné IT produkty pro rok 2024 podruhé
Hlavní rubriky: Ekonomika, Podnikání, Investice, Reality, Lidé, Peníze, Technologie, Zkušenosti, Speciály

Slovník ekonomických pojmů
Praktické informace pro firmy

Z Bruselu: Ochrana obchodu vyžaduje vhodné nástroje

Ministr průmysl a obchodu Jan Mládek vedl v listopadu delegaci České republiky na zasedání Rady pro zahraniční věci ve formátu ministrů pro obchod, které se konalo v Bruselu. Hlavním bodem programu byla modernizace nástrojů na ochranu obchodu. Ministři rovněž diskutovali o vývoji v jednáních WTO a krocích k dokončení vícestranných dohod EGA a TiSA. Z bilaterálních dohod se hovořilo o vývoji Transatlantického obchodního a investičního partnerství se Spojenými státy (TTIP) a dohodách s Japonskem a Mercosurem.

Ministři se podle zprávy MPO zabývali především návrhem na modernizaci nástrojů na ochranu obchodu a plány na zavedení nové metodologie výpočtu antidumpingových cel. Toto téma je jednou z priorit obchodní agendy EU a mělo by mimo jiné vést k řešení aktuálních problémů, jakým je čínská nadvýroba oceli.

Členské státy dle MPO potvrdily, že chtějí splnit výzvu z říjnové Evropské rady a dohodnout se do konce roku. „Budoucnost nástrojů na ochranu obchodu je zásadně důležitá pro náš průmysl. Musíme chránit naše producenty před nekalou konkurencí a vhodným způsobem kompenzovat jejich ztráty. Modernizace by měla zlepšit především transparentnost a předvídatelnost těchto nástrojů,“ řekl ministr Mládek.

Komisařka pro obchod představila dlouho očekávaný legislativní návrh na změnu antidumpingové metodologie, který souvisí se změnou právní situace po 11. prosinci 2016, kdy vyprší některá ustanovení přístupového protokolu Číny k WTO. „Nyní se posouváme od rozlišení na tržní a netržní ekonomiky k posuzování situace na trhu v jednotlivých odvětví,“ uvedl ministr Mládek.

Dohoda TTIP

Ministři se také vyjádřili ke stavu vyjednávání o dohodě TTIP, která jsou ovlivněna nedávnými volbami ve Spojených státech. Shodli se, že je nutné vhodným způsobem završit rozhovory se současnou administrativou Baracka Obamy a následně vyčkat na kroky nového prezidenta Donalda Trumpa. To potvrdil i ministr Mládek: „Samozřejmě by bylo dobré dojednat dohodu TTIP, ale teď je důležité zafixovat dosavadní výsledky. Uvidíme, jaký partner bude stát na druhé straně a s čím nová administrativa přijde.“

Na jednání proběhla také debata ke Světové obchodní organizaci (WTO), během níž se ministři snažili definovat priority EU pro přípravu výstupů z příští Ministerské konference WTO, která se uskuteční v Buenos Aires v roce 2017. Rovněž se v tomto bodu hodnotil stav jednání Dohody o environmentálním zboží (EGA) a Dohody o službách a investicích (TiSA), u nichž EU podporuje uzavření jednání do konce tohoto roku.

V závěru zasedání byli ministři informováni o aktuální situaci ve vyjednávání dohod o volném obchodu EU-Japonsko a EU-Mercosur. Následně se účastnili podpisu obchodní dohody mezi EU a Ekvádorem.

Během neformálního oběda podle MPO ministři hovořili o možných poučeních ze složitých jednání o přijetí Komplexní hospodářské a obchodní dohody s Kanadou (CETA) a dopadech, které to může mít na budoucnost obchodní politiky.


(29. 11. 2016 | redakce2)

Facebook Twitter
Komentáře, názory a rady

Zatím sem nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<
©2013-2024 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(2878)