O nás     Inzerce     KontaktVěrohodné informace z byznysu již od roku 2013
Hledat
Nepřehlédněte: Podnikání a koronavirus: omezení, náhrady...
Plánovací kalendář 2021
Zkušenosti podnikatelů v ČR
Tip: Pozoruhodné IT produkty 2021 podruhé
Hlavní rubriky: Ekonomika, Podnikání, Investice, Reality, Lidé, Peníze, Technologie, Zkušenosti, Speciály

Slovník ekonomických pojmů

Praktické informace pro firmy

Windows 10: Vše, co nutně potřebujete vědět

Operační systém je základní program, který řídí činnost každého počítače – ať už klasického, nebo třeba toho v podobě tabletu či chytrého telefonu. Na trhu je operačních systémů k dispozici celá řada, ale pokud jde o osobní počítače, jednoznačně stále kralují Windows. Polovina letošních prázdnin zde přináší výraznou změnu: Na trh přichází nová verze Windows, totiž Windows 10. Co to pro vás znamená?

Windows 10. Zdroj: Microsoft
Windows 10. Zdroj: Microsoft
Systém Windows 10 přináší řadu zásadních změn a také velká očekávání – nejen na straně uživatelů, ale také na straně výrobce. Po negativně přijatých Windows 8 totiž nutně potřebuje zaujmout – a prosadit se kromě PC také na mobilních zařízeních.

Z hlediska běžných uživatelů je jednou z nejdůležitějších novinek fakt, že se ve Windows 10 vrací oblíbená nabídka Start. Lze v ní snadno vyhledávat soubory a přistupovat k aplikacím a oblíbeným položkám. Oproti mnohými nenáviděným Windows 8 by tak měl být nový systém konečně zase dobře použitelný i na počítačích s nedotykovými displeji.

„Windows 10 se rychle spouští, obnovuje z režimu spánku a déle vydrží na baterie. Je to dosud nejlépe zabezpečená platforma Windows, jejíž součástí je Windows Hello, Microsoft Passport, antimalwarový program Windows Defender a bezplatné bezpečnostní aktualizace doručované po dobu životnosti zařízení,“ slibuje Microsoft.

Nová Windows 10 na starším počítači

Upgrade na Windows 10 by měl být pro uživatele Windows 7 a Windows 8 bezbolestný – nový systém je totiž podle výrobce kompatibilní s většinou Windows zařízení i s drtivou většinou stávajících aplikací - ať už je zařízení dotykové či uzpůsobené pro práci s klávesnicí a myší. Ani hardwarové nároky, tedy nároky na vybavení počítače, nejsou vyšší než u předchozích Windows 8/8.1.

Od 29. července mohou koncoví uživatelé Windows 7 a Windows 8/8.1 získat bezplatný upgrade na Windows 10 pro počítače a tablety. Systém Windows 10 pro ostatní zařízení bude podle výrobce k dispozici později v průběhu tohoto roku.

Dlouho se spekulovalo o tom, zda v sobě bezplatný upgrade neskrývá nějaký háček – například nutnost přejít na model předplatného, jako například u Office 365. Podle vyjádření přímo z Microsoftu však nic takového nehrozí – a jednou upgradovaný systém bude moci uživatel používat po celou dobu živostnosti zařízení. V případě větších firemních uživatelů je již déle zvykem mít předplacenou službu Software Assurance, umožňující využívání vždy nejnovějších verzí softwaru Microsoft.

Hlavní vylepšení ve Windows 10

A jaké jsou další novinky kromě již zmíněného návratu nabídky Start? Za hlavní vylepšení Windows 10 výrobce považuje osobní digitální asistentku Cortana, která má ambice pomáhat lidem zvládat každodenní činnosti ze všech svých zařízení. Cortana má poskytovat relevantní doporučení na základě osobních preferencí uživatele, rychlý přístup k informacím a důležitým schůzkám. Nicméně v českém jazyce zřejmě zatím Cortana dostupná nebude.

Windows Hello vítá na počítačích s příslušným vybavením uživatele jménem a umožňuje jim přihlásit se do svého počítače bez hesla – s pomocí biometrických senzorů, jsou-li ovšem na počítači k dispozici. Vedle tradičního způsobu ovládání počítače prostřednictvím klávesnice a myši přináší Windows 10 také nové možnosti ovládání hlasem, perem a gesty.

Zcela nový prohlížeč Microsoft Edge umožňuje nové způsoby práce, a to díky podpoře rukopisných poznámek, sdílení a nového režimu pro čtení. Díky integraci osobní asistentky Cortany nabízí i rychlejší výsledky a obsah přizpůsobený preferencím uživatele.

Vedle plnohodnotné sady desktopových aplikací Office 2016, nabízených jako dosud zvlášť, Microsoft slibuje i nové univerzální Windows aplikace Word, Excel, PowerPoint a Outlook, které nabízí známé uživatelské rozhraní optimalizované pro různá dotyková zařízení.

Windows 10 přináší také konzistentní uživatelské rozhraní napříč zařízeními. Funkce Continuum umožňuje na zařízeních snadno přecházet z tabletového režimu do počítačového a zpět – včetně možnosti používat telefon s Windows podobně jako plnohodnotný počítač.

„Sjednocení platformy Windows pro všechny typy zařízení používaných ve firmách může zjednodušit správu celé ICT infrastruktury a také umožní používat na všech zařízeních – od notebooku přes tablet až po smartphone – stejné aplikace. To je samozřejmě velké plus i pro vývoj specializovaných firemních aplikací, jejichž prostředí a ovládání se automaticky přizpůsobí velikosti displeje použitého zařízení,“ říká Ondřej Štrba, Microsoft Technology Unit Director ve společnosti Servodata. „Funkce Continuum výrazně rozšiřuje možnosti mobility zaměstnanců. Práci rozdělanou ve smartphonu třeba cestou do kanceláře nebo v čekárně u lékaře bude možné pohodlně dokončit u pracovního stolu a naopak,“ dodává Štrba.

Bezpečnost Windows 10

Další důležitou novinkou Windows 10, zaměřenou na firemní prostředí, je funkce Advanced Threat Analytics. Ta bude nepřetržitě sledovat firemní síť a vyhodnocovat potenciální hrozby. Jedním z cílů Advanced Threat Analytics je odhalení podezřelého chování uživatelů, kterým může být například rozsáhlé kopírování dat z firemních zdrojů.

Přímo na úrovni operačního systému bude nově možné zakázat kopírování obsahu mezi aplikacemi neschválenými administrátorem prostřednictvím systémové schránky a rovněž nastavit i další opatření na ochranu citlivých firemních dat.

Dodejme, že program Insider Preview pro zájemce o vývojové verze Windows 10 má fungovat i nadále, stejně jako další vývoj Windows 10. To by mělo být rovněž jednou z hlavních výhod nového systému, který by tak neměl rychle zastarat.

Diskutujte o Windows 10 na diskusním webu pro profesionály Bizio.cz.


(6. 7. 2015 | redakce2)


Tento článek je součástí speciálu:

Sázka na software: Volte dobře, je to klíč k úspěchu

Vhodné programové vybavení je, jak známo, jedním z důležitých faktorů schopných pomoci efektivnímu fungování každé firmy. Někdy si vystačíte se...


Facebook Twitter

Partneři speciálu:Komentáře, názory a rady

Zatím sem nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<
©2013-2021 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(1924)