V ČR je nyní 10 389 nespolehlivých plátců DPH. V říjnu se jejich počet zvýšil o 179, což je nejméně za posledních třináct měsíců. Důvodem nízkého přírůstku subjektů v registru je extrémní nárůst firem, které byly z registru vymazány. Statistiky zveřejnila poradenská společnost Bisnode, která se zabývá poskytováním ekonomických informací o firmách.
„V uplynulém měsíci v registru nespolehlivých plátců přibylo 532 nových firem, přesto se celkový počet společností, které jsou na černé listině zvýšil jen o 179. Nálepky nespolehlivého plátce se totiž zbavilo rekordních 353 subjektů, které byly ze seznamu vyřazeny. Polepšené firmy začaly strmě přibývat od srpna letošního roku,“ říká analytička Bisnode Petra Štěpánová.
Poprvé v historii došlo k meziměsíčnímu poklesu (- 28) nespolehlivých plátců DPH mezi firmami, které tržby neuvádí. Říjnový přírůstek obstaraly zejména společnosti s tržbami do 10 milionů korun (186). V této kategorii tržeb je polovina nespolehlivých plátců DPH.
V devíti krajích ze čtrnácti v říjnu došlo k poklesu nespolehlivých plátců DPH. „Jestliže celkový říjnový přírůstek nespolehlivých plátců dosáhl 179, a v Praze jich přibylo 236, je zřejmé, že Praha je pro rizikové firmy čím dál silnějším magnetem,“ doplnila Štěpánová.
O vyřazení firmy ze seznamu nespolehlivých plátců rozhoduje správce daně, a to na základě žádosti, kterou může nespolehlivý plátce podat. Nejdříve tak může tento plátce učinit po uplynutí jednoho roku ode dne nabytí právní moci rozhodnutí, na jehož základě byl do seznamu nespolehlivých plátců zařazen.
Kdy správce daně uvedené žádosti vyhoví? Tehdy, pokud se plátce po dobu jednoho roku vyvaroval porušování svých daňových povinností závažným způsobem. V případě, že je žádost zamítnuta, může nespolehlivý plátce podat žádost novou, ale nejdříve zase až za rok.