O nás     Inzerce     KontaktVěrohodné informace z byznysu již od roku 2013
Hledat
Nepřehlédněte: Slovník ekonomických pojmů
Plánovací kalendář 2024
Zkušenosti podnikatelů v ČR
Nejlepší IT: Pozoruhodné IT produkty pro rok 2024 podruhé
Hlavní rubriky: Ekonomika, Podnikání, Investice, Reality, Lidé, Peníze, Technologie, Zkušenosti, Speciály

Slovník ekonomických pojmů
Praktické informace pro firmy

Vracení dotací z EU: 335 milionů EUR putuje zpět

Evropská komise v rámci tzv. schválení účetní závěrky vyzvala členské státy – a mezi nimi i Českou republiku –, aby vrátily celkem 335 milionů EUR neoprávněně vynaložených z finančních prostředků na provádění zemědělské politiky EU. Členské státy odpovídají za vyplácení a kontrolu výdajů v rámci společné zemědělské politiky (SZP) a úkolem Komise je zajistit, aby členské státy tyto finanční prostředky vynakládaly řádně.


Vzhledem k tomu, že část z uvedeného finančního objemu byla od členských států získána již zpět dříve, čistý finanční dopad aktuálního rozhodnutí představuje přibližně 304 milionů EUR. Tyto peníze se vracejí do rozpočtu Evropské unie, protože nebyla dodržena pravidla EU nebo u zemědělských výdajů nebyly použity náležité kontrolní postupy.

Kde byly problémy s dotacemi

Podle uvedeného rozhodnutí vrátí poskytnuté finanční prostředky kromě České republiky i dalších 14 členských států: Rakousko, Belgie, Německo, Španělsko, Finsko, Francie, Řecko, Maďarsko, Irsko, Lucembursko, Lotyšsko, Nizozemsko, Rumunsko a Švédsko.

Nejvýznamnějšími jednotlivými opravami jsou:

  • 141,8 milionu EUR účtovaných Francii za nedostatky související s podmíněností,
  • 78,8 milionu EUR účtovaných Řecku za nedostatky související s přiznáním nároků,
  • 24,3 milionu EUR účtovaných Nizozemsku za nedostatky ve fungování systému evidence půdy (LPIS), kontrolách na místě a výpočtu plateb a sankcí,
  • 22,2 milionu EUR účtovaných Řecku za nedostatky související s podmíněností,
  • 17,7 milionu EUR účtovaných Francii za nedostatky týkající se uznávání organizací producentů ovoce a zeleniny.

Česká republika bude vracet 120 tisíc eur kvůli správním chybám zjištěným během účetní závěrky za rok 2012. Na základě rozsudku Tribunálu ve věci dřívějšího rozhodnutí Komise bude naopak Portugalsku vyplacena náhrada ve výši 0,5 milionu EUR.

Jak probíhají kontroly dotací

Členské státy jsou odpovědné za řízení většiny plateb SZP, zejména prostřednictvím svých platebních agentur. Jsou rovněž odpovědné za kontroly, například ověřování žádostí zemědělců o přímé platby.

Komise provádí každý rok více než 100 auditů, v jejichž průběhu ověřuje, zda členský stát v dostatečné míře vykonává kontroly a reaguje na zjištěné nedostatky. Pokud audity prokážou, že správa a kontroly členského státu neposkytují dostatečnou záruku, že finanční prostředky EU byly vynaloženy řádným způsobem, má Komise pravomoc dodatečně požadovat navrácení finančních prostředků.


(16. 12. 2013 | redakce2)

Facebook Twitter
Komentáře, názory a rady

Zatím sem nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<
©2013-2024 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(419)