O nás     Inzerce     KontaktVěrohodné informace z byznysu již od roku 2013
Hledat
Nepřehlédněte: Podnikání a koronavirus: omezení, náhrady...
Plánovací kalendář 2021
Zkušenosti podnikatelů v ČR
Vykročte vpřed: Pozoruhodné IT produkty 2021
Hlavní rubriky: Ekonomika, Podnikání, Investice, Reality, Lidé, Peníze, Technologie, Zkušenosti, Speciály

Slovník ekonomických pojmů

Praktické informace pro firmy

V Praze se letos prodá výrazně méně bytů, ale za stejné peníze, jako loni

V Praze se letos prodají nové byty za 30 miliard korun, což je podobné číslo jako loni. Počet prodaných bytů přitom klesne o téměř 20 procent na 5500. Odhaduje to společnost Central Group na základě prodejů z posledních měsíců.

Nedostatek bytů v nabídce pražských developerů se v letošních statistikách projeví výrazně. Přes ekonomickou konjunkturu prodej bytů letos klesne, po sedmi letech stabilního růstu. Průměrná cena jednoho nového pražského bytu však výrazně vzroste, a to zhruba o 15 procent. Důvodem je nedostatečná nabídka, která v kombinaci s levnými hypotékami žene ceny nahoru.

Celkový počet prodaných bytů v Praze se letos propadne podle všeho na hodnotu 5500, tedy meziročně o pětinu. Přitom při zdravém stavu prodeje by měly prodeje v Praze atakovat hranici 7000. „Vzhledem k razantnímu zvýšení cen o zhruba 40 procent za poslední dva roky se velká část z nabízených bytů dostala mimo příjmové možnosti běžných domácností. Reálně dostupná nabídka pro střední třídu v Praze se tak nyní pohybuje jen kolem pětistovky bytů, a to je zcela nedostatečné,“ řekla výkonná ředitelka Central Group Michaela Tomášková.

30 miliard Kč

Podle odhadů Central Group dosáhne letos celková hodnota prodaných nových bytů v Praze necelých 30 miliard korun. Oproti loňskému rekordnímu roku tak dojde k poklesu o přibližně 5 procent, nicméně průměrná cena jednoho prodaného bytu vzroste přibližně o 700 tisíc korun.


Trh pražských novostaveb byl letos totiž výrazně ovlivněn hned několika faktory. Ve větší míře se do prodeje dostaly menší luxusnější projekty v centru města a naopak se snížil počet projektů na periferii. Především ale umělé omezení nabídky vyhnalo ceny nahoru. „Tento nestandardní realitní koktejl způsobil, že přestože se prodá v Praze o pětinu méně bytů, hodnota všech prodaných bytů v pražských novostavbách bude jen nepatrně nižší, než vloni,“ doplnila Tomášková.

Pokud by byl pražský realitní trh zdravý, odůvodnitelný cenový nárůst, reflektující vyšší ceny pozemků, stavebních prací a zpřísňování norem, by podle zástupců Central group činil asi 15 procent. Kvůli paralyzovanému povolování nových staveb jsou však ceny bytů v Praze o čtvrtinu vyšší, než by mohly být.

Největší bolestí české ekonomiky je doba potřebná k vyřízení stavebního povolení je. Opětovně to potvrdil žebříček Doing Business zpracovávaný Světovou bankou, který Českou republiku v tomto ukazateli zařadil až na 127. místo, tedy hluboko za všemi vyspělými ekonomikami.

Velcí developeři mají výhodu

Velkou výhodu mají podle Central Group velké firmy, které současně pracují na přípravě řady projektů. Jestliže se u některého z nich prodlouží vydání potřebných povolení, jsou obvykle schopny nabídnout projekt jiný. Nic to ale nemění na skutečnosti, že náklady na takový projekt přímo úměrně rostou s délkou povolovacího procesu.

„Povolování běžného bytového domu se aktuálně prodloužilo z osmi na deset let. Vlastní realizace nám z toho zabere v průměru jen 1,5 roku. Náklady na údržbu pozemku tak rapidně rostou, což se spolu s rostoucími cenami stavebních prací, zvyšující se prodejní cenou pozemků a přísnějšími normami samozřejmě nějak musí projevit v konečných cenách,“ uzavřela Tomášková.


(13. 12. 2017 | redakce2)

Facebook Twitter
Komentáře, názory a rady

Zatím sem nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<
©2013-2021 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(3677)