O nás     Inzerce     KontaktVěrohodné informace z byznysu již od roku 2013
Hledat
Nepřehlédněte: Slovník ekonomických pojmů
Plánovací kalendář 2024
Zkušenosti podnikatelů v ČR
Nejlepší IT: Pozoruhodné IT produkty pro rok 2024 podruhé
Hlavní rubriky: Ekonomika, Podnikání, Investice, Reality, Lidé, Peníze, Technologie, Zkušenosti, Speciály

Slovník ekonomických pojmů
Praktické informace pro firmy

Výkupny druhotných surovin: Třetina vloni porušila povinnosti

Více než třetina výkupen druhotných surovin porušuje povinnosti, které stanoví obecně závazné právní předpisy. Zjistila to Česká obchodní inspekce, která v období od 1. 1. do 31. 12. 2013 provedla v rámci kontrolní akce zaměřené na tyto výkupny celkem 323 kontrol. Při nich inspektoři prověřovali aktivity podnikatelských subjektů, které spotřebiteli nabízejí služby spojené s výkupem odpadů. V rámci dozorové pravomoci ČOI bylo zjištěno porušení obecně závazných právních předpisů v celkem 121 případech (tj. 37,5 %).

Oprávnění ČOI ke kontrole jsou v případě sběren vymezena zákonem o ochraně spotřebitele a částečně zákonem o odpadech, který dozoruje Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP). Proto kontroly ČOI v roce 2013 probíhaly také ve spolupráci s ČIŽP nebo živnostenskými úřady. Podle ČOI lze očekávat, že ke zvýšení informovanosti provozovatelů sběren a odborné veřejnosti v dalším období přispěje nově vydaný Obrazový katalog nelegálního výkupu druhotných surovin a další metodické materiály, které obcím umožní účinnější kontrolu odpadového hospodářství.

Zjištěná porušení pravidel

K jakým porušením pravidel ze strany výkupen druhotných surovin dochází? Zde jsou tak, jak je zveřejnila ČOI:

  • používání neověřených měřidel bylo prokázáno v 29 případech (porušení § 9 odst. 1 písm. a zákona č. 64/1986 Sb., o ČOI)
  • porušení povinností stanovených zákonem o ochraně spotřebitele (zák. č. 634/1992 Sb.) bylo zjištěno celkem ve 109 případech - 63 případů nedodržení zásad poctivosti prodeje (§ 3), neseznámení s informací o ceně v 39 případech (§ 12) a doklad o výkupu, přestože si o něj spotřebitel požádal, nebyl vydán v 7 případech (§ 16)
  • zákon o odpadech porušily kontrolované subjekty ve 12 případech (zák. č. 185/2001 Sb.)
  • k porušení zákona o živnostenském podnikání došlo ve 4 případech (zák. č. 455/1991 Sb.).

Na základě zjištění byla uložena opatření a sankce: Zákaz používání do doby zjednání nápravy byl v průběhu kontrolní akce vydán na 36 kusů měřidel bez platného úředního ověření, za zjištěné nedostatky a porušení předpisů v kontrolní pravomoci ČOI bylo uloženo 106 pokut v celkové hodnotě 686 000 Kč.


(7. 2. 2014 | redakce2)

Facebook Twitter
Komentáře, názory a rady

Zatím sem nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<
©2013-2024 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(707)