Zaměstnavatelé v České republice hlásí pro druhé čtvrtletí 2019 umírněné náborové plány. 6 % zaměstnavatelů očekává nárůst počtu pracovních sil, 2 % předpovídají snížení počtu pracovních sil a 91 % zaměstnavatelů nepředpokládá žádné změny. Na základě těchto údajů vykazuje Čistý index trhu práce pro Českou republiku pro druhé čtvrtletí 2019 hodnotu +4 %. Zdá se, že trend se zatím nemění a ani automatizace člověka z práce zatím nevyžene.
„Míra nezaměstnanosti v ČR zůstává nejnižší v Evropě a její pokles očekáváme i nadále. Podle průzkumu ManpowerGroup index trhu práce bude ve 2. čtvrtletí roku 2019 převažovat počet firem s rostoucím počtem zaměstnanců a prognóza je optimističtější ve srovnání s předchozím čtvrtletím i rokem. Dochází sice k mírnému poklesu náborových aktivit ve výrobě, ale oproti tomu vidíme zrychlování náborů ve většině ostatních sektorů. Dobrou zprávou je, že 27 % velkých společností plánuje zvýšit počet zaměstnanců. Pokračuje vysoká poptávka po pracovní síle do výroby a skladů, a firmy nadále čelí nedostatku řemeslníků, techniků, strojařů a IT specialistů. Naopak převis uchazečů nad poptávkou zaměstnavatelů je na středně kvalifikovaných pozicích v administrativě,“ řekla Jaroslava Rezlerová, generální ředitelka ManpowerGroup Česká a Slovenská republika.
Zaměstnavatelé ve všech čtyřech kategoriích podle velikosti podniku očekávají nárůst počtu zaměstnanců. Nejvíce optimismu pozorujeme u velkých společností, kde 27 % předpokládá nárůst a 5 % pokles počtu zaměstnanců (Čistý index je tedy 22 %). Střední a malé podniky budou také zvyšovat počet zaměstnanců s Čistým indexem trhu práce +9 %. Zaměstnavatelé v mikropodnicích hlásí Čistý index 2 %.
Zaměstnavatelé v sedmi z 10 odvětví předpovídají pro nadcházející čtvrtletí zvyšování počtu zaměstnanců. Nejsilnější nábory předpokládají zaměstnavatelé v odvětví Doprava, skladování a komunikace s Indexem +12 %. Ve dvou odvětvích – Zemědělství, myslivost, lesnictví a rybolov a Stavebnictví má Index hodnotu +8 %. Oproti tomu zaměstnavatelé ve třech odvětvích očekávají snižování počtu pracovní sil, Ubytování a stravování s Indexem -5 % a Těžba nerostných surovin a Zpracovatelský průmysl s Indexem -3 %.
Zaměstnavatelé ve všech třech regionech očekávají v příštím čtvrtletí nárůst počtu zaměstnanců. Nejsilnější náborový optimismus hlásí Morava s Čistým indexem trhu práce +7 %, umírněné náborové plány hlásí Praha s Indexem +3 % a nejslabší trh práce Čechy s Indexem +1 %. V porovnání s předchozím čtvrtletím zaměstnavatelé na Moravě hlásí zlepšení náborového prostředí o 7 procentních bodů, avšak Index v Čechách je o 2 a v Praze o 1 procentní bod slabší.
Výsledky průzkumu také ukazují, že zaměstnavatelé ve 40 ze 44 zemí plánují v nadcházejícím čtvrtletí zvýšit počet pracovních sil. V porovnání s předchozím čtvrtletím náborové plány pro druhé čtvrtletí posílily v 15 ze 44 zemí a oblastí, oslabily v 18 a zůstaly beze změny v 11. Ve srovnání se stejným obdobím předchozího roku je náborové prostředí příznivější ve 13 zemích, oslabilo ve 27 a zůstalo beze změny ve čtyřech. Nejsilnější náborové plány z globálního hlediska hlásí Chorvatsko, Japonsko, Řecko, Spojené státy, Hongkong a Tchaj-wan, zatímco nejslabší předpověď přichází z Argentiny, Maďarska, Španělska a Turecka.
A jaký bude dopad automatizace na počet zaměstnanců firem v ČR v následujících 2 letech? Víc zaměstnavatelů na celém světě než kdy dřív (87 %) plánuje zvýšit nebo zachovat počet zaměstnanců v důsledku automatizace. V České republice je to dokonce 94 % (92 % zachová počet zaměstnanců v souvislosti s automatizací, 2 % zvýší jejich počet, 5 % sníží a 1 % neví.
Víc zaměstnavatelů, než kdy dřív předpokládá, že v důsledku automatizace zvýší nebo zachová počet zaměstnanců – jedná se o zvýšení z 83 % na 87 % globálně a v ČR z 90 % na 94 % za tři roky. Současně podíl firem očekávajících snižování počtu pracovních pozic poklesl celosvětově z 12 % na 9 % a v ČR byl 4 %, 7 % a 5 % v letech 2017, 2018 a 2019. V Česku si zatím firmy dopad automatizace neumí moc představit a 92 % firem si myslí, že zatím nebude žádný. Globálně ze 41 % firem, které budou v následujících 2 letech automatizovat některé činnosti, 24 % vytvoří nová pracovní místa. V ČR automatizuje pouze 22 % firem a 3 % z nich vytvoří nová místa.
„Zabýváme se tím, jak roboti berou lidem práci, ale to nejdůležitější neřešíme. Roboti v roli pracovní síly přibývají, ale lidé také. Náš výzkum už tři roky ukazuje, že většina zaměstnavatelů plánuje v důsledku automatizace zvýšit či udržet počet zaměstnanců. Technologie nezmizí a my jakožto lídři musíme vymyslet, jak propojovat lidi a stroje,“ říká Jaroslava Rezlerová, generální ředitelka ManpowerGroup ČR a SR.
Ukazuje se, že společnosti, které digitalizují, rostou, a tento růst vytváří další a nové typy zaměstnání. Ty firmy, které již využívají automatizaci a postupují v digitální proměně, také s největší jistotou tvrdí, že budou zvyšovat počty zaměstnanců. Globálně dvacet čtyři procent těchto firem očekává, že v nadcházejících dvou letech vytvoří nová pracovní místa. Pouze 12 % firem procházejících automatizací tvrdí, že budou snižovat stavy, zatímco 3 % si ještě nejsou jistá, co jim budoucnost přinese.