Na trhu nejsou jen běžné kancelářské tiskárny schopné vytisknout dokumenty ve formátech A4 nebo A3, ale také zařízení, která si poradí s tiskem na výrazně větší plochu. Používají se například pro technické výkresy nebo pro tisk velkých grafických materiálů. Jaké trendy můžeme vysledovat v této oblasti?
Situaci na trhu velkoformátových tiskáren (large format printer, LFP) aktuálně poznamenává několik trendů. Těmi hlavními jsou posun k barvě i u strojů pro tisk technické dokumentace a snaha po vyšší ekologičnosti. Nutno ovšem jedním dechem dodat, že ona ekologičnost má i jiný rozměr než ten, který nás napadne na první poslech - nejde jen o ochranu životního prostředí, ale také o ochranu zdraví lidí, kteří s těmito stroji pracují.
Celosvětově trh velkoformátových tiskáren podle IDC poklesl loni o 2 %, nicméně některé technologie rostly. Jde především o ty využívající ekologická rozpouštědla pro inkousty (eco-solvent technologie), Latex, UV a pak také o tiskárny používající k tisku barevné tonery (ne UV).
HP PageWide XLPodle IDC loni poklesl trh CAD/technických tiskáren o cca 1,5 %, přičemž za hlavní důvody považují nástup jednoprůchodových tiskáren s vodními inkousty, jako jsou ty ze série HP PageWide XL, případně velkých laserových řešení, jako jsou KIP 800. Obě skupiny produktů přišly na trh na konci loňského roku a podle analytiků si vedly výborně ve čtvrtém čtvrtletí 2015.
U velkoformátových tiskáren pro grafiku analytici sledují pokles low-endových tiskáren založených na vodních inkoustech, protože jimi pořizované kontrolní výtisky jsou nahrazovány elektronickou komunikací klientů. Pokles v této oblasti byl velmi výrazný, IDC udává 15 %. Částečně byl ovšem vyvážen růstem v oblasti low-end UV tiskárnami.
Jak už bylo zmíněno výše, růst kromě UV tiskáren zaznamenaly také technologie s ekologickými rozpouštědly (eco-solvent), Latex a tiskárny používající k tisku barevné tonery (ne UV).
A kteří jsou největší dodavatelé? Na celosvětovém trhu velkoformátových tiskáren byly loni největší společnosti HP, Canon (s Oce), Seiko Epson, Roland DG, a Mimaki. Společnost Mimaki si přitom loni získala pátou pozici na úkor firmy Ricoh.
Analytici očekávají, že podobný vývoj jako v minulých měsících lze očekávat i v měsících následujících. Dále bude pokračovat posun k barvě, který lze ostatně sledovat ve všech oblastech tiskových řešení a který je bržděn zřejmě pouze stále vysokou cenou tiskových náplní. Tato brzda je ovšem daleko výraznější v jiných segmentech tiskových řešení než u velkoformátových tiskáren.
Dodejme ještě, že vzhledem k celosvětovému růstu ekonomiky je obecně výhled do budoucna optimistický. Analytici IDC očekávají, že celý segment produkčních tiskových strojů si tak letos povede velmi dobře.
Na trhu je nepřeberné množství počítačových tiskáren, které nabízejí vlastnosti, ve kterých je někdy obtížné se zorientovat. Trendy jsou ale...