O nás     Inzerce     KontaktVěrohodné informace z byznysu již od roku 2013
Hledat
Nepřehlédněte: Slovník ekonomických pojmů
Plánovací kalendář 2024
Zkušenosti podnikatelů v ČR
Nejlepší IT: Pozoruhodné IT produkty pro rok 2024 podruhé
Hlavní rubriky: Ekonomika, Podnikání, Investice, Reality, Lidé, Peníze, Technologie, Zkušenosti, Speciály

Slovník ekonomických pojmů
Praktické informace pro firmy

Velké společnosti budou už brzy nabírat mnoho zaměstnanců

Zaměstnavatelé v České republice hlásí pro třetí čtvrtletí 2015 optimistické náborové plány. 9 % zaměstnavatelů očekává nárůst počtu pracovních sil, 2 % předpovídá snížení počtu pracovních sil a 88 % zaměstnavatelů nepředpokládá žádné změny. Na základě těchto údajů vykazuje Čistý index trhu práce pro Českou republiku pro třetí čtvrtletí 2015 hodnotu +7 %.

Výsledky průzkumu „Manpower Index trhu práce“ tedy ukazují, že zaměstnavatelé pro 3. čtvrtletí opět očekávají nárůst náborových aktivit. Výsledky průzkumu „Manpower Index trhu práce“ pro třetí čtvrtletí roku 2015 zveřejnila společnost Manpower Česká republika.

V rámci průzkumu Manpower Index trhu práce pro třetí čtvrtletí 2015 byla všem účastníkům vybraného reprezentativního vzorku 750 zaměstnavatelů v ČR položena otázka: „Jak očekáváte, že se změní celkový počet zaměstnanců ve vaší společnosti v následujícím čtvrtletí do konce září 2015 v porovnání s aktuálním čtvrtletím?“

Manpower má pro Českou republiku k dispozici i sezonně očištěná data SAD (jelikož průzkum v ČR se provádí již pět let), která eliminují dopad sezonních výkyvů v datech týkajících se náborových aktivit. Tisková zpráva uvádí všechna data sezonně neočištěná.

Velké oživení na trhu práce

„Na trhu práce pozorujeme skutečnou euforii a nevídané oživení, které připomíná roky 2006 – 2008, než vypukla ekonomická krize. Trh práce se v posledních několika měsících výrazně proměnil ve prospěch uchazečů o zaměstnání. Poptávka výrazně převyšuje nabídku pracovníků a ve velkých městech a průmyslových zónách hlásí firmy jejich kritický nedostatek. Hlavním tahounem oživení na trhu práce je automobilový sektor, který vytváří nová místa nejen v samotných automobilkách, ale v celé síti jejich subdodavatelů. Masivní nábory realizujeme také ve velkých logistických centrech a call centrech po celé republice. Nová situace na trhu nutí zaměstnavatele k novým přístupům v personální strategii. Přehodnocují odměňovací schémata a benefity, jinak organizují své provozy, více využívají částečné úvazky a flexibilní formy zaměstnávání, organizují nábory ve vzdálených regionech nebo dokonce v zahraničí. Na druhé straně v několika regionech zůstává vysoká nezaměstnanost a překonání této disproporce bude nadále velkou výzvou pro stát, firmy a jednotlivce,“ řekla Jaroslava Rezlerová, generální ředitelka ManpowerGroup Česká a Slovenská republika.

V příštím čtvrtletí se očekává nárůst náborových aktivit ve všech čtyřech kategoriích podniků podle velikosti. Zaměstnavatelé velkých společností hlásí nejoptimističtější náborové plány s Čistým indexem trhu +28 % a středních +24 %. Ostatní následují s umírněnějšími očekáváními. Malé společnosti s Indexem +6 % a mikropodniky s +5 %.

Porovnání dle odvětví a regionů

Zaměstnavatelé v osmi z 10 odvětví předpovídají pro nadcházející čtvrtletí zvyšování počtu pracovních sil. Nejsilnější náborové prostředí předpovídá odvětví Stavebnictví, Zpracovatelský průmysl a Finance, pojištění, nemovitosti a další služby podnikům s Čistým indexem trhu práce +10 %. Jedno odvětví očekává mírný pokles počtu pracovních sil, a to Těžba nerostných surovin s hodnotou -1 %, Výroba a rozvod elektřiny, plynu a vody vykazuje 0 %.

Zaměstnavatelé ve všech třech regionech očekávají v příštím čtvrtletí nárůst počtu pracovních sil. Nejsilnější Čistý index trhu práce +13 % hlásí Morava. Zaměstnavatelé v Praze a v Čechách hlásí Index ve výši +4 %. V porovnání s předchozím čtvrtletím zůstávají náborové plány ve všech třech regionech relativně stabilní, mírný nárůst o 4 procentní body hlásí regiony Praha a Morava, Čechy pouze o 1 procentní bod.

Pohled do světa

Výsledky průzkumu pro třetí čtvrtletí podle zástupců Manpower Česká republika ukazují, že zaměstnavatelé ve 40 ze 42 zemí očekávají různou míru nárůstu počtu pracovních sil. Přestože výsledky průzkumu pro třetí čtvrtletí jsou obecně pozitivní, úroveň zvyšování počtu pracovních sil je nevyrovnaná a nárůst bude slabší v porovnání s předchozím čtvrtletím i se stejným obdobím minulého roku.

Ve srovnání s předchozím čtvrtletím se Index zlepšil v 11 zemích a oblastech a poklesl ve 22 zemích. V meziročním srovnání Index posílil v 15 zemích a oblastech a oslabil ve 23. Nejsilnější náborové prostředí z globálního hlediska hlásí zaměstnavatelé na Tchaj-wanu, v Indii, Japonsku, Hong Kongu a ve Spojených státech. Nejslabší – a jediné negativní – náborové prostředí hlásí Itálie a Brazílie.


(12. 6. 2015 | redakce2)

Facebook Twitter
Komentáře, názory a rady

Zatím sem nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<
©2013-2024 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(1910)