O nás     Inzerce     KontaktVěrohodné informace z byznysu již od roku 2013
Hledat
Nepřehlédněte: Slovník ekonomických pojmů
Plánovací kalendář 2024
Zkušenosti podnikatelů v ČR
Nejlepší IT: Pozoruhodné IT produkty pro rok 2024 podruhé
Hlavní rubriky: Ekonomika, Podnikání, Investice, Reality, Lidé, Peníze, Technologie, Zkušenosti, Speciály

Slovník ekonomických pojmů
Praktické informace pro firmy

Velké firmy v ČR se nyní chystají nabírat zaměstnance. Mají šanci je najít?

Počet nezaměstnaných klesl meziročně o 100 tisíc, 26 % velkých firem se chystá nabírat nové zaměstnance a na trhu práce je takřka ve všech segmentech nedostatek nových zaměstnanců. I to zaznělo na akci, na níž společnost Manpower ČR představila svůj aktuální Index trhu práce. A detaily? Čtěte dále.

Index trhu práce představují Jaroslava Rezlerová, generální ředitelka ManpowerGroup, a Jiří Halbrštát, marketingový manažer ManpowerGroup. Foto: OnBusiness.cz
Index trhu práce představují Jaroslava Rezlerová, generální ředitelka ManpowerGroup, a Jiří Halbrštát, marketingový manažer ManpowerGroup. Foto: OnBusiness.cz
Data o náborových plánech plynou z dotazování 58 tisíc zaměstnavatelů po celém světě, z toho 750 z ČR. Máme-li výsledky průzkumu v ČR shrnout do jednoho čísla, je jím Čistý index trhu práce pro druhé čtvrtletí 2016 - plus 4 %. 7 % zaměstnavatelů se chystá zaměstnance přijímat, 3 % předpokládají pokles počtu zaměstnanců. Zatímco menší firmy budou v náboru zdrženlivé, 26 % těch velkých se chystá nové zaměstnance přijímat.

Nejvíce se bude nabírat v odvětví výroby a rozvodu elektřiny, plynu a vody, následuje velkoobchod a maloobchod. Pokles je očekáván v souhrnné kategorii Státní správa, zdravotnictví, vzdělávání, kultura (zástupci společnosti Manpower to přičítají především právě zdravotnictví) a také v sektoru těžby nerostných surovin.

Celosvětově nejvíce se bude nabírat v Indii (38 %), Japonsku (22 %) a Tchaj-wanu (20 %), největší pesimismus panuje v Brazílii (-10 %), Francii (-1 %) a Itálii (0 %). Například pro USA činí index 16 %, Velká Británie má 7 %, Čína 5 %.

Nezaměstnanost je extrémně nízká

„Počet nezaměstnaných osob klesl meziročně o 100 tisíc, což představuje pokles téměř 20 %. Nezaměstnanost v ČR je společně s Německem nejnižší v EU a je velmi pravděpodobné, jak ukazuje přetrvávající optimismus Manpower index trhu práce, že v září 2016 dosáhne úrovně z roku 2008. To je výborná zpráva pro lidi, kteří hledají lepší práci. Zároveň je to obrovská výzva pro zaměstnavatele, kteří nemají dostatek vhodných uchazečů o volná pracovní místa od kvalifikovaných pozic po operátory ve výrobě," říká Jaroslava Rezlerová, generální ředitelka ManpowerGroup Česká a Slovenská republika.

"Na trhu je jak nedostatek IT specialistů, strojních inženýrů nebo řemeslníků. Firmy mají v ČR tisíce volných míst ve výrobě a logistice. Ukazuje se ale, že trh práce je velmi rigidní a že i v situaci, kdy je na trhu možná přes 200 tisíc volných míst, tak zůstává na úřadech práce přes 450 tisíc nezaměstnaných. Je velkou výzvou pro samotné firmy a zároveň i pro stát a každého jednotlivce, jak tuto diskrepanci co nejefektivněji eliminovat,“ dodává Rezlerová.

V příštím čtvrtletí se očekává nárůst náborových aktivit ve všech čtyřech kategoriích podniků podle velikosti. Zaměstnavatelé velkých společností hlásí nejsilnější aktivní náborové prostředí s Čistým indexem trhu +24 % (26 % plánuje nabírat a 2 % snižovat počet zaměstnanců). Střední podniky předpovídají také poměrně vysokou náborovou aktivitu s Indexem +10 %. Malé podniky hlásí Index +9 % a mikropodniky +4 %.

Nabírání zaměstnanců podle odvětví a regionu

Zaměstnavatelé v sedmi z 10 odvětví předpovídají pro nadcházející čtvrtletí zvyšování počtu pracovních sil. Nejsilnější náborové prostředí předpovídá odvětví Výroba a rozvod elektřiny, plynu a vody s Čistým indexem trhu práce +14 %. Příznivé náborové prostředí mohou očekávat uchazeči o práci také v odvětví Velkoobchod a maloobchod s Indexem +8 % a Doprava, skladování a komunikace a Ubytování a stravování s Indexem +6 %. Zaměstnavatelé ve dvou odvětvích očekávají pokles počtu pracovních sil, a to Státní správa, zdravotnictví, vzdělávání a kultura a Těžba nerostných surovin s Indexem -2 %.

Zaměstnavatelé ve všech třech regionech očekávají v příštím čtvrtletí nárůst počtu pracovních sil. Příznivé náborové plány s Čistým indexem trhu práce +6 % hlásí zaměstnavatelé v Praze, +5 % na Moravě a v Čechách +3 %. V porovnání s předchozím čtvrtletím Index v Praze posílil o 3 procentní body a v Čechách dokonce o 6 procentních bodů. Náborové plány na Moravě zůstávají relativně stabilní.

Detailnější pohled do světa

Výsledky průzkumu pro druhé čtvrtletí ukazují, že zaměstnavatelé ve 39 ze 42 zemí očekávají nárůst počtu pracovních sil. Přestože trh vykazuje známky oslabování, náborové plány ve většině zemí a oblastí zůstávají umírněné. Některým klíčovým trhům práce, jako je Německo, Francie a Itálie, se nedaří dostat se uprostřed ekonomické nejistoty do tempa.

V návaznosti na zpomalení růstu v Číně a trvající nejistotu na komoditních trzích má většina zaměstnavatelů velmi obezřetný přístup a nabírá nové zaměstnance pouze v případě potřeby. Přestože se v příštím čtvrtletí globálně očekává nárůst počtu pracovních sil, skutečný nárůst se v různé míře zpomaluje a v porovnání s minulým čtvrtletím i v meziročním srovnání zaměstnavatelé ve více než polovině zemí a oblastí snižují své náborové plány.

Ve srovnání s minulým čtvrtletím pouze 8 ze 42 zemí a oblastí hlásí zlepšení náborového prostředí, oproti tomu oslabení trhu práce očekává 22 zemí a oblastí. V meziročním srovnání se Index zlepšil ve 12 zemích a snížil ve 23. Nejsilnější Index hlásí Indie, Japonsko, Tchajwan, Kolumbie a Guatemala, nejslabší Brazílie, Francie a Itálie.


(9. 3. 2016 | redakce2)

Facebook Twitter
Komentáře, názory a rady

Zatím sem nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<
©2013-2024 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(2379)