O nás     Inzerce     KontaktVěrohodné informace z byznysu již od roku 2013
Hledat
Nepřehlédněte: Slovník ekonomických pojmů
Plánovací kalendář 2024
Zkušenosti podnikatelů v ČR
Nejlepší IT: Pozoruhodné IT produkty pro rok 2024 podruhé
Hlavní rubriky: Ekonomika, Podnikání, Investice, Reality, Lidé, Peníze, Technologie, Zkušenosti, Speciály

Slovník ekonomických pojmů
Praktické informace pro firmy

Vláda otevírá hranice: V odůvodněných případech lze vycestovat

Od 14. dubna mohou občané v nezbytných a jasně odůvodněných případech vycestovat do zahraničí. Návrh Ministerstva vnitra vychází vstříc lidem, kteří například musejí vyjet do zahraničí vyřídit úřední povinnosti, jet na služební cestu, na pohřeb, za rodinou nebo v jiné mimořádné naléhavé situaci. Známe detaily.

Usnesení vlády upravuje vstup občanů do Česka a karanténní opatření. Hranice se částečně otevírají, stále však platí zákaz vstupu cizinců na naše území včetně přerušení vydávání víz. Sjednocují se také pravidla pro pendlery na všech hranicích.

Nově je umožněno vycestovat všem občanům Česka, a to buď na dobu kratší než 24 hodin bez nutnosti karantény po návratu, nebo na delší dobu s nutností karantény. Možnost vycestovat bude jen v nezbytných, odůvodněných a doložených případech. Všechny osoby budou policií při výjezdu i návratu zaevidovány. Usnesení bude trvat po dobu mimořádné situace.

„Plošný zákaz cestování je extrémním opatřením, které bylo nutné a osvědčilo se. Hranice proto zatím otevřít nemůžeme. Umožníme ale vycestovat těm, pro které to je životně nutné. To je v současnosti maximum možného,“ vysvětlil předseda Ústředního krizového štábu a ministr vnitra Jan Hamáček. Lidé budou muset i tak dodržet podmínky omezení volného pohybu a karanténa po návratu dopadne na širší skupinu osob než dnes. Tabulka pravidel pro vstup na území ČR a karanténní opatření.

Vycestování na dobu kratší než 24 hodin

Vycestování na dobu do 24 hodin je pro naléhavé a mimořádné situace, lze vycestovat bez nutnosti karantény po návratu. Tuto možnost získají:

  • Zaměstnanci složek IZS, pokud musejí zasahovat v sousedním státě. Může jít např. o hasiče z Aše, který musí kvůli pomoci při likvidaci požáru vyjet do Německa, nebo např. pro zaměstnance horské služby.
  • Zemědělci, kteří musejí kvůli práci vyjet během dne do sousední země.
  • Všichni občané, kteří musejí za hranice jet k doktorovi, veterináři, na pohřeb, k soudu, na úřad nebo krátkodobě vyjet pečovat o rodinu. Důvod výjezdu budou muset na hranicích doložit.

Vycestování na dobu delší než 24 hodin

Jde o možnost vycestovat s nutností 14denní karantény po návratu. Kromě výše zmíněných případů, které občan nestihne do 24 hodin, jde o nezbytně nutné a odůvodněné případy, které nelze vyřídit v České republice. Jde například o možnost vycestovat za zaměstnáním či na služební cestu. Stačí, když občan na hranicích ukáže pracovní smlouvu.

Jsou například možné:

  • Cesty za zaměstnáním, výkonem povolání, služební cesty atd.
  • Cesty za rodinou včetně péče o osoby blízké.

Není možné:

  • Cestovat do zahraničí do parku, lesa či na chalupu.
  • Zajet na nákup nebo do zábavního parku.

Pendleři

Sjednocuje se postup pro příhraniční pracovníky. Při výjezdu za prací pro ně budou platit stejné podmínky pro všechny sousední státy – režim dva týdny v zahraničí, dva týdny v domácí karanténě.

Nadále mohou překračovat hranice bez 14denní karantény pracovníci ve zdravotnictví, sociálních službách a v IZS. Nově k nim přibývají pracovníci kritické infrastruktury. V těchto případech je zapotřebí doložit nótu zastupitelského úřadu o garancích ze strany zahraničních zaměstnavatelů.

Současně je ovšem nutné sledovat pravidla v ostatních zemích, zda je vůbec přicestování možné.

Všechny osoby kromě výjimek mají po návratu povinnost oznámit návrat krajské hygienické stanici. Osoby cestující do ČR také mají povinnost oznámit jakékoliv příznaky chřipkových onemocnění lékaři.


(8. 4. 2020 | redakce2)


Tento článek je součástí speciálu:

Koronavirus a COVID-19: Zásahy vlády, dopad na ekonomiku

Koronavirus a COVID-19 jsou aktuálně nejvýznamnějšími tématy nejen běžné populace nebo zdravotníků, ale také podnikatelů a ekonomů. Jak dopadá šíření...


Facebook Twitter
Komentáře, názory a rady

Zatím sem nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<
©2013-2024 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(5291)