O nás     Inzerce     KontaktVěrohodné informace z byznysu již od roku 2013
Hledat
Nepřehlédněte: Podnikání a koronavirus: omezení, náhrady...
Plánovací kalendář 2021
Zkušenosti podnikatelů v ČR
Tip: Pozoruhodné IT produkty 2021 podruhé
Hlavní rubriky: Ekonomika, Podnikání, Investice, Reality, Lidé, Peníze, Technologie, Zkušenosti, Speciály

Slovník ekonomických pojmů

Praktické informace pro firmy

Virtuální realita jako nová příležitost pro byznys

Světlé zítřky čekají podle analytiků produkty pro virtuální realitu (VR): Letos podle IDC poprvé překročí příjmy z prodeje hardwaru pro VR dvě miliardy dolarů. Nasazení se přitom bude zřejmě stále častěji dočkávat v oblasti zábavy, vzdělávání i e-byznysu.

Jestliže je výše řeč o penězích, zmiňme i předpokládaný počet prodaných jednotek VR - pro letošek to IDC odhaduje na 9,6 milionu kusů. Není to nijak omračující číslo, ale znamená výrazný růst, který má navíc v příštích letech pokračovat. Růstu popularity virtuální reality pak může do budoucna nahrávat i předpokládaný pokles cen.

O virtuální realitě se ovšem mluví už dlouho a lze bezpochyby vést dlouhé spory o to, jestli právě teď konečně přišel ten správný čas. Zastánci odpovědi „Ano“ předpovídají, že VR už brzy výrazně změní nejen zábavu, ale i mezilidskou komunikaci, některé oblasti elektronického nakupování zboží, vzdělávání nejrůznějšího druhu nebo třeba medicínu.

IDC předpovídá rychlý růst i produktům rozšířené reality (augmented reality, AR), přičemž pro rok 2020 odhaduje kombinované prodeje jednotek AR/VR na 110 milionů kusů. Pro získání správného kontextu je ovšem třeba dodat, že analytici IDC do této kategorie řadí i vybraná zařízení bez displeje, kde je zobrazování realizováno prostřednictvím vloženého chytrého telefonu.

Potenciál tu rozhodně je. Zda už jsou ale technologie dostatečně vyspělé, aby byly schopny splnit všechny vyřčené i nevyřčené přísliby, se nejspíš ukáže během nejbližších měsíců. Bezpochyby ale platí, že sledovat tuto oblast se vyplatí nejen nadšeným hráčům počítačových her.

 

Petr Mandík, editor BusinessIT.cz a OnBusiness.cz


(2. 5. 2016 | redakce2)

Facebook Twitter
Komentáře, názory a rady

Zatím sem nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<
©2013-2021 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(2483)