O nás     Inzerce     KontaktVěrohodné informace z byznysu již od roku 2013
Hledat
Nepřehlédněte: Slovník ekonomických pojmů
Plánovací kalendář 2024
Zkušenosti podnikatelů v ČR
Usnadní vám práci: Pozoruhodné IT produkty pro rok 2024
Hlavní rubriky: Ekonomika, Podnikání, Investice, Reality, Lidé, Peníze, Technologie, Zkušenosti, Speciály

Slovník ekonomických pojmů
Praktické informace pro firmy

Vyděračům platí více organizací a výkupné je vyšší, platit však není vždy nutné

V České republice zasáhl loni ransomware 77 % organizací. Oproti roku 2020, kde napadení ransomwarem deklarovalo pouze 30 % organizací, se jedná o výrazný nárůst. Ze studie The State of Ransomware 2022 společnosti Sophos dále vyplývá, že třetina českých organizací (32 %) zaplatila v roce 2021 výkupné mezi 100 a 250 tisíci dolary a jen o něco málo méně (29 %) dokonce 250 až 500 tisíc dolarů. Téměř polovina (46 %) organizací, kterým byla data zašifrována, pak zaplatila výkupné, aby získala svá data zpět, i když měla k dispozici jiné prostředky pro obnovu dat, například zálohy.

Podle Chestera Wisniewskiho, hlavního bezpečnostního analytika společnosti Sophos, navíc průzkum ukázal, že vedle rostoucí výše plateb se stále zvyšuje i počet obětí, které výkupné zaplatí, i když pravděpodobně mají k dispozici i jiné možnosti. Důvody pro to mohu být různé, například obava ze zveřejnění ukradených dat a snaha tomu zabránit nebo nedostatečné zálohování. Představa, že zaplacení výkupného výměnou za dešifrovací klíč je nejrychlejší cesta k nápravě, je lákavá, protože po ransomwarovém útoku organizace často čelí silnému tlaku na co nejrychlejší obnovení provozu a obnovení zašifrovaných dat pomocí záloh je zpravidla nelehký a časově náročný proces.

Zaplacení výkupného s sebou ale nese značná rizika. Kromě toho, že útočníci i přes zaplacení výkupného nemusí poskytnout funkční dešifrovací klíč, organizace zpravidla vůbec netuší, co útočníci v její síti napáchali, zda například nepřidali zadní vrátka nebo nezkopírovali hesla a podobně. Možností je celá řada. Obnovená data, pokud se je podaří jakýmkoliv způsobem obnovit, je tedy potřeba před opětovným uvedením do produkčního prostředí důkladně vyčistit, aby nedošlo k opakování útoku.

Jak se bránit ransomwaru?

Podívejme se na pět osvědčených postupů, které doporučuje dodavatel řešení kybernetického zabezpečení společnost Sophos, a které vám pomohou bránit se před ransomwarem a souvisejícími kybernetickými útoky.

  • Instalujte a udržujte kvalitní ochranu napříč celým prostředím vaší organizace. Pravidelně revidujte bezpečnostní opatření a ujistěte se, že i nadále vyhovují potřebám vaší organizace.
  • Proaktivně vyhledávejte hrozby, abyste identifikovali a zastavili protivníky dříve, než stihnou provést útok. Pokud na to váš interní tým nemá čas nebo schopnosti, zadejte tuto činnost specialistovi na řízenou detekci a reakci (Managed Detection and Response, MDR) formou služby.
  • Zabezpečte lépe své IT prostředí vyhledáváním a odstraňováním klíčových mezer v zabezpečení, jako jsou nezáplatovaná zařízení, nechráněné počítače, otevřené porty RDP atd. K tomuto účelu jsou ideální řešení typu XDR (Extended Detection and Response).
  • Připravte se na nejhorší. Zjistěte a naplánujte, co dělat, pokud dojde ke kybernetickému incidentu, a plán průběžně aktualizujte.
  • Vytvářejte zálohy a nacvičujte obnovu dat, aby vaše organizace mohla v případě útoku co nejdříve obnovit provoz s minimálním narušením činnosti.

 


(9. 6. 2022 | redakce2)

Facebook Twitter
Komentáře, názory a rady

Zatím sem nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<
©2013-2024 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(6513)