O nás     Inzerce     KontaktVěrohodné informace z byznysu již od roku 2013
Hledat
Nepřehlédněte: Slovník ekonomických pojmů
Plánovací kalendář 2024
Zkušenosti podnikatelů v ČR
Usnadní vám práci: Pozoruhodné IT produkty pro rok 2024
Hlavní rubriky: Ekonomika, Podnikání, Investice, Reality, Lidé, Peníze, Technologie, Zkušenosti, Speciály

Slovník ekonomických pojmů
Praktické informace pro firmy

Výnosy penzijních fondů v ČR: Zisk přinesly jen ty rizikové

Účastníci doplňkového penzijního spoření, kteří loni vsadili na konzervativní fondy, nebudou výsledky jejich hospodaření potěšeni. Většina těchto fondů skončila v mínusu. Z analýzy společnosti Freedom Financial Services vyplývá, že je dlouhodobá solidní výkonnost spojená s vyšším rizikem.

Účastnický nebo transformovaný fond využívá v České republice téměř polovina občanů. Aktuálně se III. pilíře důchodového systému účastní 4,41 milionu lidí. Z toho je 31 % v režimu účastnických fondů (ÚF) doplňkového penzijního spoření (DPS), které od roku 2013 nahradilo penzijní připojištění. Celkově mají lidé v penzijním spoření uloženo 556,53 miliardy Kč, z čehož je zatím jen asi 94,5 miliardy Kč v účastnických fondech. V rámci třetího pilíře se jedná o přibližně 14 % veškerého majetku na penzi.

Účastnické fondy DPS mají dvě základní linie. Za prvé jsou to povinné konzervativní fondy (PKF), které musí podle zákona (407/2011 Sb.) nabízet každá penzijní společnost. Druhou skupinu tvoří fondy, jež nejsou v zákoně o DPS upraveny speciálním paragrafem. K 31. prosinci 2021 bylo registrováno 34 fondů, za poslední rok tak přibyly celkem tři nové ÚF. Jedná se o fondy společnosti Rentea, která začala na trhu důchodového spoření působit v polovině loňského roku. Penzijních společností je tak nyní celkem devět. Další novinkou je změna AXA penzijní společnosti, a. s., na UNIQA penzijní společnost, a. s., a to s ohledem na převzetí aktivit skupiny AXA v České republice finanční skupinou Uniqa.

Jak je to s rizikem

Pokud bychom chtěli jednotlivé účastnické fondy rozlišit podle rizikovosti, lze využít standardizovaný ukazatel SRRI, který povinně vykazuje každý fond. „Ukazatel SRRI může nabývat sedmi hodnot, přičemž 1 je ‚nejbezpečnější‘, respektive méně volatilní, a 7 ‚nejrizikovější‘, tedy více volatilní. V Česku existuje pouze jeden fond, který má skutečně velmi nízkou volatilitu stupně 1. Na opačném konci spektra stojí opět jediný fond, který se vyznačuje velmi vysokou volatilitou stupně 6,“ vysvětluje Václav Šimek, analytik ze společnosti Freedom Financial Services. V tabulce níže jsou účastnické fondy seřazeny právě na základě standardizovaného ukazatele rizikovosti SRRI a v rámci těchto skupin pak dle výsledného zhodnocení za uplynulý rok 2021.

Hodnotu SRRI musí každý účastnický fond pravidelně přepočítat. Oproti roku 2020 změnili SRRI dva fondy. Oba se přesunuly z kategorie SRRI 5 do kategorie SRRI 4. Jedná se o dynamické fondy společností Allianz a České spořitelny a změnu zapříčinila realokace portfolia, přičemž například u dynamického fondu České spořitelny tvoří nyní akciovou „dynamickou“ část fondu pouze 65,7 %, zatímco „konzervativnější“ peněžní trh dosahuje společně s dluhopisovou složkou 34,3 %. Fond tímto dosahuje menší volatility.

Kupříkladu Dynamický účastnický fond Generali má dle Freedom Financial Services pro srovnání podíl akciové složky 82,2 %, peněžní trh a dluhopisy pak tvoří 17,8 %. Na vrcholu „dynamické“ strategie lze jmenovat například Globální akciový fond společnosti Conseq, který má dle posledních publikovaných údajů v akciové složce alokováno 96,4 % a v ostatních aktivech pouze 3,6 %. Nemalé rozdíly mezi penzijními fondy však panují také v regionální struktuře aktiv a v dalších pohledech na složení jejich portfolií.

Záporný výsledek

„Z přehledu výkonnosti jednotlivých fondů vidíme, že čtrnáct z nich, tedy téměř polovina, skončila za rok 2021 se záporným výsledkem. Jedná se především o konzervativní fondy, v jejichž portfoliích dominují vládní dluhopisy a nástroje peněžního trhu, případně jejich deriváty. Záporný výsledek u těchto fondů je dán především vysokou inflací, zvyšováním základních sazeb ČNB a souvisejícím vývojem trhů,“ říká Václav Šimek s tím, že dle ukazatele volatility či rizikovosti SRRI jde o fondy stupně 2 a 3. Naopak všichni klienti, kteří investovali do „rizikovějších“ fondů kategorie SRRI 4, 5 a 6 skončili s kladným výsledkem. „Některé fondy dosáhly i dvouciferného zhodnocení. Například Akciový fond UNIQA vykázal 24,46 procenta, Globální akciový fond od Consequ zase 23,40 procenta, čímž výrazně překonaly inflaci. Hranici 20 procent překonaly celkem čtyři fondy a další čtyři dosáhly na více než desetiprocentní zhodnocení,“ dodává Šimek.

Podle analytika Freedom Financial Services se tak potvrzuje, že pro mladší klienty s dlouhým investičním horizontem nemá význam spořit na penzi v rámci konzervativních účastnických fondů. „I za cenu vyšší volatility se dlouhodobě vyplatí dynamické strategie, které v delším horizontu dávají šanci na překonávání inflace a rozumné zhodnocení takto investovaných úspor. Klienti, kteří se ještě neodhodlali k přestupu z transformovaných do dynamičtějších účastnických fondů, by to měli se svými poradci co nejdříve uvážit na základě vlastní individuálních situace,“ doporučuje Šimek.


(3. 2. 2022 | redakce2)

Facebook Twitter
Komentáře, názory a rady

Zatím sem nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<
©2013-2024 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(6323)