O nás     Inzerce     KontaktVěrohodné informace z byznysu již od roku 2013
Hledat
Nepřehlédněte: Slovník ekonomických pojmů
Plánovací kalendář 2025
Zkušenosti podnikatelů v ČR
Nejlepší IT: Pozoruhodné IT produkty pro rok 2024 podruhé
Hlavní rubriky: Ekonomika, Podnikání, Investice, Reality, Lidé, Peníze, Technologie, Zkušenosti, Speciály

Slovník ekonomických pojmů
Praktické informace pro firmy

Velké firmy mají problém s produktivitou, malé s bezpečností

Ve velkých podnicích roste zaostávání v produktivitě, u začínajících firem je zase patrný nedostatečný důraz na bezpečnost. Plyne to ze zprávy, jejíž zpracování si u analytické společnosti CCS Insight objednala společnost Samsung Electronics.

Nová zpráva, zveřejněná pod názvem „Big and Small: How to do Bigger Things in Business“, uvádí, že produktivita velkých firem se ve srovnání s dobou před deseti lety snížila a že rozdíly v produktivitě mezi firmami, které z hlediska velikosti patří mezi horních a dolních 10 %, dokonce narůstají.

I přesto, že více než polovina z 500 největších veřejně obchodovaných společností nyní ve snaze podpořit inovace spolupracuje se začínajícími firmami, jejich stagnující produktivita svědčí podle zprávy o nedostatku schopnosti vytěžit z mentality, kterou do podnikání vnášejí začínající firmy, reálné přínosy. Partnerství mezi velkými a malými firmami jsou co do rozsahu omezená, ačkoli technologie potřebné k plnému využití potenciálu spolupráce jsou již na trhu k dispozici.

Phil Lander, ředitel divize B2B ve společnosti Samsung Europe, uvádí: „Velké podniky a malé začínající firmy si uvědomily, že jejich budoucí úspěch závisí na schopnosti navzájem spolupracovat a že skutečná spolupráce musí obnášet víc, než jen podpis smlouvy o partnerství. Progresivní technologie mohou být součástí hledaného řešení umožňujícího velkým podnikům úspěšně a bezpečně spolupracovat se začínajícími firmami. Zveřejněná zpráva ale ukazuje, že velké podniky stále ještě zaostávají v oblasti inovací i produktivity.“

Zpráva varuje, že pro úspěch v éře „digitálního darwinismu“, ve které budou podnikatelské prostředí rychle přetvářet nové technologie jako mobilita, internet věcí či umělá inteligence, čelí firmy všech velikostí stále naléhavější nutnosti efektivněji využívat technologie, aby si udržely konkurenceschopnost.

Lander pokračuje: „Pokračující digitalizace podnikání v kombinaci s nárůstem důrazu na mobilitu při práci, podtrhuje význam platformy jako je Samsung Knox a bohatě vybavených chytrých telefonů jako je nový Galaxy Note8. S tím, jak se budeme posouvat směrem k digitální podnikové kultuře stále více závislé na práci s daty, bude nalezení správné rovnováhy mezi otevřeným, flexibilním a mobilním způsobem práce a bezpečností i nadále nanejvýš důležité.“

Zpráva také zjistila, že malé začínající firmy mají naprosto odlišný přístup k investicím do mobilních technologií, což začíná nabývat na rostoucím významu vzhledem k rozšířenějšímu využívání mobilní práce. Třetina pracovníků v rozvinutých zemích dnes spadá do kategorie „mobilní pracovník“ a do roku 2020 jich v rozvinutých ekonomikách bude 48 %, přičemž u malých podniků tento podíl dosáhne dokonce 70 %.

Velké vs. malé firmy

Pro velké společnosti jsou podle zprávy často velkou zátěží nastavené procesy, zastaralé technologie, omezené výdaje na IT a rostoucí nároky na zajištění bezpečnosti. Průměrná společnost přijde v důsledku tohoto organizačního „balastu“ přibližně o čtvrtinu svého produktivního výkonu, což pro podniky v USA odpovídá úhrnné ztrátě ve výši 3 biliony dolarů. Třetina pracovníků s rozhodovací pravomocí ve velkých podnicích se domnívá, že IT neplní jejich potřeby, což je dvakrát více než v malých firmách, které jsou velmi pružné, inovativní a lépe propojené často prostřednictvím osobních zařízení.

Tato pružnost však s sebou podle zprávy nese i určité problémy. Jen 27 % začínajících firem považuje bezpečnost dat za jednu ze svých tří nejdůležitějších oblastí, na něž se musí zaměřit, a méně než jeden zaměstnanec z pěti absolvuje v malých firmách školení o bezpečnosti. Tento přístup, který je často podmíněn náklady, je vzhledem k rostoucímu počtu kybernetických útoků a zavádění přísnějších pravidel v oblasti compliance znepokojující.

Nick McQuire, viceprezident firemních šetření společnosti CCS Insight, k tomu říká: „Nehledě na zřejmé vzájemné rozdíly hledají v technologiích velké podniky i začínající firmy konkurenční výhodu – aby byly lépe připraveny na nadcházející výzvy. Naše zpráva ukazuje, že budoucí úspěch obou typů společností se bude odvíjet od toho, jak dobře si navzájem porozumí, překonají rozdíly a budou spolupracovat.

Úspěch podle zprávy stojí na určitých společných rysech, jako je například naprostá nutnost zaměřit se u mobilních zařízení prioritně na funkce, díky kterým mohou zaměstnanci v terénu pracovat produktivněji, a ze závěrů zprávy si lze také vzít jistá ponaučení. Velké firmy podle zprávy musí být tolerantnější k využívání osobních zařízení a nových technologií a malé začínající firmy musí klást větší důraz na bezpečnost svých mobilních strategií.


(17. 11. 2017 | redakce2)

Facebook Twitter
Komentáře, názory a rady

Zatím sem nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<
©2013-2024 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(3549)