O nás     Inzerce     KontaktVěrohodné informace z byznysu již od roku 2013
Hledat
Nepřehlédněte: Slovník ekonomických pojmů
Plánovací kalendář 2024
Zkušenosti podnikatelů v ČR
Nejlepší IT: Pozoruhodné IT produkty pro rok 2024 podruhé
Hlavní rubriky: Ekonomika, Podnikání, Investice, Reality, Lidé, Peníze, Technologie, Zkušenosti, Speciály

Slovník ekonomických pojmů
Praktické informace pro firmy

Výběr dovolené: Čeští zaměstnanci častěji volí kratší

Celou svou dovolenou si vloni stihlo vybrat pouze 30 % lidí. Více než polovinu dovolené dané zákonem, tedy 10 a více dnů, nevyčerpalo 22 % respondentů. Ve srovnání s rokem 2012 přibylo těch, kterým zbylo do pěti dnů volna (aktuálně 30 %, o rok dříve 26 %). Vyplynulo to z šetření portálu Jobs.cz, do něhož se na přelomu prosince a ledna zapojilo 890 respondentů z řad zaměstnanců.


„V ČR se v průběhu posledních let výrazněji rozšířil zvyk čerpat krátké, rozdrobené dovolené. Více než třetina zaměstnanců si vloni vybírala maximálně týden volna v kuse. Velmi pravděpodobně je to jednou z příčin faktu, že většina lidí si dovolenou pravidelně převádí do dalšího období,“ uvádí Tomáš Ervín Dombrovský, analytik společnosti LMC, provozovatele portálu Jobs.cz. „Dovolená navíc je přitom stále poněkud paradoxně jedním z nejoblíbenějších zaměstnaneckých benefitů. Vloni byla k dispozici u 34 % z nově obsazovaných pozic na plný nebo částečný úvazek. Možnosti a jejich reálné využití se však v tomto případě značně rozcházejí.“

Jak dlouhé dovolené čerpají zaměstnanci

Podle výsledků průzkumu Jobs.cz z loňského června si 35 % zaměstnanců vloni vybíralo nejvýše týden volna vcelku. Dalších 38 % lidí čerpalo mezi jedním a dvěma týdny dovolené v kuse. Dlouhé dovolené u nás nadále zůstaly spíše výjimkou. Více než tři týdny volna vcelku čerpalo 13 % zaměstnanců, dva až tři týdny v kuse 14 % lidí.

Nutno dodat, že pojem volno je navíc v řadě případů značně relativní. Přibližně dvě třetiny zaměstnanců zůstávají i během dovolené v kontaktu s pracovními povinnostmi. Samotný zůstatek dovolené tak leckdy nevystihuje realitu zcela přesně.


(30. 1. 2014 | redakce2)

Facebook Twitter
Komentáře, názory a rady

Zatím sem nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<
©2013-2024 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(673)