Banky varují před novým fenoménem: Pachatelé trestné činnosti na internetu ve svých praktikách začínají využívat tzv. bílé koně. Základní princip je stejný, jako u dříve řešených případů – přes infikované maily a aplikace do mobilu se dostanou k přístupu na internetové účty klientů a k ověřovací SMS. V nově identifikovaných případech pak v prvním kroku odcizené peníze zasílají na bankovní účet bílého koně, který je pak posílá pachateli. Jak se bránit?
Bílým koněm se může stát důvěřivá osoba, kterou pachatel naláká zpravidla na pracovní příležitost. Prý v dobré víře, aniž by tušil, že dělá něco nezákonného, pak pro pachatele přeposílá odcizené peníze na určené účty a přispívá tak k praní špinavých peněz.
Po získání peněz oběti na svůj účet je kontaktován přes telefon a navigován, aby doručené peníze urychleně převedl přes Western Union na zahraniční účet, kde si je pachatel vybere. Vše vypadá profesionálně a lidé, prý často v hmotné nouzi, kteří usilovně hledají zaměstnání, jsou schopni na tuto past skočit a stát se tak bílým koněm.
Zatím jsou podle České bankovní asociace známy jednotky podobných případů. Na jejich řešení banky intenzívně spolupracují s Policií ČR. Nejen pachatelům, ale i důvěřivým „bílým koním“, hrozí postih, protože se dopouští trestné činnosti. Česká bankovní asociace nabádá klienty, aby byli maximálně obezřetní a v případě, že mají podezření, že se stali obětí trestné činnosti, nebo mají podezření, že by se mohli stát bílým koněm, ať neprodleně upozorní Policii ČR a zákaznickou linku své banky.
Kybernetická kriminalita je nejen u nás známým pojmem. Případy s využitím bílých koní však patří k těm velmi sofistikovaným. Jsou ukázkovým případem hůře rozpoznatelných útoků, kde nejde o typický phishing provázený špatně napsanými maily se špatnou diakritikou. Inzeráty, komunikace s potenciálními bílými koňmi působí velmi seriózně, stejně tak i ověření firmy a web.
„Potřebujeme zvyšovat povědomí občanů České republiky, abychom těmto útokům předcházeli a chránili nejen účty našich klientů, ale i celou společnost před těmito zákeřnými útočníky. Apelujeme na klienty, aby si dali pozor na podobné inzeráty a nevěřili rychlým výdělkům. A v případě podezření, aby tuto skutečnost neprodleně oznámili,“ doporučuje Česká bankovní asociace. Ve vztahu k poškozeným klientům probíhají nebo budou probíhat ze strany bank řízení ohledně kompenzace. Každý případ je posuzován individuálně. I přesto, že pochybení je patrné na straně klienta, banky prý bývají v těchto případech vstřícné.