O nás     Inzerce     KontaktVěrohodné informace z byznysu již od roku 2013
Hledat
Nepřehlédněte: Podnikání a koronavirus: omezení, náhrady...
Plánovací kalendář 2021
Zkušenosti podnikatelů v ČR
Tip: Pozoruhodné IT produkty 2021 podruhé

Hlavní rubriky: Ekonomika, Podnikání, Investice, Reality, Lidé, Peníze, Technologie, Zkušenosti, Speciály

Slovník ekonomických pojmů

Praktické informace pro firmy

Více než polovina zaměstnavatelů využívá interní rekvalifikace

Až 62 % zaměstnavatelů využívá interních rekvalifikací. Téměř 40 % firem nerekvalifikuje vůbec nebo k proškolení zaměstnanců využívají jiný způsob. Tím mohou být soukromé kurzy nebo rekvalifikace zprostředkované úřadem práce. Z ankety Unie zaměstnavatelských svazů ČR však vyplynulo, že téměř 70 % respondentů nemá s rekvalifikacemi úřadů práce dobrou zkušenost. Ankety se zúčastnilo celkem 160 firem.

Z ankety pořádané mezi členy UZS ČR vyplývá, že většina zaměstnavatelů upřednostňuje rekvalifikovat zaměstnance vlastními silami, protože se tak dokáží ihned zapojit do pracovního procesu. Téměř tři čtvrtiny oslovených firem uvedly, že interní rekvalifikace považují za méně administrativně náročné.

Současně se firmy shodují, že interně dokáží zaměstnance proškolit rychleji a s rekvalifikacemi úřadů práce nemají příliš dobrou zkušenost. Nejčastěji (48,1 %) by byli zaměstnavatelé ochotni zaplatit za rekvalifikaci svého pracovníka v průměru do 10 000 Kč. „Úřady práce podle zákona musí soutěžit na cenu, a navíc poskytovat rekvalifikace v plné délce. Mají tedy dost svázané ruce a firmám obtížně nabízí rekvalifikace na míru.“ říká Vít Jásek, výkonný ředitel UZS ČR.

Inovativní systém rekvalifikací ulehčí firmám i úřadům práce

Měnící se struktura pracovního trhu, kdy jsou čím dál více využívány moderní technologie a také dopady pandemie Covid19, si vyžadují komplexní změnu systému rekvalifikací. „Od poslední hospodářské krize v roce 2008 trvalo 2 roky, než se naplno projevily její důsledky. V roce 2010 tak bylo potřeba rekvalifikovat na 70 tisíc lidí. V kontextu loňského roku, kdy se rekvalifikovalo jen něco málo přes 8 tisíc osob, se dá očekávat velmi obdobná situace. Rekvalifikace však musí výrazně zrychlit a zefektivnit, což umožní jejich modulovost, kterou jsme měli možnost otestovat v rámci půlročního projektu Kvasar,“ říká Radovan Hauk, partner společnosti Moore Czech Republic.


(24. 5. 2021 | redakce2)

Facebook Twitter
Komentáře, názory a rady

Zatím sem nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<
©2013-2021 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(5925)