O nás     Inzerce     KontaktVěrohodné informace z byznysu již od roku 2013
Hledat
Nepřehlédněte: Slovník ekonomických pojmů
Plánovací kalendář 2024
Zkušenosti podnikatelů v ČR
Nejlepší IT: Pozoruhodné IT produkty pro rok 2024 podruhé
Hlavní rubriky: Ekonomika, Podnikání, Investice, Reality, Lidé, Peníze, Technologie, Zkušenosti, Speciály

Slovník ekonomických pojmů
Praktické informace pro firmy

Více než polovina zahraničního kapitálu v ČR pochází z daňových rájů

Tuzemský kapitál v českých akciových společnostech a společnostech s ručením omezeným posiluje. Objem zahraničního kapitálu investovaného do základního kapitálu českých firem meziročně klesl o více než 22 miliard korun. Zahraniční subjekty aktuálně ovládají 41 procent z celkového základního kapitálu českých společností a mají majetkový podíl ve více než pětině z nich. Plyne to z z analýzy vlastnické struktury tuzemské podnikatelské sféry, kterou právě zveřejnila poradenská společnost Bisnode. Věnuje se i rostoucímu podílu daňových rájů na zahraničních investicích.

Podle stejné zprávy vlastníci z daňových rájů v českých společnostech upsali kapitál za téměř 480 miliard korun, což je meziročně o 17 procent více. Více než polovina zahraničního kapitálu v českých firmách tak pochází z daňových rájů.

2 354 miliard korun

Ke konci dubna podnikatelé do základního kapitálu českých firem investovali podle Bisnode celkem 2 354 miliard korun. Tuzemské subjekty aktuálně ovládají 59 % z celkového základního kapitálu v českých společnostech a mají majetkový podíl v 78,3 % firem. Zahraniční vlastníci investovali do 21,7 % tuzemských firem, nicméně jejich podíl na celkovém základním kapitálu představuje 41 %.

„Objem zahraničního kapitálu investovaného do základního kapitálu českých firem se meziročně snížil o více než 22 miliard korun, což představuje pokles o 2,3 %. Zahraniční kapitál je přítomen v 21,7 % českých společností, před rokem to bylo 23 %. Zatímco objem zahraničního kapitálu investovaného do tuzemských akciovek a s.r.o. meziročně poklesl, objem kapitálu z destinací považovaných za daňový ráj se meziročně zvýšil o 69,4 miliard korun, tedy více než 17 %. Tyto statistiky výrazně ovlivnil prodej Telefónicy do skupiny PPF Petra Kellnera,“ komentuje výsledky studie analytička Bisnode Petra Štěpánová.

Z daňových rájů je podle Bisnode kontrolováno 489,2 miliard základního kapitálu českých firem, to je 51 % z celkového zahraničního kapitálu. Naprostá většina je koncentrována v evropských nebo-li on-shore daňových rájích.


(29. 5. 2014 | redakce2)

Facebook Twitter
Komentáře, názory a rady

Zatím sem nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<
©2013-2024 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(1144)