Informační systém či specializovaný software používají lidé ke své práci téměř ve všech oborech, kde je to jen trochu možné. Velký prostor pro využití těchto nástrojů se nachází v systému zdravotní péče. Jaký je aktuální stav - a jaké se zde nabízejí příležitosti?
Z údajů Českého statistického úřadu a Ústavu zdravotnických informací a statistiky ČR vyplývá, že v roce 2013 bylo osobním počítačem a připojením k internetu vybaveno 9 z 10 samostatných ordinací lékaře. V České republice však elektronizace zdravotnictví (eHealth) není prioritním tématem na celostátní úrovni, ačkoliv Tým pro tvorbu Národní strategie elektronické komunikace pod Ministerstvem zdravotnictví ČR připravil v letošním roce základní koncepční materiál.
Pro porovnání stavu může sloužit příklad sousedního Slovenska, které je v tomto ohledu pokročilejší a snaží se elektronizaci zintenzivňovat a koordinovat. Do roku 2017 musí být do eHealth zapojeny všechny tamní nemocnice. Evropská unie ve svém dokumentu ,,eHealth Action Plan 2012 – 2020 - Innovative healthcare for the 21st century“ očekává v zemích EU 27 potenciál telemedicínského trhu v roce 2016 v objemu 27,3 mld. dolarů. Většina českých pokusů o centrálně řízený eHealth po ukončení pilotního projektu nepokračovala. Přesto je o modernizaci zdravotnické péče zájem.
Zjednodušení komunikace a práce zdravotníků, zdravotnických institucí, ale i pacientů si tak v ČR vzaly na starost firmy vyvíjející zdravotnický software. Ačkoliv na národní úrovni nemá ČR žádný úspěšný projekt, vznikla v uplynulých letech celá řada menších projektů, které mají své uživatele a do kterých bylo vloženo nemálo energie. Je důležité, aby byly brány v potaz.
Naší vizí je plně elektronizované zdravotnictví. Tzn. bezpapírové, kde jsou data uložena bezpečně a ve strukturované elektronické podobě a zároveň dostupná oprávněným v pravou chvíli v zájmu zajištění té nejlepší možné zdravotní péče. Co se týče bezpečnosti, ta je při práci s citlivými údaji, jako jsou právě zdravotnické záznamy, hlavní zásadou. K informacím by se měli dostat pouze pacienti a jejich lékaři. Důležitá je tedy přesná a nezaměnitelná adresace. Zabezpečen musí být i přenos těchto zpráv. Během přenosu nesmí mít ke zprávám přístup ani provozovatel služby. V ideálním případě by každá zpráva měla mít elektronický podpis a automatické potvrzení doručení.
K rozvoji českého a slovenského zdravotnictví přispíváme inovacemi v různých oborech od praktických lékařů, přes jednotlivé ambulance až po celé nemocnice. Důležité je inovovat současnost, nikoliv budoucnost. Začněme v malém měřítku a naplňujme konkrétní cíle, vytvořme jednoduchou koncepci s jasným zaměřením.
Zájem lékařů o eHealth se v České republice stále zvyšuje. Sami zdravotníci se v tomto ohledu dále vzdělávají, a to i v online formě prostřednictvím rozšiřující se nabídky e-learningových kurzů. V přístupu k eHealth však existují stále velké rozdíly, a to jak z hlediska informovanosti, tak z pohledu financí. Iniciativa jednotlivců bohužel neurychluje, aby se tento trend stal samozřejmostí v celé zemi. Zdravotnictví by mělo být elektronizováno primárně centrálně, tedy státem. Do budoucna by eHealth mohl zajistit, aby pacienti získali služby jako online objednávání, online výsledky vyšetření, kontrola interakce léků, eRecepty či online konzultace.
Vladimír Přikryl, generální ředitel a jednatel společnosti CompuGroup Medical (CGM)