O nás     Inzerce     KontaktVěrohodné informace z byznysu již od roku 2013
Hledat
Nepřehlédněte: Slovník ekonomických pojmů
Plánovací kalendář 2024
Zkušenosti podnikatelů v ČR
Usnadní vám práci: Pozoruhodné IT produkty pro rok 2024
Hlavní rubriky: Ekonomika, Podnikání, Investice, Reality, Lidé, Peníze, Technologie, Zkušenosti, Speciály

Slovník ekonomických pojmů
Praktické informace pro firmy

V dubnu v Česku zbankrotovalo jen 44 firem, nejméně od konce roku 2020

V dubnu bylo vyhlášeno 44 bankrotů obchodních společností, 398 bankrotů fyzických osob podnikatelů a 1 031 osobních bankrotů. Zároveň bylo podáno 105 návrhů na bankrot obchodních společností, 439 návrhů na bankrot fyzických osob podnikatelů a 1 087 návrhů na osobní bankrot. Oproti březnu se počet bankrotů ve všech kategoriích snížil, u obchodních společností šlo o nejnižší počet bankrotů od prosince 2020. Vyplývá to z analýzy dat portálu informaceofirmach.cz, kterou provedla společnost CRIF.

„Zatímco v předchozích třech měsících zbankrotovalo vždy přes 60 firem, v dubnu to bylo zhruba o třetinu méně. Je to dáno i tím, že na duben připadly velikonoční svátky, během kterých úřady nejsou aktivní. I tak jde v dlouhodobém porovnání o velmi nízký počet a pro srovnání – před deseti lety bylo běžné, že bankrotovalo více než 100 firem měsíčně,“ vysvětluje Věra Kameníčková, analytička společnosti CRIF – Czech Credit Bureau a dodává, že kolísání počtu bankrotů v průběhu roku je běžné. Klesající počet bankrotů naznačuje, že firmy mají stále ještě dostatečné rezervy na to, aby se vyrovnaly s nepříznivými ekonomickými podmínkami.

Počet firemních bankrotů se oproti březnu snížil o 18, počet návrhů na bankrot se však zvýšil o 24. U fyzických osob podnikatelů (FOP) se počet bankrotů meziměsíčně také snížil, a to o 91. Počet návrhů na bankrot klesl o 87.

Nejvíce firemních bankrotů bylo v dubnu vyhlášeno v Praze (19) a v Jihomoravském kraji (7). Naopak žádný bankrot firmy nebyl vyhlášen v Libereckém a Plzeňském kraji. Mezi FOP bylo nejvíce bankrotů vyhlášeno v Moravskoslezském (57) a v Ústeckém kraji (55). Nejméně na Zlínsku a na Pardubicku (shodně 13).

V rámci odvětví bylo nejvíce firemních bankrotů vyhlášeno v obchodu (9), ve zpracovatelském průmyslu (8) a ve stavebnictví (7). Mezi FOP bylo nejvíce bankrotů vyhlášeno ve stavebnictví (109) a v obchodu (67).

V posledních 12 měsících přibylo firemních bankrotů, těch podnikatelských ubylo

V posledních 12 měsících bylo vyhlášeno 691 bankrotů firem, o 48 více než o rok dříve. Zároveň bylo podáno 1 025 návrhů na jejich bankrot, o 28 méně než v předešlých 12 měsících. Mezi FOP bylo vyhlášeno 4 904 bankrotů, o 1 123 méně než o rok dříve, a zároveň bylo podáno 5 219 návrhů na jejich bankrot, tedy o 941 méně.

Bankrotem jsou nejvíce ohroženy firmy se sídlem v Ústeckém kraji a v Praze, nejméně ve Středočeském a v Karlovarském kraji. Nejvyšší míru bankrotů vykazují FOP s trvalým bydlištěm v Ústeckém a v Karlovarském kraji, nejnižší pak v Praze a v kraji Vysočina.

Nejohroženějším odvětvím z hlediska bankrotu firem byla doprava a skladování, kde bylo vyhlášeno 28 bankrotů na 10 tisíc společností, a ubytování a stravování s 22 bankroty. Mezi FOP šlo s velkým předstihem o dopravu a skladování, vyhlášeno zde bylo 54 bankrotů na 10 tisíc podnikatelů. Následovalo stavebnictví s 41 a ubytování a stravování s 31 bankroty.

Počet osobních bankrotů v dubnu klesl

V dubnu bylo v České republice vyhlášeno 1 031 osobních bankrotů a podáno 1 087 návrhů na osobní bankrot. Počet osobních bankrotů se tak po třech měsících růstů meziměsíčně snížil o 198 a počet návrhů na osobní bankrot se snížil dokonce o 266.

Nejvíce osobních bankrotů bylo v dubnu vyhlášeno v Moravskoslezském kraji (187), v Ústeckém kraji (135) a ve Středočeském kraji (116). Nejméně naopak na Vysočině (31), ve Zlínském (40) a v Pardubickém kraji (41).

Počet osobních bankrotů vyhlášených v první čtyřech měsících klesá již třetím rokem po sobě. Letos to bylo meziročně o 15 % méně, a je to rychlejší pokles než o rok dříve. Totéž platí pro snižování počtu návrhů na osobní bankrot. Domácnosti jako celek se tak navzdory vyšší inflaci nedostávají do výraznějších finančních obtíží.

V posledních 12 měsících se meziročně snížil počet osobních bankrotů ve všech krajích. Nejrychleji to bylo v Jihomoravském kraji, a to o 24 %, a v Moravskoslezském kraji pak o 20 %. Nejnižší pokles zaznamenal Královéhradecký kraj (o 3 %).

V průměru bylo v Česku vyhlášeno v posledních 12 měsících 12 osobních bankrotů na 10 tisíc obyvatel. Nejvíce v Ústeckém kraji (20), nejméně naopak na Vysočině a v Praze, kde byl vyhlášen osobní bankrot u pouze 8 z 10 tisíc obyvatel.


(14. 6. 2023 | redakce2)

Facebook Twitter
Komentáře, názory a rady

Zatím sem nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<
©2013-2024 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(6923)