Málokterý termín hýbe odbornou veřejností v poslední době tolik jako pojem Průmysl 4.0 nebo Industry 4.0. Takzvaná “čtvrtá průmyslová revoluce” přešla z teoretických prací vizionářů a průkopníků už i do Národní iniciativy Průmysl 4.0. Tato nová fáze průmyslové výroby těží z pokročilých technologií, které umožňují zautomatizovat a integrovat výrobní procesy v ještě větší míře než tomu bylo donedávna.
Nezbytným předpokladem pro úspěšné zvládnutí přechodu průmyslu na nové paradigma je rozvoj technologické infrastruktury. Pokud vize Průmyslu 4.0 (viz i Národní iniciativu Průmysl 4.0) pracuje s pojmy jako “chytré sklady”, “optimalizace logistiky” či “decentralizovaná výroba”, je důležité si uvědomit, že k dosažení těchto cílů potřebujeme nejen technologický pokrok, ale i praktickou a reálnou dosažitelnost těchto technologií.
Staré armádní přísloví říká, že “bez spojení není velení”, a tato poučka platí v plné míře i pro automatizaci průmyslové výroby. Není možné si představit například sledování trasy přepravy kontejnerů bez účinného pokrytí komunikačními technologiemi. V České republice máme poměrně slušnou síť pro mobilní komunikaci (GSM, rozvíjí se LTE) i pokrytí internetovým připojením. Tyto sítě mají, přes všechny svá pozitiva, některé nevýhody, které brání jejich nasazení v některých průmyslových odvětvích. Například pevné internetové připojení lze použít pouze tam, kde jsou pokrývány statické objekty - továrny, pevně umístěné NC stroje atd. Pokud je potřeba sledovat třeba pohyb nákladu po silnici, musíme sáhnout k mobilnímu připojení. To je sice dostupné, ale zase energeticky náročné, takže je potřeba zajistit zdroj energie. Pro takové situace jsou vhodné sítě, označované jako LPWAN - Low Power WAN, neboli nízkovýkonové sítě s širokým pokrytím.
V České republice je ve stádiu příprav a budování hned několik takových sítí. V současné době je nejdál síť Sigfox, kterou buduje společnost SimpleCell ve spolupráci s operátorem T-Mobile, který poskytuje své prostory pro výstavbu základnových stanic Sigfoxu. Síť Sigfox využívá bezdrátového spojení v bezlicenčním pásmu na rádiové frekvenci 868 MHz. Tato síť není určena pro velké objemy dat a kontinuální přenos. Je vhodná tam, kde je potřeba jednou za čas poslat krátkou zprávu, například o tom, kde se zařízení nachází nebo v jakém je stavu. Výhodou této sítě je, že zařízení, která ji využívají, mohou být navržena tak, aby měla co nejnižší spotřebu. Taková zařízení mohou fungovat na jednu baterii i několik let.
V této chvíli už na trhu působí několik společností, které nabízejí či uvádějí na trh zařízení, jež využívají právě připojení přes síť Sigfox. Implementace tohoto připojení je totiž snadná, díky nabídce předpřipravených elektronických modulů za příznivé ceny. Stejně tak jsou příznivé i ceny za samotné používání sítě - provoz jednoho zařízení stojí ročně jednotky až desítky eur, což je v porovnání s jinými způsoby připojení řádově nižší cena. Síť Sigfox se používá už dnes například ke zmiňovanému sledování nákladů, ale i v dalších oblastech. Zajímavým využitím je například sledování obsazenosti parkovacích míst. Ve Francii jsou touto technologií vybavovány například požární hydranty, které pravidelně hlásí tlak vody a upozorní, kdyby někde poklesl pod požadovanou hranici. Baterie v takovém hydrantu vystačí až na deset let provozu. Další oblast využití mohou být hlídané objekty, kdy je pravidelně posílána informace o tom, zda je vše v pořádku. Další velkou oblastí pro síť Sigfox je telemetrie - odečty vodoměrů, plynoměrů a dalších měřidel, která jednou za čas sama odešlou informaci o svém stavu.
V České republice je sítí Sigfox plánováno pokrytí 95 % území do dubna 2017. Díky operátorovi této sítě společnosti SimpleCell Networks můžete své provozy připravit na automatizaci, sledování či dálkový odečet již dnes.
(Partnerský příspěvek)
Zatímco na lidi připojené k internetu jsme všichni zvyklí, různé věci připojené k internetu se mnohým z nás zatím jeví...