O nás     Inzerce     KontaktVěrohodné informace z byznysu již od roku 2013
Hledat
Nepřehlédněte: Podnikání a koronavirus: omezení, náhrady...
Plánovací kalendář 2021
Zkušenosti podnikatelů v ČR
Tip: Pozoruhodné IT produkty 2021 podruhé

Hlavní rubriky: Ekonomika, Podnikání, Investice, Reality, Lidé, Peníze, Technologie, Zkušenosti, Speciály

Slovník ekonomických pojmů

Praktické informace pro firmy

Velkoformátové tiskárny: Co umějí a jak se jim daří

Na trhu nejsou jen běžné kancelářské tiskárny schopné vytisknout dokumenty ve formátech A4 nebo A3, ale také zařízení, která si poradí s tiskem na výrazně větší plochu. Používají se například pro technické výkresy nebo pro tisk velkých grafických materiálů. Jaké trendy můžeme vysledovat v této oblasti?

Situaci na trhu velkoformátových tiskáren (large format printer, LFP) aktuálně poznamenává několik trendů. Těmi hlavními jsou posun k barvě i u strojů pro tisk technické dokumentace a snaha po vyšší ekologičnosti. Nutno ovšem jedním dechem dodat, že ona ekologičnost má i jiný rozměr než ten, který nás napadne na první poslech - nejde jen o ochranu životního prostředí, ale také o ochranu zdraví lidí, kteří s těmito stroji pracují.

Celosvětově trh velkoformátových tiskáren podle IDC poklesl loni o 2 %, nicméně některé technologie rostly. Jde především o ty využívající ekologická rozpouštědla pro inkousty (eco-solvent technologie), Latex, UV a pak také o tiskárny používající k tisku barevné tonery (ne UV).

Tiskárny pro CAD i grafiku

HP PageWide XL
HP PageWide XL
Podle IDC loni poklesl trh CAD/technických tiskáren o cca 1,5 %, přičemž za hlavní důvody považují nástup jednoprůchodových tiskáren s vodními inkousty, jako jsou ty ze série HP PageWide XL, případně velkých laserových řešení, jako jsou KIP 800. Obě skupiny produktů přišly na trh na konci loňského roku a podle analytiků si vedly výborně ve čtvrtém čtvrtletí 2015.

U velkoformátových tiskáren pro grafiku analytici sledují pokles low-endových tiskáren založených na vodních inkoustech, protože jimi pořizované kontrolní výtisky jsou nahrazovány elektronickou komunikací klientů. Pokles v této oblasti byl velmi výrazný, IDC udává 15 %. Částečně byl ovšem vyvážen růstem v oblasti low-end UV tiskárnami.

Jak už bylo zmíněno výše, růst kromě UV tiskáren zaznamenaly také technologie s ekologickými rozpouštědly (eco-solvent), Latex a tiskárny používající k tisku barevné tonery (ne UV).

A kteří jsou největší dodavatelé? Na celosvětovém trhu velkoformátových tiskáren byly loni největší společnosti HP, Canon (s Oce), Seiko Epson, Roland DG, a Mimaki. Společnost Mimaki si přitom loni získala pátou pozici na úkor firmy Ricoh.

Budoucnost velkoformátových tiskáren

Analytici očekávají, že podobný vývoj jako v minulých měsících lze očekávat i v měsících následujících. Dále bude pokračovat posun k barvě, který lze ostatně sledovat ve všech oblastech tiskových řešení a který je bržděn zřejmě pouze stále vysokou cenou tiskových náplní. Tato brzda je ovšem daleko výraznější v jiných segmentech tiskových řešení než u velkoformátových tiskáren.

Dodejme ještě, že vzhledem k celosvětovému růstu ekonomiky je obecně výhled do budoucna optimistický. Analytici IDC očekávají, že celý segment produkčních tiskových strojů si tak letos povede velmi dobře.


(4. 4. 2016 | redakce2)


Tento článek je součástí speciálu:

Zaostřeno na tisk: Dnes může být mobilní i úsporný

Na trhu je nepřeberné množství počítačových tiskáren, které nabízejí vlastnosti, ve kterých je někdy obtížné se zorientovat. Trendy jsou ale...


Facebook Twitter

Partneři speciálu:Komentáře, názory a rady

Zatím sem nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<
©2013-2021 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(2435)