Celou svou dovolenou si vloni stihlo vybrat pouze 30 % lidí. Více než polovinu dovolené dané zákonem, tedy 10 a více dnů, nevyčerpalo 22 % respondentů. Ve srovnání s rokem 2012 přibylo těch, kterým zbylo do pěti dnů volna (aktuálně 30 %, o rok dříve 26 %). Vyplynulo to z šetření portálu Jobs.cz, do něhož se na přelomu prosince a ledna zapojilo 890 respondentů z řad zaměstnanců.
„V ČR se v průběhu posledních let výrazněji rozšířil zvyk čerpat krátké, rozdrobené dovolené. Více než třetina zaměstnanců si vloni vybírala maximálně týden volna v kuse. Velmi pravděpodobně je to jednou z příčin faktu, že většina lidí si dovolenou pravidelně převádí do dalšího období,“ uvádí Tomáš Ervín Dombrovský, analytik společnosti LMC, provozovatele portálu Jobs.cz. „Dovolená navíc je přitom stále poněkud paradoxně jedním z nejoblíbenějších zaměstnaneckých benefitů. Vloni byla k dispozici u 34 % z nově obsazovaných pozic na plný nebo částečný úvazek. Možnosti a jejich reálné využití se však v tomto případě značně rozcházejí.“
Podle výsledků průzkumu Jobs.cz z loňského června si 35 % zaměstnanců vloni vybíralo nejvýše týden volna vcelku. Dalších 38 % lidí čerpalo mezi jedním a dvěma týdny dovolené v kuse. Dlouhé dovolené u nás nadále zůstaly spíše výjimkou. Více než tři týdny volna vcelku čerpalo 13 % zaměstnanců, dva až tři týdny v kuse 14 % lidí.
Nutno dodat, že pojem volno je navíc v řadě případů značně relativní. Přibližně dvě třetiny zaměstnanců zůstávají i během dovolené v kontaktu s pracovními povinnostmi. Samotný zůstatek dovolené tak leckdy nevystihuje realitu zcela přesně.